602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Bonding na krzywe zęby

  • 24/10/2024

Czym jest bonding zębów?

Bonding jest to estetyczna odbudowa zębów bez znoszenia i ingerencji w szkliwo.
Materiał nakładany jest przez lekarza dentystę bezpośrednio na szkliwo po wcześniejszym jego przygotowani – można to porównać do objęcia całej ścianki zęba jedną, estetyczną plombą.
Bonding to popularna metoda stomatologiczna, która pozwala uzyskać efekt hollywoodzkiego uśmiechu już po jednej wizycie, a  procedura ta polega na nałożeniu na zęby specjalnej żywicy kompozytowej, która jest następnie kształtowana i utwardzana, aby poprawić wygląd i nadać im nowy kształt.

Bonding na krzywe zęby – czy ta metoda się sprawdzi?

Bonding można wykonać na krzywych zębach, jednak należy pamiętać o tym, że lekarz jedynie delikatnie jest w stanie zakamuflować widoczne niedoskonałości zębów.
Zabieg bondingu nie jest zabiegiem korekcji zgryzu, a jedynie zabiegiem estetycznym, ale dzięki temu w mało inwazyjny sposób poprawia kształt i barwę uśmiechu Pacjenta.
Bonding sprawdza się w przypadku drobnych defektów przy niewielkich przebarwieniach czy nierównościach – najlepsze efekty uzyska Pacjent z niewielkimi nieprawidłowościami (po leczeniu ortodontycznym bądź taki, który z natury ma „proste zęby” a do korekty są jedynie drobne szczegóły).
Niestety, bonding na krzywe zęby ma tendencje do odskakiwania w wyniku naprężeń, ale
w przypadku większych wad zębowych oczywiście również mamy do zaproponowania zabiegi, które poprawią Państwa uśmiech i zdrowie czyli licówki oraz korony zębowe, a także implanty i aparaty ortodontyczne.

Jakie są korzyści z bondingu?

Największe korzyści z bondingu to piękny uśmiech już po jednej wizycie, gdyż pacjent wychodzi od dentysty z nowym, lśniącym szkliwem w wybielonym kolorze.
Dla wielu osób ważne jest także, że bonding nie wymaga ścierania szkliwa w przeciwieństwie do licówek, czy opracowywania zęba jak w przypadku koron zębowych – jest po prostu mało inwazyjny, co czyni go również jednym z tańszych zabiegów na rynku zabiegów stomatologii  estetycznej.
Bonding oferuje spektakularne efekty, które bez obawy można odwrócić bez stresu, że zniszczyło się szkliwo.

Bonding na krzywe zęby

Dla kogo jest bonding?

Bonding zębów jest dla każdego, kto boi się dużej ingerencji w jamie ustnej i chce poprawić jedynie kilka elementów w swoim uzębieniu z przodu.
Bonding polecany jest również osobom, które poszukują mało inwazyjnych rozwiązań przy niskim nakładzie kosztów oraz czasu.
Jest on także idealny dla osób, które chcą zmian w uśmiechu ale z możliwością ich bezstresowego odwrócenia – każdy kto chcę poprawić estetykę uśmiechu, ale nie naruszać szkliwa powinien rozważyć bonding.
Co ważne zabieg bondingu jest zazwyczaj bezbolesny i nie wymaga ingerencji w strukturę naturalnego zęba, co czyni go mniej inwazyjnym niż inne procedury estetyczne, takie jak licówki.

Czy bonding może rozwiązać problemy z wadami zgryzu?

Niestety tylko leczenie ortodontyczne może rozwiązać problemy z wadą zgryzu.
Bonding nie leczy wad zgryzu – może jedynie delikatnie zakamuflować wadę bądź opóźnić proces ścierania szkliwa przez Pacjentów z bruksizem jest zabieg estetyczny i w żaden sposób nie wyleczy ani nie skoryguje wady – taką moc ma jedynie aparat ortodontyczny, a naniesiona warstwa bondingu będzie odskakiwać podczas naprężeń związanych z nagryzaniem.
Oczywiście w naszym gabinecie proponujemy kompleksowe leczenie obejmujące ortodoncję i po wybieleniu zębów, bonding – serdecznie zapraszamy!

