Stomatologia zachowawcza – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Ból zębów – Jeśli odczuwasz ból podczas jedzenia, picia zimnych lub gorących napojów, może to być objaw próchnicy lub uszkodzenia szkliwa. Ból samoistny lub pulsujący może sugerować głębsze problemy, takie jak zapalenie miazgi zęba.
Nadwrażliwość – Zwiększona wrażliwość zębów na zmiany temperatury lub słodkie pokarmy może oznaczać osłabienie szkliwa, recesję dziąseł lub początek próchnicy.
Przebarwienia zębów – Białe, brązowe lub czarne plamy na zębach mogą wskazywać na rozwijającą się próchnicę. Należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany koloru zębów.
Nieprzyjemny zapach z ust – Utrzymujący się, nieprzyjemny zapach z ust może być wynikiem próchnicy, chorób dziąseł lub obecności bakterii w jamie ustnej. Regularne wizyty u stomatologa mogą pomóc zdiagnozować przyczynę.
Krwawienie dziąseł – Krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania zębów może świadczyć o problemach z dziąsłami, takich jak zapalenie dziąseł, co często towarzyszy zaniedbanej higienie jamy ustnej.
Złamany lub ukruszony ząb – Uszkodzenia mechaniczne zębów, np. po urazie, mogą prowadzić do infekcji, jeśli nie są szybko leczone.
Ruchomość zęba – Jeżeli zauważysz, że ząb staje się luźny, może to być objaw zaawansowanej choroby dziąseł, która wymaga pilnej interwencji stomatologicznej.
Obrzęk lub ropień – Obrzęk dziąseł lub okolic zęba, a także pojawienie się ropnia, to oznaki infekcji, które wymagają natychmiastowej wizyty u stomatologa.
Nieprzyjemny smak w ustach – Stały, nieprzyjemny smak może być sygnałem ropnia lub innej infekcji w jamie ustnej.
Zmiana w ułożeniu zębów – Jeśli zauważysz, że zęby zaczynają się przesuwać lub zmieniać swoje położenie, może to być sygnał problemów z dziąsłami lub kośćmi wspierającymi zęby.
W gabinecie stomatologii estetycznej Dental Care 32 dysponujemy bardzo zaawansowanymi materiałami złożonymi (kompozytami), które dają świetne efekty estetyczne.
Stosując minimalnie inwazyjne techniki (reconturing i bonding) jesteśmy w stanie “zamaskować” niedoskonałości i niewielkie asymetrie uśmiechu.
Przy odbudowie zarówno zębów przednich, jak i bocznych jesteśmy w stanie stworzyć taki efekt, że leczone zęby są nie do odróżnienia od zdrowych przy zachowaniu trwałości i szczelności wypełnień.
Jeśli więc będziecie Państwo potrzebowali leczenia zęba, który został zaatakowany próchnicą, to dzięki zastosowaniu najnowszych materiałów i dostępnych technologii będzie on po wyzdrowieniu wyglądał nie tylko zdrowo, ale i estetycznie.
“Moje ulubione Panie jedimaster od ząbkow 🙂 do tego przemiła obsługa, z czystym sumieniem z calego serca polecam!“
Próchnica zębów jest chorobą, która ma wpływ na stan ogólnego zdrowia organizmu i rozwija się powoli, ale nieubłaganie – aby się jej pozbyć konieczna jest interwencja dentysty.
Dlatego zdecydowanie radzimy aby regularnie umawiać się na przeglądy zębów oraz profilaktykę stomatologiczną, ponieważ dzięki tym wizytom zaoszczędzicie Państwo sporo czasu i wydatków na bardziej inwazyjnych (i droższych) procedurach stomatologicznych.
W bardzo wczesnych stadiach próchnica objawia się jako biała plama, możliwa do wykrycia tylko w warunkach gabinetu stomatologicznego.
Z czasem przekształca się w plamę widoczną gołym okiem. Często, na skutek pochłaniania barwników pochodzących z pożywienia, przyjmuje zabarwienie od żółtego do ciemno brunatnego. Niewykryta na takim etapie próchnica rozwija się obejmując kolejne tkanki zęba z czasem docierając do jego centrum – miazgi. Tak późne wykrycie grozi koniecznością leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu – zalecamy naszym pacjentom wizyty kontrolne co 6 miesięcy, aby jak najszybciej wykryć i wyleczyć ognisko próchnicy.
Stomatologia zachowawcza a próchnica
Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo, zębina i cement korzeniowy.
Nieleczona, prowadzi do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, natomiast wcześnie wykryta może ulec zatrzymaniu na skutek remineralizacji.
Głównym czynnikiem zapoczątkowującym proces próchniczy zębów są bakterie bytujące w płytce nazębnej (płytka nazębna jest zorganizowaną przestrzennie kolonią bakterii przyczepioną do powierzchni zęba). Bakterie zasiedlające jamę ustną są zdolne do fermentacji węglowodanów (cukrów pochodzących z naszego pożywienia), co prowadzi do produkcji kwasów i obniżenia w ciągu 1-3 minut pH płytki nazębnej poniżej 5.
Powtarzające się spadki pH prowadzą do demineralizacji podatnych na próchnicę twardych tkanek zęba i tym samym zapoczątkowują proces próchnicowy.
Dlatego zachęcamy do regularnej i samodzielnej higieny jamy ustnej by pozbyć się niechcianych osadów już we własnym domu:
- prawidłowe szczotkowanie zębów,
- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i powierzchni stycznych zębów za pomocą nici dentystycznych, taśm, szczoteczek międzyzębowych,
- stosowanie płukanek zawierających środki hamujące powstawanie płytki nazębnej,
- czyszczenie powierzchni języka,
- stosowanie gum do życia bez cukru jako pomocniczego środka higienicznego (żuć nie dłużej niż 5 min.).
Dzięki powyższym radom ominiecie Państwo wiele wizyt u dentysty (pozostaną profilaktyki i przeglądy), ale jeśli jednak próchnica da o sobie znać – rozprawimy się z nią delikatnie (dla Państwa), skutecznie, a ząb po leczeniu u nas będzie jak nowy!
Serdecznie Zapraszamy!
22-404-89-03, 602-127-974, kontakt@dentalcare32.pl
Stomatologia zachowawcza Praga Południe, Saska Kępa – DentalCare32
Najczęstsze zabiegi obejmują wypełnianie ubytków (plombowanie), leczenie endodontyczne (kanałowe), a także usuwanie kamienia nazębnego i fluoryzację.
Podstawą profilaktyki jest regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem, używanie nici dentystycznych oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Odpowiednia dieta, ograniczenie cukrów i dbanie o higienę jamy ustnej również pomagają zapobiegać próchnicy.
Dzięki nowoczesnym technikom znieczulania, leczenie próchnicy jest zazwyczaj bezbolesne. Stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas zabiegu.
Zaleca się regularne wizyty kontrolne co 6 miesięcy, aby wcześnie wykryć ewentualne problemy i zapobiec ich rozwojowi. Jednak częstotliwość wizyt może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.