602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Wpływ higieny jamy ustnej na ogólny stan zdrowia organizmu człowieka.

  • 12/06/2021



Dzisiejszym wpisem chcemy uświadomić Państwu jak poważne konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowa higiena jamy ustnej i bagatelizowanie sygnałów jakie wysyła nasz organizm.

Większość chorób jamy ustnej posiada wspólne czynniki ryzyka z innymi chorobami ogólnoustrojowymi.
Współczesne badania dowodzą, że ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które mają problemy ze złym stanem przyzębia jest od 25 do 70 proc. wyższe, niż u osób z grupy kontrolnej, która regularnie sprawdza swój stan zdrowia jamy ustnej.
Ostatnie doniesienia naukowe sygnalizują również, że rak trzustki, choroba Parkinsona, cukrzyca, przewlekła choroba nerek oraz reumatoidalne zapalenie stawów mają powiązanie ze złym stanem przyzębia.

Zapalenie przyzębia – infekcja bakteryjna

Zapalenie przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb, jest powodowane przez infekcję bakteryjną. Taki stan zapalny w istotny sposób może wpływać na powstawanie miażdżycy będącej główną przyczyną występowania ostrych zespołów wieńcowych.
Potwierdzają to badania, które wykazały, że materiał genetyczny bakterii w przyzębiu obecny jest również w blaszkach miażdżycowych.
Wynika z tego, że bardziej narażone na zawał serca czy udar są osoby z chorobami dziąseł i przyzębia (na które cierpi 80% kobiet w ciąży: https://dentalcare32.pl/opieka-stomatologiczna-nad-kobieta-w-ciazy/).
Do powyższych może niebawem dołączyć Alzhaimer – najnowsze badania pokazują relacje między bakterią występującą w zapaleniu przyzębia, a tą chorobą.

Jak bezpośrednio chore zęby szkodzą naszemu organizmowi?

Jama ustna to bardzo sprzyjające rozwojowi bakterii środowisko, dlatego ważne jest, by wiedzieć jak o nią dbać aby utrzymać zdrowie w jak najlepszej kondycji.
Najbardziej powszechna i liczebna choroba jamy ustnej jest oczywiście próchnica.
Nieleczona może wywoływać ostre zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli tkanek kostnych umiejscowionych w sąsiedztwie wierzchołka korzenia zęba, za pośrednictwem którego miazga zęba łączy się z kością.
Najczęstszą przyczyną tego typu zapaleń są bakterie obecne w kanale korzeniowym zęba: https://dentalcare32.pl/uslugi/leczenie-endodontyczne/.
W przypadku nieleczonego zakażenia bakterie przedostają się przez otwór w wierzchołku korzenia i atakują sąsiednie tkanki.
Z tego powodu może dochodzić do zapaleń okostnej i tkanek miękkich a z czasem nawet do powstania ropnia.
Ropnie okołoszczękowe to jedno z poważniejszych miejscowych powikłań próchnicy. Taki stan, nieleczony, grozi poważnymi konsekwencjami nie wyłączając takich powikłań jak zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, czy zakrzepowego zapalenia naczyń mózgowych.
Trzeba wiedzieć, że nieleczona próchnica może mieć, również gwałtowne skutki ogólnoustrojowe.
W przypadku nagłego spadku odporności organizmu odpowiadające za jego powstanie bakterie mogą szybko przedostać się do krwiobiegu, co w następstwie powoduje wiele chorób: zapalenie serca mięśniowego, zapalenie nerek czy nawet sepsę.

Utajone choroby tkanek

Świadomość naszej populacji na temat wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na cały organizm, wciąż jest na bardzo niskim poziomie, a odzwierciedla się to tym, że unikamy gabinetów stomatologicznych, a zwracamy się po pomoc w momencie, gdy ból staje się już nie do zniesienia.
Część Pacjentów nie ma świadomości, że w ich jamie ustnej toczą się procesy patologiczne, które nie dają na początku żadnych dolegliwości.
To, że nie odczuwamy bólu czy dyskomfortu nie znaczy jednak, że nie wymagamy specjalistycznej pomocy stomatologa.
Na przykład próchnica rozwija się bezobjawowo dając czasami minimalne oznaki, które trudno samemu zaobserwować: https://dentalcare32.pl/ostatni-dzwonek-na-wizyte-u-stomatologa-podstepna-prochnica/.
Podobnie stan zapalny dziąseł, czy przyzębia zaniepokoi nas dopiero w momencie, gdy dziąsła zaczną mocno krwawić przy myciu zębów (a w przypadku chorego przyzębia może nawet dojść do ich znacznego rozchwiania).
Taki proces toczyć się może przez kilka lat, a przecież bakterie obecne w kamieniu nazębnym, ubytkach próchnicowych, czy pozostawionych korzeniach zgorzelinowych wpływają na pogorszenie zdrowia całego organizmu.
Zakażenia w obrębie jamy ustnej rozchodzą się bowiem drogami anatomicznymi, drogą krwionośną oraz poprzez układ limfatyczny, a najważniejsze choroby, które mogą mieć związek z ogniskami zapalnymi jamy ustnej to, jak wcześniej wspominaliśmy: infekcyjne zapalenie wsierdzia lub serca mięśniowego, choroba wieńcowa, zawał, udar mózgu, zapalenie płuc, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, zagrożenie przedwczesnym porodem, choroby oczu oraz skóry.

Zdrowe zęby = zdrowe ciało

Zapewne przekonaliśmy już Państwa, że stan, w jakim znajduje się Wasze uzębienie, ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia.
Zapraszamy więc serdecznie do regularnego korzystania z naszych usług aby w pełni cieszyć się życiem!

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym - przed zastosowaniem jakiejkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

Powyższy tekst ma charakter czysto informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia.
Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

+