Ile trzyma się bonding zębów? Sprawdź, czy to długotrwałe rozwiązanie.

Dobrze wykonany zabieg bondingu oraz przestrzeganie zaleceń lekarza sprawi, że Pacjent na długi czas będzie cieszył się pięknym uśmiechem po zabiegu.
Zazwyczaj po około 5 latach, należy kompozyt użyty na powierzchni zęba wymienić na nowy – na taki okres producenci materiałów dają gwarancję – jeśli szukacie Państwo trwalszych rozwiązań zapraszamy do zapoznania się z licówkami porcelanowymi.
Po osiągnięciu wymarzonego uśmiechu należy jednak pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej oraz o przestrzeganiu harmonogramu wizyt kontrolnych.
Zabiegi profilaktyki oraz domowe dbanie Pacjenta o jamę ustną gwarantują najlepsze i najtrwalsze efekty!

Bonding przed i po

Czy bonding zębów jest bolesny?

Bonding zębów to zabieg całkowicie bezbolesny, ponieważ nie ingeruje on w naturalną strukturę zęba, czasami jednak dla większego komfortu Pacjenta znieczula się miejscowo.
Podczas zabiegu używane są paski separacyjne wkładane między ząb a dziąsło oraz nitki retrakcyjne czy kliny międzyzębowe i te elementy mogą sprawić Pacjentowi dyskomfort – wtedy lekarz sięga po znieczulenie.

Czy bonding zębów jest trwały?

Jest to jak najbardziej trwała odbudowa, a do jej wykonania używane są najlepszej i najwyższej jakości materiały, które mają 5 lat gwarancji – po tym czasie zwykle wymagana jest wymiana powierzchni naniesionej na szkliwo zęba.
Oprócz tego duże znaczenie ma doświadczenie lekarza i umiejętności przy wykonywaniu tego typu zabiegów oraz zachowanie wszystkich procedur podczas wykonywania bondingu.

Czy bonding zębów jest bezpieczny?

Bonding zębów  to bezpieczny i co najważniejsze odwracalny proces – warstwa kompozytu jest bowiem nakładana bez naruszania powierzchni zęba.
Bonding można w każdej chwili usunąć z zębów, a pod zdjętym materiałem znajdował się będzie ząb/szkliwo w stanie nienaruszonym, co czyni go jednym z najbezpieczniejszych zabiegów poprawiających estetykę uśmiechu,
Nie ma większych przeciwwskazań do tego zabiegu – bonding może być wykonany u znacznej większości Pacjentów.

Przebieg zabiegu bondingu.

Zabieg bondingu przebiega na jednej wizycie w zależności ile zębów ma być objętych bondingiem tyle czasu wymagać będzie praca – oczywiście w celu jej dokładnego zaplanowania zapraszamy na konsultację i plan leczenia.
Bonding rozpoczyna się od wypiaskowania powierzchni zębów abrazyjnie.
Piaskowane są tylko te zęby, na które lekarz nakładał będzie materiały,  po czym lekarz nakłada na wypiaskowane powierzchnie specjalny wytrawiacz, który matowi szkliwo, a następnie pokrywa je materiałem łączącym szkliwo z żywicą kompozytową tzw. bondem.
Następnie bond jest naświetlany lampą do polimeryzacji i na tak przygotowane szkliwo lekarz nakłada właściwy materiał kompozytowy o wcześniej starannie dobranym odcieniu i kolorze, nadaje wstępny kształt i naświetla.
W ten sposób ząb jest gotowy do opracowania, a mianowicie nadawany jest kształt, wielkość oraz grubość zęba, jego cechy charakterystyczne oraz to, czy ząb ma być bardziej owalny, czy prostokątny.
Końcowym etapem bondingu jest prawidłowe polerowanie – dobrze wypolerowane zęby po zabiegu nie będą tak szybko łapać osadów ani przebarwień z pożywienia.



Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym - przed zastosowaniem jakiejkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

Powyższy tekst ma charakter czysto informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia.
Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

+