Czym jest radiologia stomatologiczna?
Radiologia stomatologiczna to dział diagnostyki obrazowej, który umożliwia dokładne badanie zębów, kości szczęki i tkanek otaczających ząb, co pozwala wykryć problemy niewidoczne gołym okiem.
Do wykonywania zdjęć rentgenowskich stosujemy technologię cyfrową – radiowizjografię – gdzie tradycyjna klisza zastąpiona jest specjalnym czujnikiem przekazującym dane do komputera.
Zalety radiowizjografii (RVG)
- zmniejszenie dawki promieniowania nawet o 90%,
- możliwość natychmiastowego otrzymania obrazu i wizualizacji przy fotelu,
- możliwość obróbki zdjęcia (powiększenie, skontrastowanie, przefiltrowanie, opcja negatywu) co znacznie ułatwia diagnozę,
- łatwa archiwizacja zdjęć.
Nowoczesny sprzęt RTG w DentalCare32
W naszym gabinecie korzystamy z radiografii cyfrowej i aparatu RTG firmy Gendex.
Gendex Expert DC jest najnowszym aparatem RTG do wykonywania zdjęć wewnątrzustnych. Został wprowadzony do sprzedaży na terenie Europy w 2007 roku i wykorzystuje wieloletnie doświadczenie firmy Gendex w konstruowaniu i produkcji stomatologicznych aparatów RTG.
Expert DC jest niedoścignionym wzorem w zakresie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, jak również precyzji generowanych obrazów – to obecnie na rynku najbezpieczniejszy i najbardziej precyzyjny aparat stomatologiczny z nowymi technologiami.
Bezpieczeństwo pacjentów podczas badania RTG
Radiografia cyfrowa to zestaw urządzeń służących do uzyskanie obrazu RTG na monitorze komputera bez konieczności użycia klasycznego filmu. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęcie wyświetlane jest natychmiastowo, bez przeprowadzania procesów chemicznych. Możliwa jest jego dalsza cyfrowa obróbka mająca na celu pozyskanie dodatkowych informacji diagnostycznych, zachowywanie go na różnych typach nośników, drukowanie lub wysyłanie drogą elektroniczną. Jedną z najważniejszych zalet radiografii cyfrowej wynikającą z wysokiej czułości jest redukcja do nawet 80- 90% dawki promieniowania jaką otrzymuje pacjent.
Kamera wewnątrzustna – dodatkowe narzędzie diagnostyczne
W trakcie badania stomatologicznego oprócz tradycyjnego zestawu: lusterka i zgłębnika używamy kamery wewnątrzustnej.
Użycie kamery wewnątrzustnej pozwala na wykrycie ubytków próchnicowych w takich miejscach jak np. powierzchnie styczne (między zębami), które nie zawsze można wykryć przy użyciu lusterka.
Kamera wewnątrzustna jest również bardzo przydatna w niektórych skomplikowanych przypadkach leczenia kanałowego.
Pacjent na bieżąco może obserwować na monitorze stan swojej jamy ustnej oraz wykonywane zabiegi.