602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Licówki efekty – zdjęcia przed i po.

  • 18/07/2024

Przed wykonaniem licówek

Licówki są trwałą i bardziej estetyczną formą odbudowy zębów w odcinkach przednich, gdyż nie widać na nich tak szybko przebarwień czy zmian w kolorze z tego względu, że nakładane są na całą powierzchnię zęba.
Technik dobiera kolor do koloru zębów własnych i potrafi nanieść na pracę znaki szczególne naszych zębów przez co efekt nie będzie sztuczny, a światło będzie odbijało się jak od zębów własnych.

Dzięki takiemu modelowi pracy Pacjenci uzyskują szybki efekt i mogą osiągnąć coraz bardziej popularny i zyskujący na sławie Hollywood Smile.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia zębów naszych Pacjentów przed wykonaniem licówek:

Po wykonaniu licówek

Wybierając licówki wybierasz przede wszystkim dopracowany i wyszczególniony efekt zębów a wynikami tej pracy cieszysz się na długie lata. Pamiętać należy jednak, że każda praca protetyczna traktowana powinna być przez Pacjenta jak ząb własny i regularne mycie oraz kontrole u stomatologa nie ulegają zmianie. To, że jest to ząb z trwałego materiału nie zwalnia Pacjenta z mycia zębów i dbania o odpowiedni stan higieny jamy ustnej. Irygacje, nitkowanie, szczotkowanie to są 3 rzeczy, które każdy Pacjent wykonuje bez względu na to ile “sztucznych zębów’ posiada i jest to podstawa zachowania pięknego uśmiechu na długie lata.

Zdjęcia naszych Pacjentów po wykonaniu licówek:

Pacjenci u których występują niewielkie różnice w kształcie i wielkości koron, również mogą sięgnąć po licówki wtedy efekt oraz estetyka będą dużo trwalsze niż przy zwykłych odbudowach kompozytowych przy czym należy pamiętać licówka w jamie ustnej Pacjenta wytrzyma średnio 10-15 lat a nawet i dłużej a kompozyt po 5 latach trzeba wymienić na nowy.

W szybki sposób, dzięki licówkom można poprawić kształt i wygląd zębów przednich, pozbyć się przebarwień, nierówności, uszczerbień na powierzchni szkliwa i wyrównać kształt łuku przez co uśmiech stanie się pełniejszy i pewniejszy siebie, gdyż wygląd naszych zębów ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia i wpływa na szerokość uśmiechu, gdyż osoby niekrępujące się swoich zębów częściej i szerzej się  uśmiechają przez co stają się bardziej atrakcyjne dla otoczenia.

Licówki – zdjęcia przed i po

Licówka porcelanowa efekty

Licówka porcelanowa jak sama nazwa wskazuje jest wykonana z masy porcelanowej używanej przez protetyków w stomatologii. Tworzywo to jest bardzo plastyczne i na jego bazie można uzyskać kolor, który nie będzie różnił się ani trochę od zęba własnego co jest bardzo istotne, by zachować pełną estetykę pracy oraz bardzo dokładnie można odwzorować wszystkie znaki szczególne zęba i jego przezierności. Ten rodzaj licówek wykazuje dużą trwałość mechaniczną, elastyczność oraz odporność na przebarwienia.

Licówka pełnoceramiczna – efekty po zabiegu

Licówki pełnoceramiczne (ceramiczne) są wykonywane metodą napalania. Poszczególne warstwy są nakładane a nie tłoczone i następnie napalane na pracę, dzięki temu technik uzyskuje minimalną grubość i przy mocowaniu wymagają niskiej ingerencji w strukturę zęba.

Licówka pełnoceramiczna – efekty po zabiegu

LicPełnoceramiczna1

LicPełnoceramiczna2

6 Licówka ceramiczna – efekty po zabiegu

Licówka kompozytowa (bonding) – efekty po zabiegu

Bonding, czyli ręczne nakładanie światłoutwardzalnego kompozytu przez lekarza dentystę na powierzchnię zęba uważa się za mniej trwały (za to tańszy od licówek), a dający równie spektakularne efekty (w szybszym czasie):

Jeśli zastanawiasz się jak bardzo taka licówka, czy bonding mogą zmienić wygląd twoich zębów i czy na pewno podejmujesz właściwą decyzję – w Naszym gabinecie na wizycie konsultacyjnej w sprawie licówek na życzenie Pacjenta wykonujemy wax up lub coraz częściej korzysta się z cyfrowej wizualizacji, gdzie pod uwagę technik bierze nie tylko kształt zębów w łuku, ale również kształt całej twarzy. Wax up jest to diagnostyczny model woskowy z pobranego przez lekarza wycisku zębów Pacjenta na którym  technik tworzy wizualizacje jak będzie wyglądała praca ostateczna i na tym etapie Pacjent- lekarz- technik wprowadza się wszelkie zmiany dotyczące długości, kształtu, wielkości zębów przygotowywanych pod licówki takie same procedury są przy wizualizacji 3D.

