602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Podcięcie wędzidełka– na czym polega zabieg?

  • 30/09/2024

Wędzidełka to malutkie błony w jamie ustnej, o których, jeśli nie borykamy się z ich nieprawidłową budową, zazwyczaj na co dzień zapominamy. Należy jednak przypomnieć, że pełnią one w naszych ustach pewne istotne funkcje. Warto też wiedzieć, co robić w przypadku, gdy wędzidełko okaże się za krótkie. Kiedy najlepiej je podciąć? Czy zawsze jest to konieczne? Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania takiego zabiegu? Oto garść niezbędnych informacji.

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełka to niewielkie elementy w jamie ustnej. Mają formę błon łączących ze sobą dwie powierzchnie, na przykład dolną część jamy ustnej ze spodem języka. Wspomniane wędzidełko to jego najbardziej znany rodzaj, o którym najczęściej się słyszy. To właśnie ono w pierwszej kolejności przychodzi na myśl, kiedy pojawia się temat tej niewielkiej błony w jamie ustnej. Ale to zdecydowanie nie koniec. W ustach występuje bowiem kilka innych rodzajów wędzidełek, które rozciągają się między wewnętrzną powierzchnią warg a dziąsłami, a także między policzkami a dziąsłami.

Wędzidełko stanowi przedmiot zainteresowania nie tylko z punktu widzenia biologicznego, ale też językowego. Ma bowiem wpływ na wymowę, a to sprawia, że jest ważną częścią jamy ustnej w oczach specjalistów w tej dziedzinie – logopedów. Jednak zanim logopeda rozpocznie odpowiednią terapię, w razie nieprawidłowej budowy wędzidełka, należy zgłosić się na zabieg, który w Dental Care 32 wykonamy profesjonalnie, szybko i bezpiecznie. Tak samo szybko umówisz się do nas na wizytę, wypełniając ten prosty formularz kontaktowy.

Rodzaje wędzidełek w jamie ustnej – jaka jest ich rola?

W jamie ustnej występują zarówno wędzidełka pionowe, jak i poziome. Te pierwsze można obserwować między językiem a dnem jamy ustanej, a także między wewnętrznymi częściami ust a dziąsłami. Drugie to błonki po wewnętrznej stronie policzków.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje wędzidełek w jamie ustnej. Oto one:

  1. wędzidełko podjęzykowe
  2. dwa wędzidełka wargowe
  • wędzidełko wargi górnej
  • wędzidełko wargi dolnej
  1. wędzidełka policzkowe.

Bez względu na rodzaj wędzidełka, u poszczególnych osób te fałdki w ustach mogą nieco różnić się wyglądem. Jednak u każdego z nas wędzidełka pełnią te same funkcje:

  • utrzymywanie właściwego napięcia mięśniowego w jamie ustnej
  • umożliwianie prawidłowych ruchów języka, warg oraz policzków
  • możliwość żucia.

U niektórych osób funkcje te mogą być zaburzone ze względu na nieprawidłową budowę wędzidełek. Najczęściej za krótkie wędzidełko do pewnego stopnia może je ograniczać, jednak czasami, w skrajnych przypadkach zdarza się, iż wada jest tak silna, że w bardzo dużym stopniu uniemożliwia wskazane funkcje przez całkowite zespolenie języka z dnem jamy ustnej.

Jakie są objawy krótkiego wędzidełka?

Encyklopedia Logopedii określa krótkie wędzidełko jako wrodzoną wadę rozwojową w jamie ustnej, która objawia się ty, że wędzidełko „ogranicza ruchomość przedniej i środkowej części języka w rozwoju osobniczym od okresu płodowego.” Więcej o rodzajach i stopniach ograniczeń oraz logopedycznych konsekwencjach krótkiego wędzidełka, z punktu widzenia specjalistów w tej dziedzinie przeczytasz klikając tutaj: encyklopedia logopedyczna

Jednak samemu można rozpoznać przyrośnięcie wędzidełka u siebie lub dziecka, przez poczucie przyrośnięcia języka do dna jamy ustnej, poczucie napięcia mięśniowego w jamie ustnej, a także problemy w wymowie takich głosek jak: „r”, „sz”, „cz”, „ż”, czasem także „t” oraz „d”.

U kogo najczęściej występuje krótkie wędzidełko?

Krótkie wędzidełko najczęściej zauważane jest w wieku wczesnodziecięcym (występuje od urodzenia, jako wada wrodzona, jednak nie zawsze jest od razu diagnozowane). Statystycznie częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Ze względu na to, że nieprawidłowa budowa wędzidełka może mieć konsekwencje takie jak rozwijanie się wad wymowy oraz dyskomfort w jamie ustnej, warto wykonać zabieg odpowiednio wcześnie. Pozwoli to dziecku na szybkie rozpoczęcie ćwiczeń i uporanie się z ewentualnymi problemami z wymową. Dlatego lepiej nie czekać i w przypadku podejrzeń, ze coś jest nie tak, zgłosić się do specjalistów, którzy profesjonalnie i bezboleśnie pomogą nawet maluchowi. W naszym gabinecie Dental Care 32 oferujemy specjalistyczne usługi z zakresu stomatologii dziecięcej. Możesz szybko zapoznać się z naszą ofertą dla najmłodszych tutaj.

Nieprawidłowa budowa wędzidełka – skutki

Skutkami nieprawidłowej budowy wędzidełka są ograniczenia w obrębie jamy ustnej oraz zaburzenia w napięciu mięśniowym. Może to doprowadzić do problemów w takich czynnościach jak jedzenie oraz mowa. Brak interwencji może prowadzić do pogłębiania się wad wymowy oraz coraz trudniejszym wraz z upływem czasu wypracowaniem prawidłowego wypowiadania niektórych głosek. Należy pamiętać, że im dłużej będą one wymawiane w nieprawidłowy sposób, tym trudniejszy będzie proces terapii i powrotu do prawidłowej wymowy. 

 

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu podcięcia wędzidełka

Wskazaniem do wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka jest sytuacja, kiedy jest ono za krótkie, co w konsekwencji ma wpływ na codzienne czynności, gdyż ogranicza funkcje żucia oraz mowy. Jeżeli dziecko już na wczesnym etapie ma problemy ze ssaniem, później żuciem oraz wymawianiem niektórych głosek, jest to najwyższy czas, by udać się na zabieg podcięcia. Chociaż oczywiście warto zrobić to wcześniej. Dlatego warto udać się na konsultację nawet z bardzo małym dzieckiem, by dowiedzieć się, czy jego budowa wędzidełka jest prawidłowa.

Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka są niektóre choroby związane z krzepliwością krwi, a także infekcje dróg oddechowych. Zabiegu nie powinno się też wykonywać jeśli pacjent jest w trakcie leczenia z wykorzystaniem leków rozrzedzających krew, a także w przypadku ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowej na leki znieczulające, które stosowane są w czasie zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu podcięcia wędzidełka?

Przede wszystkim należy udać się na konsultację, która pozwoli określić, czy taki zabieg jest w ogóle konieczny. Ponieważ trudno jest jednoznacznie określić, kiedy należy podciąć wędzidełko. Są to indywidualne przypadki, dlatego warto obserwować jamę ustną, sprawność języka, napięcie mięśni, funkcje żucia, ssania, a także wymowę, ale skonsultować się też ze specjalistą.

W przypadku małych pacjentów dobrym pomysłem będzie też wizyta adaptacyjna w gabinecie Dental Care 32 oraz rozmowa przygotowująca.

Podcięcie wędzidełka – przebieg i efekty

Zabieg podcięcia wędzidełka wykonuje się za pomocą skalpela lub laserowo. Całość trwa zaledwie kilka minut i jest zupełnie bezbolesna – wykorzystujemy znieczulenie miejscowe. W przypadku użycia skalpela krwawienie jest niewielkie i szybko ustaje. Metoda podcięcia laserem jest natomiast zupełnie bezkrwawa.

Efekty zabiegu są widoczne niemal natychmiast. Jednakże jeżeli zabieg został wykonany w nieco późniejszym wieku i zdążyła już wykształcić się wada wymowy, konieczne będą zajęcia logopedyczne, które pomogą ją wyeliminować.

Gojenie się rany po zabiegu podcięcia wędzidełka

Podcięcie wędzidełka jest nie tylko szybkie i bezbolesne, ale też bardzo rzadko wiąże się z ryzykiem jakichkolwiek powikłań, a rana po zabiegu łatwo się goi.

W czasie gojenia się rany po zabiegu podcięcia wędzidełka, a jest to zazwyczaj okres około czterech tygodni, warto wykonywać  proste ćwiczenia i masaże, które przyspieszą i usprawnią proces, a także poprawią efekty zabiegu.

W przypadku malutkich dzieci, rodzic może wykonywać masaże, delikatnie przesuwając palcem od nasady miejsca nacięcia, po czubek języka. Najlepiej wykonywać to ćwiczenie kilka razy dziennie, wyrabiając sobie rutynę, która będzie korzystana w gojeniu się rany po zabiegu.

Starsze dzieci oraz dorośli mogą sami ćwiczyć. Oto dwa bardzo proste ćwiczenia, które każdy może powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia:

  1. podnoszenie języka w górę i trzymanie go w pozycji „przyklejonej” do górnego podniebienia
  2. oblizywanie warg.

Po wykonaniu zabiegu w znaczącej większości przypadków nie ma konieczności powtarzania go. Jednakże bardzo sporadycznie, szczególnie jeśli podcięcie wykonywane było w późniejszym wieku, może pojawić się blizna, która będzie wymagała jeszcze jednej interwencji chirurgicznej, która tak jak poprzednim razem będzie w zupełności bezpieczna, szybka i bezbolesna.

Podcięcie wędzidełka – ile kosztuje? Lekarze wykonujący zabieg i cena

Nasi lekarze w pełni profesjonalnie wykonują zabieg podcięcia wędzidełka. W przypadku najmłodszych pacjentów, przed wykonaniem zabiegu, warto umówić się na wizytę adaptacyjną, która pomoże maluchowi w nabraniu zaufania, by później całość przebiegła w jak najlepszej atmosferze, pozbawionej zbędnego stresu. Ceny za podcięcie wędzidełka w Dental Care 32 zaczynają się od 350 zł, natomiast koszt wizyty adaptacyjnej dla dziecka oraz konsultacja to koszt rzędu 200 zł.

Nasi lekarze do każdego pacjenta, bez względu na wiek, podchodzą z pełnym profesjonalizmem, rozpatrując indywidualnie każdy przypadek. Już teraz poznaj nasz zespół i umów się do nas na wizytę.

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym - przed zastosowaniem jakiejkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

Powyższy tekst ma charakter czysto informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia.
Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

+