Pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba to najbardziej rozpoznawalny ból wśród Pacjentów – to on najczęściej skłania do wizyty w gabinecie stomatologicznym ponieważ nie on daje funkcjonować w ciągu dnia, a często również zaburza nie pozwalając spać w nocy.

Pulsujący ból zęba – przyczyny i sposoby radzenia sobie

Przyczyną pulsującego bólu zęba jest najczęściej stan zapalny miazgi lub okolicznych tkanek, zaś
zapalenie miazgi w większości przypadków jest wynikiem nieleczonych ubytków próchnicowych, pęknięcia szkliwa lub urazów mechanicznych.
Swoją rolę w zapaleniu miazgi ma również choroba przyzębia jak i bardzo słaba higiena jamy ustnej.
Miazga w stanie zapalnym jest tkliwa i bolesna a dodatkowo zwiększa swoją objętość – zaczyna uciskać ścianki komory zębowej wysyłając silne bodźce bólowe.

O stanie zapalnym informować będzie silny i nasilający się ból trwający dłużej niż dwie doby oraz pulsowanie, szczególnie, gdy spożywać będziemy zimne czy ciepłe pokarmy( u niektórych reakcja może być na pokarmy słodkie lub kwaśne).

Ząb z tymi objawami klasyfikuje się w większości przypadków do leczenia kanałowego, czyli do zabiegu w którym ząb pozbywamy miazgi i wypełniamy kanały specjalną żywicą.

Zdarza się, że próchnicy nie widać gołym okiem, a ząb psuję się od środka i dochodzi do zainfekowania wierzchołków korzeni zębowych i stan ten daje o sobie znać w postaci ropnia, bądź opuchlizny w tej okolicy. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się na wizytę w celu usunięcia stanu zapalnego i podjęcia leczenia!

Jeśli próchnica nie jest na tyle głęboka i jest na granicy zęba z miazgą można zastosować leczenie biologiczne, które polega na pozbyciu się zainfekowanej próchnicą tkanki  i założeniu szczelnego wypełnienia wraz ze specjalnym podkładem i zamknięciu zęba tymczasowo lub ostatecznie – do decyzji lekarza. Taki ząb zostawia się do obserwacji i gdy ząb ponownie da o sobie znać w postaci dolegliwości bólowych ostatecznie taki ząb kwalifikuję się do leczenia kanałowego.

Sposobów na radzenie sobie z pulsującym bólem zęba jest wiele, jednak tak jak w przypadku leków na katar – są one w większości nieskuteczne lub krótkotrwałe.
Uśmierzyć ból zęba w oczekiwaniu na wizytę można środkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi dostępnymi w aptece bez recepty bądź tymi na receptę w zależności, które środki działają na organizm najlepiej.
Pomogą również zimne okłady oraz nałożenie na bolący ząb masy zawierającej goździki.
Ważne jest by w tym czasie szczególnie zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej – płukanie jamy ustnej płynami typu Eludril oraz nitkowanie zębów nie wspominając o szczotkowaniu zębów minimum dwa razy dziennie.

Należy pamiętać, że stan zapalny jest niebezpieczny nie tylko dla zębów, ale i całego organizmu. Nie należy go lekceważyć ponieważ bakterie, które tworzą stan zapalny w miazdze zęba penetrują wtedy do całego organizmu i dość szybko tworzą ropień, który trzeba nacinać.

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym i wizycie u dentysty

Pulsujący ból zęba może wystąpić zarówno podczas jak i  po leczeniu kanałowym, a przyczyn bólu może być kilka.
Najczęściej ból wynikał ze stosowania starych metod leczenia kanałowego, gdzie w pierwszej kolejności zatruwało się miazgę, a ból stopniowo mijał wraz z obumieraniem tkanek w zębie Obecnie stosuję się metodę usunięcia zainfekowanej miazgi przy użyciu specjalnych środków i założenie lekarstwa.
Trzeba jednak podkreślić, że ból zęba po zakończonym leczeniu kanałowym może utrzymywać się nawet przez 7 dni i jest normalny proces gojenia się tego miejsca i wyciszania stanu zapalnego.
Niepokojący powinien być ból utrzymujący się dłużej i nie dający normalnie funkcjonować, który zamiast wyciszać się, narasta.
Pulsowanie w zębie może wystąpić również po zakończonym leczeniu zachowawczym, czyli popularnym borowaniu, jeśli zgłosiliśmy się do lekarza zbyt późno i próchnica była zbyt głęboka – na granicy zęba z miazgą.
Lekarz zakłada wtedy specjalny podkład i zamyka ząb wykonując plombę.
Taki ząb trafia pod obserwację – jeśli będzie dawał z czasem dolegliwości bólowe, wtedy rozpoczyna się leczenie kanałowe.
Po zakończonym leczeniu kanałowym ponowne pojawienie się bólu może oznaczać powstanie zmiany okołowierzchołkowej i wymagane będzie ponowne leczenie kanałowe-reendo, bądź resekcja wierzchołka a w najgorszym scenariuszu ekstrakcja zęba i wstawienie implantu.