Po ustaleniu szczegółów pracy technik odsyła nam taki wax up i na jego podstawie Pacjent podejmuje decyzje, czy akceptuje projekt czy jeszcze chce coś zmienić istnieje możliwość nałożenia wax up-u na zęby używa się do tego specjalnej imitacji kompozytu, który służy w stomatologii do wykonywania prac tymczasowych i Pacjent łatwiej może ocenić czy praca faktycznie spełnia jego oczekiwania. Po podjęciu ostatecznej decyzji model ten będzie służył do zrobienia tymczasowej odbudowy pod licówki po opracowaniu zębów bądź zęba.

Historie Pacjentów:

Pacjent 1

Pacjentka po zakończonym leczeniu ortodontycznym chciała poprawić wygląd górnego łuku, wyrównać brzegi sieczne oraz domknąć punkty styczne. Przed przystąpieniem do części protetycznej Pacjentka wybielała zęby, by uzyskać jak najbardziej estetyczny i pożądany efekt końcowy. Wykonano 6 licówek w górnym łuku od 3 do 3. Zawsze licówki robi się symetrycznie parami. Pacjentka zdecydowała się na zrobienie od kłów do kłów odcinek przedni górnego łuku. Po zakończonej fazie leczenia ortodontycznego zęby w tym odcinku były nierównomierne, widoczne zwężenia zębów, które uwidoczniły się po ustawieniu zębów w prawidłowej relacji. Pacjentka nie była zadowolona z kształtu zębów. Podczas leczenia aparatami podnoszono zwarcie, dzięki czemu Pacjentka zyskała miejsce na to, by wydłużyć zęby w odcinku przednim i nadać im kształt odpowiedni do kształtu i rysów twarzy Pacjentki. Poszerzono delikatnie zęby dzięki temu łuk stał się pełniejszy a zęby równe przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Efekt końcowy widoczny na zdjęciach to przede wszystkim idealnie dopasowane licówki w łuku, naturalny efekt, zęby widoczne w uśmiechu świetnie odbijające pryzmat światła.

Pacjent 2

Pacjentka po zakończonym leczeniu ortodontycznym miała niesymetryczne drugie siekacze w górnym łuku oraz zaburzone proporcje tych zębów względem całego łuku. Zbyt małe siekacze względem pierwszych siekaczy i kłów oraz widoczny brak punktu stycznego. Dla zachowania wysokiej estetyki wykonano licówki na drugich siekaczach symetrycznie. Wydłużono zęby oraz domknięto punkty styczne oraz wyrównano linie brzegowe tych zębów nadano nowy kształt i wypuklenia w oparciu o zdjęcia twarzy oraz w uśmiechu Pacjentki. Pacjentka zdecydowała się na licówki, ponieważ naturalne zęby szczególnie w odcinku przednim mają liczne przezierności a jedynie licówka jest w stanie odwzorować naturalny wygląd zęba i nanieść wszystkie znaki szczególne, by licówka nie różniła się od pozostałych zębów. Odrzuciła odbudowę kompozytową, gdyż zależało jej na wysokiej estetyce i zachowaniu przezierności, by zęby w uśmiechu dla amatorskiego oka nie różniły się od siebie i taki też efekt uzyskano.

Pacjent 3

Pacjentka również po zakończonym leczeniu ortodontycznym. W tym przypadku chodziło o domknięcie szpary między pierwszymi siekaczami – jedynkami oraz zmianę kształtu. Wyrównanie brzegów siecznych oraz domknięcie prawidłowe punktów stycznych. Wysmuklenie przednich zębów i wyrównanie łuku. Pacjentka wyjściowo miała bardzo widoczne jedynki w kształcie budowę przypominały trójkąt co nie podobało jej się po zakończonym leczeniu ortodontycznym i w głównej mierze chciała skrócić je, by nie były tak widoczne w łuku. Finalnie zęby są smuklejsze, domknięto delikatnie szparę między jedynkami oraz zachowano delikatne falowania przy brzegach siecznych co dało bardzo naturalny efekt.

