602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Ortodoncja na miarę czasów

  • 02/03/2024

W tak szybko rozwijającym się świecie ludzie coraz częściej i chętniej dbają nie tylko o swój wygląd zewnętrzny i zdrowie, ale również o swój uśmiech a ściślej mówiąc uzębienie.

W obecnych czasach to w jaki sposób siebie reprezentujemy ma wpływ na samoocenę, ale również i opinię innych ludzi o Nas.

Nie tylko odbudowy protetyczne o których już pisaliśmy pomagają osiągnąć efekt pięknego i zdrowego uśmiechu taki sam udział ma ortodoncja.

Jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości zębowych.

W ostatnich kilkunastu latach prężnie rozwinął się i po pomoc ortodontyczną sięgają nie tylko dzieci, ale również i dorośli.

Większość populacji wymaga leczenia ortodontycznego w większym lub mniejszym stopniu, jednak nie każdy ma tego świadomość.

Na rynku są różne metody leczenia od aparatów stałych, czyli przyklejonych do zębów zamków po nakładki, które można w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej.

Kiedy i gdzie udać się na wizytę?

Najczęściej do ortodonty kieruję Nas lekarz dentysta do którego uczęszczamy na regularne wizyty stomatologiczne, rzadziej sami zgłaszamy się po poradę. O ile “dziurę” w zębie sami dostrzeżemy to z wadą zgryzu już jest ciężej.

Wady zgryzu dzielimy na poprzeczne, przednio-tylne oraz pionowe, jak również zalicza się niewłaściwe ustawienie zębów, a także niedostateczny rozrost lub przerost szczęki i żuchwy.

Ortodonta na wizycie konsultacyjnej jest w stanie już stwierdzić jaką wadę zgryzu posiada dany Pacjent oraz zaproponować odpowiednie leczenie.

Jak należy się przygotować do wizyty, gdy jesteśmy zdecydowani na leczenie?

Pierwszym krokiem do podjęcia przygody z ortodoncją jest wykonanie dwóch zdjęć rentgenowskich jest to pantomogram i cefalometria i jest to podstawa do zrobienia pełnej diagnostyki Naszej jamy ustnej. Drugim krokiem i tu podzielimy ten krok na dwie kategorie aparat stały, czyli przyklejone zamki na zębach na stałe( na czas leczenia) oraz nakładki.

W diagnostyce tego pierwszego pobierane są wyciski masą alginatową Naszych zębów a następnie wysyłane są do pracowni, która odlewa z nich modele diagnostyczne. Ortodonta posiadając te dwa zdjęcia rentgenowskie oraz modele diagnostyczne piszę na ich podstawie indywidualną opinię lekarską opisując w niej wadę zgryzu, przebieg leczenia oraz jego czas. Niekiedy zaznacza, również jakie kroki należy wykonać po zakończonym leczeniu, by cieszyć się w pełni efektami. W takiej opinii  znajdzie się informacja, czy jakieś zęby należy wcześniej, w trakcie bądź po zakończonym leczeniu usunąć bądź wstawić na przykład implant czy inną odbudowę protetyczną, gdyż czasami ortodoncja jest pierwszym krokiem do uzyskania upragnionego efektu. Przy poważniejszych wadach znajdą Państwo informację, które zęby należy odbudować protetycznie bądź zachowawczo, gdyż często leczenie ortodontyczne finalnie musi być zakończone w porozumieniu z innym lekarzem dentystą do którego uczęszczamy regularnie podczas trwania całego leczenia ortodontycznego.

Drugą kategorią są nakładki prostujące – INVISALIGN i w ich przypadku nie pobiera się wycisków masą a robi skany wewnątrzustne obu łuków zębowych i na ich podstawie tworzony jest plan z całą wizualizacją 3D przebiegu leczenia i jego efektów. Na podstawie skanów program wylicza ile setów nakładek potrzeba na całe leczenie a pod nadzorem lekarza tworzony jest plan.

Tak wygląda diagnostyka przy obu aparatach.

Aparaty stałe dzielimy na estetyczne oraz metalowe. Te estetyczne wykonane są z porcelany i mają zlewać się z kolorem zęba i być jak najmniej widoczne w jamie ustnej. Aparaty klasyczne metalowe z kolorowymi gumkami trzymającymi łuk, bądź samoligaturujące, czyli takie które nie posiadają tych kolorowych gumek a specjalne klapy na łuk. W naszej ofercie znajdą Państwo 5 rodzajów aparatów stałych i każdy z nich będzie działał w podobny sposób i zaczniemy od klasycznego aparatu metalowego po który najczęściej sięgają dzieci i młodzież przez wzgląd na kolorowe ligatury, których kolory wybierane są na każdej wizycie kontrolnej. Wizyty przy tego typu aparacie są co 4-6tyg. a czas leczenia przy aparatach stałych z zamkami wynosi 2-2,5roku. niezależnie od modelu aparatu na który zdecyduję się Pacjent.

Kolejnym aparatem jest aparat samoligaturujący H4, który ma nieco mniejsze zamki od klasycznego i nie zakłada się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest przez klapy wbudowane w zamek. Wizyty tutaj są trochę rzadsze bo co 8tyg. Aparat estetyczny firmy 3M Clarity jest to aparat z przezroczystymi zamkami wykonanymi z wysokiej jakości porcelany, która zgrywa się z kolorem zęba i jest mało widoczny w buzi. Wizyty co 4-6tyg. i tutaj zakładane są ligatury utrzymujące łuk ortodontyczny jednak w kolorach zębów bądź białe lub przezroczyste co daję wysoką estetykę tego aparatu.

Następnie w ofercie mamy aparat Damon Q i Damon  Clear są to również aparaty samoligaturujące, które mają wbudowane klapy trzymające łuk i wizyty odbywają się co 8tyg.

Aparaty samoligaturujące umożliwiają łatwiejszy, szybszy i bardziej komfortowy ruch zębów i wykazują mniejsze tarcie i nacisk stąd dedykowane są dla Pacjentów przy dużych stłoczeniach. Zamki w tego typu aparatach są mniejsze co skutkuje lepszym i dokładniejszym doczyszczaniem zębów co jest bardzo ważne przy aparatach stałych, gdyż zalegająca płytka nazębna i permanentny stan zapalny dziąseł prowadzą później do licznych komplikacji całego leczenia i wydłużenia czasu leczenia.

Wyżej wymienione aparaty różnią się od siebie przede wszystkim ceną za łuk najtańszą wersją jest aparat metalowy i tu cena za łuk wynosi 2000zł a najdroższą wersją jest Damon Clear 4900 za łuk.

To jaki aparat stały wybierzemy zależy już od zasobności Naszego portfela.

Rodzajem aparatu o którym również wspomnieliśmy jest Invisalign, nowość w świecie ortodoncji i coraz prężniej rozwijający się system leczenia nakładkowego. Całe leczenie opiera się na noszeniu przezroczystych nakładek przez minimum 18h na dobę. Tak naprawdę śpimy i funkcjonujemy w nich przez cały czas a ściągane są tylko do jedzenia a pić w nich można tylko zwykłą wodę. Ważna jest systematyczność noszenia, gdyż to one prostują zęby i od Nas zależy efekt końcowy. Ten typ aparatu nie jest dla zapominalskich, gdyż każdy dzień nienoszenia nakładek wiążę się z wydłużeniem czasu leczenia. Motywacja Pacjenta odgrywa kluczową rolę w tym rodzaju leczenia, gdyż nakładki wymieniane są na nowe co 8-10dni i Pacjent sam dokonuje tego w domu. Wizyty odbywają się regularnie co 8-12tyg. w zależności od wady z jaką pracujemy. Ważne jest, by zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, bądź gdy jakaś nakładka nie pasuję nie czekać do wizyty tylko jak najszybciej udać się do lekarza.

Nakładki są praktycznie niewidoczne w buzi stąd użytkowanie ich w ciągu dnia w pracy, w szkole czy na spotkaniach, bądź innych wystąpieniach publicznych nie stanowi problemu. Na początku noszenia przez kilka dni można trochę seplenić i jest normalne, jednak po kilku dniach Nasz język przyzwyczaja się do tego obcego elementu w jamie ustnej i wszystko wraca do normy.

Dodatkowe i jedyne elementy, które przyklejone są na czas leczenia do zębów to “attachmenty”, inaczej łączniki, które wpasowują się w założone nakładki i są przez cały okres leczenia na zębach.

Jest to zazwyczaj kilka niewielkich i delikatnie odstających od zębów wypustek w kolorze zęba, które mocowane są do zęba materiałem typu flow jedynie na czas leczenia a po nim są usuwane zwykłą gumką polerską.

Pomagają one w przyleganiu nakładek i przesuwaniu się zębów w odpowiednim kierunku i o odpowiedniej sile.