Jeśli ból utrzymuję się przez dłuższy czas i się nasila trzeba niezwłocznie udać się do lekarza dentysty!

Jak zapobiegać bólom zęba?

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania bólom zęba jest oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Odpowiednie nawyki związane z higieną jamy ustnej, takie jak szczotkowanie zębów przy użyciu pasty do zębów i szczoteczki minimum dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych czy irygatora jak również płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami pozwoli uniknąć bólu jakim jest ból zęba, a zabiegi te znacznie ograniczają rozwój próchnicy.

Ważnym elementem zapobiegawczym są regularnie wykonywane zabiegi profilaktyki najlepiej dwa razy w roku– scaling, piaskowanie, fluoryzacja.

Ból zęba w nocy – jak działać?

Ból zęba, który nie daje spać w nocy jest największym koszmarem każdego Pacjenta. Co robić, gdy w nocy obudzi nas ból? Jak działać, żeby przeczekać noc kiedy nie możemy udać się do stomatologa?
Pierwszym krokiem jest oczywiście środek przeciwbólowy czy przeciwzapalny.
Każdy Pacjent zazwyczaj już z doświadczenia wie, który preparat OTC dostępny bez recepty wybrać aby zniwelować ból.
Bardzo ważne również jest utrzymywanie nienagannej higieny jamy ustnej oraz nitkowanie zębów oraz płukanie ich płynem do jamy ustnej np. Eludrilem, który jest środkiem na stany zapalne dziąseł. Należy regularnie płukać jamę ustną i pozbywać się resztek pokarmowych
ponieważ zalegające resztki jedzenia będą potęgować nasz ból  drażniąc zmienione chorobowo dziąsła i tkanki.
W aptece również mamy do dyspozycji różnego rodzaju środki, które mają na celu zmniejszenie bólu zęba – są to specjalne żele czy pasty do stosowania miejscowego (najczęściej na bazie goździków).
Zupełnie domowym sposobem natomiast można na miejsce, gdzie odczuwamy ból zęba, nałożyć rozkruszone świeże goździki i potrzymać je przez jakiś czas w jamie ustnej, co na chwilę powinno przynieść ulgę, podobnie jak zimne okłady i samo chłodzenie okolicy bólowej.

Uwaga: opisane powyżej środki mogą pomóc w doraźnej walce z bólem, nie są jednak rozwiązaniem problemu. Po nocy z bólem zęba prosimy jak najszybciej zadzwonić do swojego dentysty!

Jakie są powody bólu zęba?

Powodów bólu zęba jest bardzo wiele, a najbardziej znanym jest oczywiście ból spowodowany nieleczoną i rozwijającą się próchnicą, która przedostała się do wewnętrznej, ukrwionej części zęba – miazgi.

Inne powody bólu zęba to:

– zapalenie tkanek okołowierzchołkowych i przyzębia
– nadwrażliwość zębów/zębiny spowodowana na przykład wybielaniem zębów
– obecność ubytków V klasy na styku szyjki zęba i dziąsła, czyli  – przyszyjkowych
– wszelkie urazy mechaniczne
– utrudnione wyrzynanie zębów mądrości

Wielu Pacjentów nie łączy wyrzynania się ich z bólem i szukają winnych w innych zębach, a nawet całej twarzy, gdyż ból ten potrafi penetrować nawet do ucha i szyi.
Dopiero po dokładnej diagnostyce okazuje się, że przyczyną bólu były zatrzymane ósemki (powodujące u niektórych naszych pacjentów problemy ze stawami).

Ból zęba mogą odczuwać także pacjenci po leczeniu kanałowym, czyli wtedy, kiedy  bakterie powodujące próchnicę otworzyły już sobie drogę do środka zęba i kanałów trzeba je oczyścić.
Dolegliwości bólowe po takim zabiegu mogą trwać nawet do 7 dni (bardzo ważne jest aby ból w tym czasie malał, a nie się powiększał).

Czy pulsujący ból zęba może spowodować powikłania?

Jeśli pulsujący ból zęba nie jest spowodowany bezpośrednią interwencją dentysty należy jak najszybciej umówić się na wizytę, ponieważ powikłaniami mogą być ropień i zatrucie bakteriami całego organizmu oraz stały ból, który nas prawie paraliżuje.

