602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Wyciągi ortodontyczne – co to i kiedy je się stosuje?

  • 19/09/2024

Jak długo trzeba nosić wyciągi ortodontyczne i jak często je zmieniać? Jakie są rodzaje i funkcje wyciągów ortodontycznych oraz efekty ich noszenia i co odróżnia je od ligatur?
Zapraszamy do lektury!

Rodzaje wyciągów ortodontycznych

Istnieją dwa rodzaje wyciągów ortodontycznych: wewnątrzustne i zewnątrzustne. Wewnątrzustne to te, które Pacjent nosi w jamie ustnej i są to elastyczne gumeczki, które Pacjent samodzielnie zakłada według zaleceń lekarza a zewnątrzustne to te, które Pacjent użytkuje poza jamą ustną. Wyciągiem zewnątrzustnym jest najczęściej jest maska twarzowa, którą również używa się według wskazań lekarza.

Funkcje wyciągów

Wyciągi ortodontyczne mają kilka zastosowań i mogą służyć do przesuwania pojedynczego zęba, bądź większej ilości zębów. Służą one też do zamknięcia szpar i korekcji wad zgryzu. Mogą również być stosowane do niwelowania asymetrii łuku zębowego. Są one wspomagaczami podczas całego procesu leczenia ortodontycznego, a o konieczności ich noszenia decyduje lekarz ortodonta.

Jak długo trzeba nosić wyciągi ortodontyczne

O tym decyduje lekarz prowadzący leczenie.
Zdarza się, że Pacjent nosi wyciągi przez cały okres leczenia, bądź zakłada je tylko na krótki czas, by skorygować położenia łuku.
Decyzja ta dyktowana jest wadą zgryzu jaką dany Pacjent posiada i to ona jest wyznacznikiem tego jak długo będzie Pacjent stosował wyciągi.
W przypadku zewnętrznych wyciągów – maski twarzowej, lekarz również ustala częstotliwość i czas jej użytkowania – najczęściej Pacjent w niej śpi lub ewentualnie nosi ją kilka godzin w ciągu dnia w domu.

Jak często trzeba zmieniać wyciągi 

Wyciągi zmieniać należy minimum 2/3 razy dziennie i zawsze nowe założyć na noc. Zmiana wyciągów na nowe ma na celu zachowanie ich działania, gdyż w ciągu dnia, gdy rozmawiamy gumeczki te tracą swoją elastyczność oraz moc a zmieniając je regularnie i użytkując mamy gwarancje, że wyciągi oddziałują na zęby właściwymi siłami. Lekarze zalecają, by wymieniać te gumeczki po każdym posiłku jednak, gdy ktoś spożywa często posiłki bądź podjada to można ograniczyć się do 2 zmian w ciągu dnia i jednej w nocy.
Do jedzenia oczywiście należy wyciągi zdjąć, by ich nie połknąć, ale gdy się tak zdarzy nie trzeba się stresować – nie są one szkodliwe.
Nasza dieta reguluje zmiany wyciągów nawet w ten sposób, że pić w wyciągach można tylko wodę, ponieważ inne napoje zawierają w cukier, który jest szkodliwy dla zębów, a na gumeczkach mogą osadzać się resztki po napojach i wtedy mamy dłuższą ekspozycję cukru w jamie ustnej (warto więc wyciągi wymienić).
Pamiętajmy, użytkując aparat ortodontyczny powinno unikać się napojów słodzonych oraz gazowanych, gdyż mają one wpływ na pH jamy ustnej i mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy.
W przypadku zewnętrznych wyciągów oczywiście nie ma konieczności zmiany i stosuje się jedną maskę podczas całego leczenia.

Gdzie kupić wyciągi ortodontyczne

W naszym gabinecie Pacjent otrzymuje wyciągi/gumeczki podczas wizyty i w zależności kiedy wyznaczona jest następna wizyta kontrolna tyle opakowań otrzymuje. Zdarzają się przypadki, że Pacjent zgubi te gumeczki, wtedy może udać się do gabinetu po nowe opakowanie, jeśli nie pamięta jakie otrzymał tym również nie musi się stresować wszystko mamy zapisane w karcie Pacjenta. Takie wyciągi można zakupić w niektórych aptekach czy sklepach internetowych, jednak należy wtedy pamiętać, by było to dokładnie takie same opakowanie jakie otrzymano w gabinecie – jest to bardzo ważne i istotne, gdyż każdy wyciąg ma inną moc oraz grubość. W przypadku maski twarzowej wykonuje się ją w gabinecie na specjalne zlecenie lekarza.

Jakie efekty przynosi stosowanie wyciągów ortodontycznych?

Wyciągi mają za zadanie wspomagać leczenie ortodontyczne i to od Pacjentów zależy jaki efekt uzyskają, gdyż to oni noszą je i to od nich zależy ich skuteczność. Najczęściej wyciągi pomagają Pacjentowi ustalić prawidłową relację między dolną a górną szczęką, poprawić komfort podczas żucia a czasami i mówienia. Zazwyczaj widocznym efektem jest poprawa estetyki w obszarze jamy ustnej i zachowanie trwałości efektu.

Jak dbać o stan jamy ustnej podczas noszenia wyciągów?

Tak samo dbamy o higienę jamy ustnej z wyciągami czy bez nich. A mianowicie zęby szczotkujemy po każdym posiłku, używamy nici dentystycznej, irygatora oraz płukanek do jamy ustnej. Bardzo ważnym elementem całego leczenia jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa jak również wykonywanie zabiegu profilaktyki – skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Brak tych elementów może skutkować opóźnieniem leczenia, może wiązać się z dodatkowymi kosztami bądź całkowicie zaburzyć plan np. przez konieczność ekstrakcji zęba. Wyciągi należy zdjąć do posiłków i po umyciu zębów nałożyć nowe, jeśli często podjadamy w ciągu dnia to można zmniejszyć ilość zmian gumek. Na noc zawsze należy nałożyć nowe wyciągi i po nocy również. Nie powinno spożywać się nic innego poza wodą użytkując wyciągi do wszystkich innych rzeczy należy je zdjąć.

Ligatury czyli gumki do aparatu a wyciągi ortodontyczne

Ligatury są stosowane do utrzymywania łuku w zamkach aparatu metalowego. Są to kolorowe elastomery używane przez ortodontę do przytrzymania łuku w odpowiednim miejscu. Wymieniane są przy każdej wizycie kontrolnej na nowe, gdyż z czasem tracą swoją elastyczność oraz przyczepność do zamka i łuku. Natomiast wyciągi są to gumeczki, również elastyczne zakładane we wskazanej pozycji przez ortodontę. Najczęściej aparat ma specjalne haczyki o które Pacjent zaczepia wyciągi między górnym i dolnym łukiem.
Siłę i moc wyciągów ustala i wybiera lekarz podczas całego procesu leczenia są one zależne od mocy jaką lekarz chce wywrzeć na dany ząb/zęby i wyróżnia się light, medium, heavy, czyli od tych najsłabszych po najmocniejsze. Ligatury do aparatu a wyciągi są dwa różne elastomery i nie da się ich używać zamiennie. Jedne służą jako wspomaganie leczenia a drugie służą jako zaczepy dla łuku.

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym - przed zastosowaniem jakiejkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

Powyższy tekst ma charakter czysto informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia.
Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

+