Czas leczenia wynosi 1/1,5 roku, czyli o połowę krócej niż przy klasycznych metalowych.

Wybierając leczenie nakładkami Invisalign Pacjent płaci za całe leczenie z góry i koszt całego leczenia to 20 000 tys. zł i w kwocie tej zawarty jest plan leczenia, skany wewnątrzustne, nakładki oraz 5 lat gwarancji leczenia. Po zakończonym leczeniu, gdy w przeciągu tych lat cokolwiek zadzieje się z zębami Pacjent nie ponosi żadnych kosztów, gdyż są one wliczone w kwotę, którą zapłacił na początku przygody z tym systemem leczenia. Dodatkowe nakładki czy skany obejmuje ta 5-letnia gwarancja i tak samo podczas leczenia, gdy okaże się, że potrzeba więcej setów nakładek nie ponosi się dodatkowych kosztów.

Minusem tego leczenia jest to, że trzeba zapłacić za całość leczenia z góry już na początku leczenia przy klasycznym leczeniu aparatami stałymi całość leczenia jest rozłożona “w ratach “i płaci się systematycznie podczas  każdej z wizyt. Podliczając 2/2,5 roku leczenia wyjdzie Nam podobna kwota z tym, że rozłożona w czasie.

Drugim minusem jest to, że trzeba pilnować siebie z noszeniem nakładek i mieć dużo samozaparcia i dyscypliny w sobie, by systematycznie nosić nakładki chociaż dla niektórych może być to właśnie plusem a to wszystko zależy od podejścia do tematu.

Plusem tego typu systemu jest możliwość w każdej chwili wyjęcia tych nakładek z buzi i dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać lepszą higienę jamy ustnej. W przypadku próchnicy łatwiej jest kontrolować jej przebieg i leczenie bez konieczności usuwania zamka jak w przypadku tych klasycznych aparatów. Pacjent nosząc nakładki lepiej doczyszcza zęby przez co mniej robi się stanów zapalnych w jamie ustnej.

Nakładki należy myć jak własne zęby, gdyż na tym tworzywie tak samo odkładają się bakterie takie same jak w jamie ustnej oraz by uniknąć nieprzyjemnego zapachu należy regularnie je myć i czyścić oraz przechowywać w specjalnie dołączonym do nich pudełku, gdy nie znajdują się w buzi, gdyż łatwo je zgubić.

Porównując te systemy leczenia pragniemy nakreślić Państwu jak wygląda leczenie ortodontyczne i każdy indywidualnie musi zdecydować co jest dla niego i z czym sobie poradzi i na co pozwoli. Na wymarzony efekt trzeba trochę poczekać, ale widząc wizualizację leczenia w przypadku invisalign i jego efekt końcowy jest to duża motywacja.

Obserwując nawet już drobne zmiany w kształcie czy ułożeniu łuku Pacjent odczuwa dużą satysfakcję o czym informuję na każdej wizycie kontrolnej. Widząc postępy w leczeniu chętniej dbamy o higienę jamy ustnej, gdyż nie chcemy zepsuć już uzyskanego efektu ani nie chcemy zaburzyć planu leczenia na przykład leczeniem kanałowym czy zachowawczym.

W czasie całego leczenia ortodontycznego najważniejszą rzeczą, którą Pacjent musi wykonać to utrzymywanie perfekcyjnej higieny jamy ustnej, gdyż czas leczenia jest czasem utrudnionego doczyszczania. Każdy Pacjent, który zdecyduję się w Naszym gabinecie na leczenie jest przeszkolony jak ma dbać o higienę oraz jakich produktów używać i dostaję od Nas “zestaw startowy”, by jak najlepiej zacząć swoją przygodę z aparatem.

Podczas całego przebiegu leczenia Pacjent zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń ortodonty oraz do uczęszczania na regularne wizyty nie tylko ortodontyczne, ale i stomatologiczne z uwzględnieniem wizyty u higienistki na profesjonalne czyszczenie. Noszenie nakładek czy zamków nie zwalnia Pacjenta z regularnych czyszczeń a wręcz przeciwnie w całym procesie powinny być one bardzo regularne a czasami nawet i częstsze niż 2 razy w roku.

Podejmując decyzję o leczeniu Pacjent świadomie godzi się na warunki oraz plan i cały przebieg leczenia, dlatego decyzja ta musi być całkowicie przemyślana, by na koniec uzyskać efekt o którym marzyliśmy.

+
W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach opisanych w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. View more
AKCEPTUJĘ