Pacjent 4

Pacjentka po leczeniu ortodontycznym w innym gabinecie zgłosiła się do Nas w celu poprawy estetyki górnego łuku chodziło o odcinek przedni. Pacjentce nie podobał się kształt zębów oraz brzegi sieczne i ich nierówności. Pacjentka zdecydowała się na odbudowę zębów licówkami. Wykonano licówki na dwóch siekaczach pierwszych i jedną licówkę na dwójce. Druga dwójka nie wymagała korekcji i dopasowano pracę tak, by nie było widać różnicy między zębami. Indywidualny dobór koloru z technikiem pozwala na idealne dobranie koloru oraz ocenę przez technika znaków szczególnych zębów, tak by efekt końcowy pracy był jak najbardziej naturalny. W pracy ostatecznej nie widać przejścia koloru licówek z kolorem zębów własnych, zachowane proporcje oraz wysoka estetyka dają efekt, którego Pacjentka oczekiwała.

Pacjent 5

Pacjentka zgłosiła się do gabinetu w celu odbudowy siekaczy pierwszych. Nie była zadowolona z dotychczasowego wyglądu tych zębów przez liczne nadbudowy zęby miały już widoczne przebarwienia. Wykruszone brzegi sieczne oraz to, że co jakiś czas zęby te wymagały ingerencji lekarza. Pani zdecydowała się na licówki, by więcej nie mieć problemów oraz chciała oczywiście poprawić estetykę, gdyż zęby te widoczne są w uśmiechu. Wykonano dwie licówki na jedynkach. Kolor dobrany indywidualnie w pracowni protetycznej oraz omówiono z Panią jakiego efektu oczekuje oraz jakiej długości mają być jedynki. Finalnie kolor nie różni się od koloru zębów własnych Pacjentki brzegi sieczne wyrównane brak przejścia między licówką a zębem na czym zależało Pani. Przy kompozycie zawsze minimalnie widoczna jest różnica szczególnie w zębach przednich.

Licówki – ile wizyt?

Pierwsza wizyta zazwyczaj trwa ok 1h do 1,5h czas jest ten zależny od tego ile zębów przygotowujemy pod licówki. Preparacja zębów polega na niewielkim opracowaniu szkliwa i zmniejszenie jego grubości tak, by licówka nie była grubsza od innych zębów własnych a pasowała do nich na grubość. Lekarz w znieczuleniu miejscowym opracowuje zęby biorąc pod uwagę resztę zębów w łuku. Na tej samej wizycie pobiera wyciski, które wysyłane są do technika. A z wax up-u przygotowuje tzw “tymczasówki” w których Pacjent chodzi do momentu założenia pracy ostatecznej. Plusem takiego wax up-u jest to, że Pacjent wychodzi już z nowym kształtem zębów i ma więcej czasu, by oswoić się z  ich nowym wyglądem i ma pełen obraz jak będzie wyglądała praca ostateczna i czy na pewno takiego efektu oczekuje.

Na  pracę ostateczną od technika czeka się ok 10 dni roboczych po tym czasie pracownia odsyła już gotową do założenia pracę.

Druga wizyta polega już na montażu licówek i zazwyczaj na tą wizytę lekarz przeznacza 2h. Tak samo jak przy pierwszej wizycie lekarz znieczula miejscowo, gdyż znosząc nawet niewielkie ilości szkliwa może pojawić się nadwrażliwość na zimno i ciepło. Zdejmuje tymczasówki i przymierza licówki w buzi pacjenta. Jeśli wszystko pasuje i Pacjent akceptuje prace lekarz montuje licówki ostatecznie.

Montaż licówek polega na wcześniejszym delikatnym wytrawieniu szkliwa jak w przypadku zwykłej odbudowy kompozytowej ma to na celu lepszą adhezję do szkliwa później nakłada się niewielką ilość żywicy utwardza lampą do polimeryzacji i na tak przygotowaną powierzchnię z niewielką ilość materiału typu flow nakłada się licówkę i tak samo utwardza lampą.

Na sam koniec lekarz poleruje gumką licówki i Pacjent może się cieszyć z efektów.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym - przed zastosowaniem jakiejkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

Powyższy tekst ma charakter czysto informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia.
Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

+