Jeśli natomiast odczuwamy pulsujący ból po leczeniu zachowawczym (borowaniu) oznacza to, że plombę trzeba dostosować do zęba przeciwstawnego.
Pacjent, gdy jest znieczulony, nie jest w stanie ocenić czy plomba jest za wysoka, a lekarz sprawdzając kalką barwiącą wysokość zwarcia, nie zawsze jest w stanie idealnie utrafić anatomicznie w guzki zębowe drugiego zęba
Niedopasowanie w zgryzie skutkować będzie następnie złym nagryzaniem i siły nacisku – podczas gryzienia będą rozchodzić się nierównomiernie.
Nie należy bagatelizować zbyt wysokiej plomby, gdyż jej niewyrównanie będzie niosło za sobą powikłania w postaci przeciążeń (może dojść do złamania zęba/zębów).

Przedłużony pulsujący ból zęba może być również efektem powikłań po leczeniu zachowawczym, podczas którego leczone było głębokie wypełnienie na granicy miazgi.
Jeśli dojdzie do zakażenia miazgi przez bakterie ponieważ ubytek był zbyt głęboki to po pewnym czasie wywołają one stan zapalny, a wtedy już jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe.

Pulsujący ból zęba może sygnalizować również powikłania po leczeniu kanałowym.
Spowodowany jest wtedy przez nieszczelne lub niecałkowite wypełnienie kanałów korzeniowych albo przez dodatkowy kanał.
Dlatego tak ważna przy leczeniu kanałowym jest praca pod mikroskopem – odpowiednie powiększenie pozwala uniknąć przeoczenia dodatkowych kanałów i mieć pewność, że wszystkie kanały zostały szczelnie zamknięte.

Oprócz powikłań spowodowanych przez pulsujący ból zęba Pacjenta powinny zaniepokoić objawy z nim związane takie jak:

– gorączka
– apatia
– ogólne „rozbicie”
– bóle żuchwy, głowy i skroni
– inne  sygnały takie jak przy infekcji organizmu
– obrzęk lub mała „kulka” przy dziąśle (jest to ropień).
Wyżej wymienione sygnały powinny skłonić Pacjenta do jak najszybszej wizyty u stomatologa!


Pulsujący ząb po odbytym leczeniu u dentysty w znacznej większości przypadków nie powoduje natomiast powikłań.
Tego typu ból bardzo często występuje wśród Pacjentów jako nadwrażliwość pozabiegowa, czyli niegroźną przyczyna krótkotrwałego bólu zęba po zabiegu.
Zwykle pojawia się po leczeniu zachowawczym, czyli po zrobieniu plomby lub leczeniu endodontycznym, czyli kanałowym.
Dzieje się tak, gdyż podczas zabiegu lekarz używa wiertła diamentowego o wysokiej mocy, podczas pracy wiertło się nagrzewa co podrażnia nerwy w zębie i stają się one bardziej wrażliwe. Najczęściej wtedy objawia się nadwrażliwość przy spożyciu zimnych bądź gorących posiłków jak również na kwaśne produkty. Taki stan może utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni, a w tym czasie warto zmienić pastę do zębów dedykowaną dla osób z nadwrażliwością.

Ból zęba trwający do 7 dni po leczeniu kanałowym również nie powinien być powodem do niepokoju.

Po zakończonym leczeniu lub w jego trakcie może występować ból okolicy leczonej spowodowany stosowanymi środkami chemicznymi używanymi do oczyszczania kanałów, powinien on ustąpić  samoistnie 2-3 doby po zabiegu.

Kiedy należy zgłosić się do dentysty z pulsującym bólem zęba?

Do zgłoszenia się z pulsującym zębem powinny skłonić następujące czynniki:

  • ból utrzymujący się dłużej niż dwie doby i nie pozwalający normalnie funkcjonować
  • środki przeciwbólowe nie uśmierzają bólu i nie pomagają dłużej przy jego zwalczeniu
  • obrzęk i bolesność, które są wyczuwalne przy dotyku w okolicach twarzy lub szczęki
  • ropień (mała biała kulka przy dziąśle, z której może się sączyć ropa)
  • ból pojawiający się samoistnie, nawet bez bodźców takich jak ciepło czy zimno
  • dolegliwości bólowe nasilające się z każdą chwilą
  • zaczerwienione lub krwawiące dziąsła
  • gorączka
  • ból podczas otwierania jamy ustnej


To Państwa szybka reakcja pozwoli lekarzowi na diagnozę i rozwiązanie problemu by uratować ząb bez konieczności ekstrakcji.
Nie należy zwlekać z wizytą u dentysty, a wizyty kontrolne oraz prawidłowa higiena jamy ustnej dadzą gwarancję życia bez bólu zębów.

Umów wizytę

Adres gabinetu:
ul. Zwycięzców 32, Warszawa
602 127 974
22 404 89 43
kontakt@dentalcare32.pl
Godziny pracy:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Contact form
envelopephone-handsetphonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram