Czym są osad nazębny, płytka bakteryjna i kamień nazębny?

dziecko uśmiechające się na fotelu dentystycznym podczas przeglądu zębów|Czym są osad nazębny

Czym są osad nazębny, płytka bakteryjna i kamień nazębny?

Osad nazębny: Przyczyny powstawania i zagrożenia

Osad nazębny to wszelkie przebarwienia powstające na skutek czynników zewnętrznych, takich jak częste picie kawy, herbaty, ziół oraz palenie papierosów. Powstaje na skutek odkładania się barwników pokarmowych na szkliwie i zazwyczaj przybiera ciemną barwę – od brązowej po czarną. Czarny osad może pojawić się u osób, które bardzo często piją mocną herbatę, wino czy kawę. Szczególnie narażeni na jego powstawanie są także palacze papierosów, u których nikotyna i substancje smoliste wżerają się w zęby, co sprawia, że osad staje się trudny do usunięcia i szczególnie szkodliwy dla szkliwa.

Płytka bakteryjna: Niewidoczny wróg naszych zębów

Płytka bakteryjna to lepka, bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów, która nieustannie tworzy się na zębach. Jest ona główną przyczyną ubytków próchnicowych oraz chorób dziąseł. Pojawia się u każdego z nas, gdyż w jamie ustnej przez cały czas gromadzą się bakterie i drobnoustroje. Świeża płytka bakteryjna tworzy na zębach miękki, serowaty nalot o biało-żółtej barwie, który jest trudno dostrzegalny i nie da się go spłukać wodą. W momencie, gdy płytka wchłonie wapń, przekształca się w kamień nazębny, który mechanicznie uszkadza tkanki.

Kamień nazębny: Zmineralizowana płytka bakteryjna

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, która powstaje na zębie oraz pod brzegiem dziąsła. W odróżnieniu od płytki nazębnej, kamień jest widocznym dla oka mineralnym osadem, a jego najbardziej powszechną oznaką jest żółty lub brązowy kolor na zębach. Najczęściej kamień osadza się w okolicy ujść gruczołów ślinowych i można go usunąć tylko podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Domowe metody niestety nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem.

Jak osad, płytka bakteryjna i kamień niszczą nasze zęby?

Osad nazębny zawiera mnóstwo bakterii, które zakwaszają środowisko w ustach, a kwasy niszczą szkliwo zębów, powodując próchnicę. Płytka nazębna również prowadzi do próchnicy, ponieważ powstałe w niej kwasy nieustannie atakują szkliwo zębów, szczególnie po posiłkach. Długotrwałe działanie osadu lub płytki bakteryjnej skutkuje uszkodzeniami szkliwa, co w konsekwencji prowadzi do ubytków. Kamień nazębny natomiast powoduje zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł, co może prowadzić do poważnych chorób przyzębia i ostatecznie do utraty zębów.

Czarny osad na zębach: Przyczyny i sposoby na jego usunięcie

Czarny nalot na zębach jest problemem, który często dotyka osoby regularnie pijące mocną herbatę, kawę, wino, a także nałogowych palaczy papierosów. Powstaje on na skutek osadzania się barwników zawartych w napojach oraz nikotyny i substancji smolistych, które wżerają się w szkliwo zębów. Czarny osad jest szczególnie trudny do usunięcia i wymaga profesjonalnej interwencji. Aby sobie z nim poradzić, zaleca się regularne wizyty u stomatologa, który może wykonać zabiegi skalingu i piaskowania. Dodatkowo, warto ograniczyć spożycie napojów barwiących oraz rzucić palenie, co pomoże zapobiegać ponownemu pojawieniu się osadu.

Czyszczenie zębów: przed i po

Umów wizytę

Adres gabinetu:
ul. Zwycięzców 32, Warszawa
602 127 974
22 404 89 43
[email protected]
Godziny pracy:
Poniedziałek - Piątek: 12:00 - 20:00
Contact form
envelopephone-handsetphonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram