Jak wybrać odpowiedni dla siebie irygator?
- 27/01/2021
Irygator do higieny jamy ustnej najprościej można opisać jako myjkę ciśnieniową, która wykorzystuje wodę i powietrze do czyszczenia powierzchni między zębami, pomagając w pozbyciu się płytki bakteryjnej i osadu nazębnego: https://dentalcare32.pl/czym-sa-osad-nazebny-plytka-bakteryjna/.
Urządzenie to służy do czyszczenia nie tylko zębów, ale całej jamy ustnej, za pomocą płynu, który pod ciśnieniem dostaje się pomiędzy niedostępne dla szczoteczki miejsca, dokładnie je myjąc.
Swoim wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną, jednak zamiast standardowej końcówki posiada cienką rurkę.
Dociera dzięki temu do wszystkich zakamarków przestrzeni między-zębowych, także tych najbardziej problematycznych w utrzymaniu higieny, a sprawdza się również doskonale przy czyszczeniu aparatów ortodontycznych.
Dla kogo został stworzony irygator?
Irygator został stworzony przede wszystkim z myślą o pacjentach mających problemy z krwawiącymi dziąsłami lub ciasnymi przestrzeniami między-zębowymi.
To nowoczesna forma dodatkowej higieny jamy ustnej, w której jako roztworu czyszczącego powierzchnię zębów można używać samej wody lub dodać do niej ulubionego płynu do płukania ust (na przykład Eludril, Listerine).
Jest on polecany przede wszystkim pacjentom z protezami zębowymi, koronami, ortodontycznymi aparatami stałymi oraz tym cierpiącym na choroby i zapalenia przyzębia.
Korzystać jednak powinni z niego wszyscy, którzy chcą jak najlepiej dbać o zdrowie i stan swojej jamy ustnej.
Systematyczne stosowanie irygatora u każdego pacjenta skutkuje bowiem poprawą kondycji zębów (ochrona przed próchnicą) i stanu dziąseł, dzięki dokładnemu usuwaniu osadu z przestrzeni między-zębowych, gdzie najczęściej rozwijają się stany zapalne.
Rodzaje irygatorów na rynku:
Na rynku są dostępne różne typy irygatorów do zębów: stacjonarne, bezprzewodowe (przenośne) lub ze specjalnym podłączeniem do kranu.
Irygatory te różnią się od siebie przede wszystkim wielkością (poręcznością), pojemnością zbiornika na wodę oraz mocą wyrzucanej przez dyszę wody i sposobem zasilania.
Przed wyborem irygatora dla siebie warto zatem bliżej przyjrzeć się tym parametrom i na ich podstawie wybrać wersję produktu odpowiednią dla nas.
Irygatory stacjonarne – wady i zalety:
Pierwsza zauważalna cecha irygatora to wielkość, gdyż irygatory stacjonarne są większe od bezprzewodowych i najczęściej zasilane prądem z sieci 230V.
Rozważając zakup takiego irygatora powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy mamy odpowiednią ilość miejsca w łazience i swobodny dostęp do gniazdka.
Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę nasz tryb życia – czy dużo podróżujemy, wyjeżdżamy na weekendy, czy raczej codziennie użytkujemy to samo pomieszczenie?
Pomimo, że wielkość i stacjonarne położenie tego rodzaju irygatorów mogą czasem doskwierać, istnieją dwie główne zalety, które powodują, że są one chętnie wybierane przez pacjentów.
– Pierwsza to pojemność zbiornika na płyn, która waha się od 450 do aż 600ml (przy wersji podłączanej do kranu – praktycznie nieograniczona).
Taka pojemność pozwala wykonać całą irygację na jeden raz i nie wymaga ponownego napełnienia zbiornika w trakcie jej trwania.
Efekt? Oczyszczamy zęby dużo bardziej dokładnie, ponieważ nie spieszymy się mając do dyspozycji spory zapas roztworu.
– Drugim plusem opisywanych irygatorów jest możliwość dokładnej kontroli ciśnienia wody. Zwykle w tej klasie urządzeń zapewniona jest płynna regulacja dość dużej mocy, która pozwala na efektywną i komfortową irygację (prosimy zwrócić uwagę na możliwość takiej właśnie regulacji w specyfikacji produktu podczas finalnego wyboru).
Irygatory przenośne – wygoda, ale czy na pewno?
Jeśli jednak stwierdzicie Państwo, że w Waszej łazience jest za mało miejsca na dodatkowe sprzęty lub Wasz tryb życia nie pasuje do sprzętu stacjonarnego, to polecamy irygatory bezprzewodowe.
Podstawową zaletą tych wersji urządzeń do samodzielnego dbania o zęby w domu jest ich mobilność, gdyż możemy zabrać je w podróż, na działkę, czy nocowanie u znajomych.
Modele te są proste w obsłudze, a rękojeść jest wygodnie wyprofilowana tak, by dokładnie i precyzyjnie móc nimi operować.
To rozwiązanie idealne dla osób, które cenią sobie kompaktowe i lekkie urządzenia zasilane na akumulatorki lub baterie.
Na takim rodzaju zasilania już średniej klasy irygator działa zaskakująco długo – najbardziej popularne modele po pełnym naładowaniu pracują od około 15 do nawet 70 minut.
Niewątpliwa wygoda w użytkowaniu tego rodzaju irygatora nie jest jednak pozbawiona wad. Niestety, wersje przenośne różnią się znacznie od stacjonarnych wielkością zbiornika na płyn – w tych pierwszych wynosi ona bowiem od 30 do 210 ml.
Z tego powodu aby dokładnie i bez pośpiechu wyczyścić całą jamę ustną należy 2 lub nawet 3 razy napełnić zbiornik na roztwór do irygacji.
Czy płynna regulacja mocy to potrzebna funkcja?
W odróżnieniu od irygatorów stacjonarnych te przenośne nie posiadają również płynnej regulacji mocy.
Zazwyczaj irygatory mobilne mają wbudowane od 2 do 4 programów pracy (ciągły, wirujący i pulsacyjny, etc.), które mogą, ale niekoniecznie muszą, trafić w nasze sprecyzowane potrzeby.
Jakie na przykład?
Otóż jednemu pacjentowi jest potrzebny delikatny strumień do delikatnego masażu obolałych dziąseł, a drugiemu mocne ciśnienie płynu aby wypłukać pozostałości jedzenia spod mostu protetycznego, bądź spomiędzy zamków aparatu ortodontycznego.
Definiowane z góry programy oraz względnie niewielka moc urządzeń przenośnych po prostu nie zapewniają czasami tego typu niezbędnej precyzji.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybór najlepszego irygatora pozostawiamy Pacjentom, ponieważ zależny jest on od ich własnych potrzeb i oczekiwań, ale warto zauważyć, że niektóre z nich mogą być wykorzystywane przez kilka osób dzięki wymiennym dyszom, co może zapewnić zdrowie zębów każdemu z członków rodziny jednocześnie!
Kolejna rada, jakiej możemy udzielić, to napełnianie irygatora ciepłą lub letnią wodą (nie zimną), ponieważ dzięki temu czyszczenie zębów będzie przyjemniejsze, bez odczuwalnej nadwrażliwości, która część Pacjentów zniechęca do używania tego typu urządzeń.
Warto także pamiętać, że irygator nie zastąpi ani tradycyjnej szczoteczki, ani tym bardziej jej nowocześniejszych kuzynów: sonicznej, czy elektrycznej.
Może jedynie być uzupełnieniem ich działania, podobnie jak nitkowanie zębów: https://dentalcare32.pl/jak-prawidlowo-dbac-o-zeby/.
Rozpiętość cenowa opisywanych urządzeń do higieny jamy ustnej jest dość duża i oscyluje na allegro.pl, czy ceneo.pl, w przedziale od 120 do 600 złotych, przy czym, porównując ogólnie dwie opisywane kategorie, ceny wersji bezprzewodowych są niższe niż stacjonarnych.
Jak sami Państwo widzicie, w porównaniu do kosztów usług stomatologicznych, ceny irygatorów nie są szczególnie wygórowane, a mogą one doskonale uzupełnić tradycyjne mycie zębów szczoteczką oraz nitkowanie opisywane w poprzednim wpisie na naszym blogu o zdrowiu i higienie zębów: https://dentalcare32.pl/profilaktyka-stomatologiczna-lepiej-zapobiegac-niz-leczyc/ , zatem każdemu polecamy ich kupno i regularne użytkowanie!