602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Pasty do zębów – rodzaje, składniki, nasze rekomendacje

  • 27/03/2024

Pasty do zębów są jednym z najczęściej występujących środków higienicznych w naszych domach, mają długą i interesującą historię, a najstarsze zapiski dotyczące higieny jamy ustnej za pomocą dedykowanych do tego celu mikstur pochodzą z Egiptu już z IV wieku p.n.e.


Szczoteczka i proszek do zębów, zioła.

Pierwsze pasty do zębów były tworzone w formie proszków, a dzięki archeologom możemy dziś poznać przepis na zbawienną dla zębów mieszankę używaną przed wiekami:

Do sproszkowanych kopyt bydlęcych dodać zioła Myrrh (żywica pozyskiwana z drzew i krzewów z rodziny balsamowców), następnie rozdrobnione skorupki jaj i pumeks – wszystko razem wymieszać”.

Drobno zmielonych muszli ślimaków wymieszanych z porożami zwierząt i gipsem używali również Persowie, dodając do powstałego proszku świeżo zmielone odświeżające zioła, sól oraz kwiaty irysa.

Starożytni Rzymianie natomiast mieli swój własny sposób na proszek do czyszczenia uzębienia. Wykorzystywali (i to w dużych ilościach) ludzki mocz, ponieważ produkowany przez nerki płyn zawiera amoniak, który na szkliwo zębów działa wybielająco, odkażająco i antybakteryjnie.
Najbardziej ceniona była uryna portugalska, ale niestety ze względu na wysoką cenę mogła sobie na nią pozwolić tylko rzymska arystokracja!
Co ciekawe uryna, jako płyn do płukania ust i mycia zębów (dodawano jeszcze ocet i pumeks) używana była jeszcze w XVIII w. – jak sami widzimy, podejście do higieny było u naszych przodków dość specyficzne (podobnie przy korzystaniu z toalet).

Na przestrzeni wieków koncepcja specyfiku do mycia i higieny jamy ustnej diametralnie się zmieniała – począwszy od płukania zębów samą wodą, aż do wieloskładnikowych mikstur, których nie powstydziliby się starożytni.

Swój wkład w branżę stomatologiczną miał nawet Mikołaj Kopernik, który zalecał maść z wody i cukru, selera, pieprzu, kwiatu róży i rogu byka (ząb należało substancją obłożyć).

Pierwsza pasta do zębów jaką znamy w dzisiejszej postaci powstała w XVIII wieku w Anglii, zaś ostatecznie wynalazek ten zaczął się rozpowszechniać od 1873 roku, kiedy to firma Colgate (do dziś jeden z liderów sprzedaży produktów do higieny jamy ustnej) zaprezentowała przystępną cenowo pastę, która zdobyła szerszą popularność i uznanie konsumentów.

Serce z wyciśniętej pasty do mycia zębów.

Współczesna pasta do zębów – składniki:

Skład pasty do zębów był od tego czasu odkrycia dentysty z Colorado Springs wielokrotnie udoskonalany, a wraz z jej popularnością nadeszło wiele wariantów past różniących się konsystencją, przeznaczeniem i rodzajem dodawanych składników. Najważniejszą zmianę w składzie pasty omówimy na początku, a jest nią dodatek fluoru.

Rewolucyjna zmiana – pasta z fluorem

Dodatek fluoru do pasty również zawdzięczamy Amerykanom, a historia odkrycia tego pierwiastka jako podstawy zdrowych zębów jest bardzo interesująca. Otóż kiedy Frederick McKay, lekarz dentysta mający praktykę stomatologiczną w Colorado Springs, przebywał w miejscowości Oakley w stanie Idaho, zauważył na zębach nawet małych dzieci nieprzyjemne żółto-brązowe plamy.

Po latach badań i konsultacji z innymi lekarzami (sami mieszkańcy zwracali uwagę na dietę zbyt bogatą w wieprzowinę, zbyt dużą ilość wapnia w wodzie etc.) doradził wybranym rodzinom zamianę wody pitnej na świeżą z pobliskiego źródła, zamiast z wodociągu.

Po paru latach nieprzyjemne ubarwienie zębów młodszych dzieci w Oakley zaczęło znikać, a w trakcie badań nad pitą przez mieszkańców wodą odkryto chorobę zwaną fluorozą, która bardzo negatywnie wpływa na zęby ingerując w ich strukturę.

Jednocześnie jednak okazało się, że bez pewnej dawki fluoru zęby również nie będą zdrowe – potrzebna jest jego dokładna, wyliczona ilość aby zęby były zdrowe (oczywiście wraz z innymi pierwiastkami, minerałami etc).
Zapoczątkowało to erę fluoru w pastach, a także dodawanie go do wody pitnej – stosowane nawet do dziś w niektórych stanach U.S.A.

W roku 1956 firma Procter&Gamble wprowadziła pierwszą pastę fluoryzowaną “Crest with Fluoristan”, a opisywany pierwiastek występuje aktualnie w pastach zazwyczaj w postaci fluorku sodu (NaF) monofluorofosforanu sodu (SMFP), fluorku cyny (SnF2) lub jako aminofluorek (AmF).

Uwaga!
Fluor odgrywa bardzo ważną rolę w działaniu walce z próchnicą i w znoszeniu nadwrażliwości zębów. Wbudowuje się w strukturę szkliwa zęba zwiększając jego odporność na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicotwórcze!

Ząb i pasta na żółtym tle - fluor.

Jaka powinna być zawartość fluoru w paście do zębów?

Zawartość fluoru powinna być różna w zależności od tego dla kogo dedykowana jest pasta.
Zasadniczo w pastach dla dzieci poniżej 2 roku życia poziom fluoru wynosi najczęściej 500 ppm fluoru, a dla dzieci 2-6 lat 1500 ppmF.
Najnowsze badania nad fluorem wykazały jednak, że znacznie lepsze jest stosowanie już u najmłodszych pasty o zawartości 1000 ppmF ale w mniejszej jej ilości.
Kiedy nasze dzieci podrosną należy również pamiętać, że od momentu pojawienia się pierwszego zęba stałego w jamie ustnej wskazane jest stosowanie past o zawartości 1550 ppmF.
U osób starszych natomiast (ze zwiększonym ryzykiem próchnicy) można okresowo stosować pastę o poziomie fluoru nawet 5000 ppmF.

Współczesna pasta ma postać papki lub żelu i łatwo daje się wycisnąć z tubki.
Składa się średnio w 75% z wody, około 20% to środki ścierne, a od 1-4% to substancje spieniające i smakowe, barwniki oraz substancje wiążące.

Występujące w składzie pasty środki ścierne są jej podstawowym składnikiem i mogą sięgać w pastach dla palaczy aż do 50% jej zawartości.
Odpowiadają one za mechaniczne oczyszczanie powierzchni zębów usuwając płytkę bakteryjną i przebarwienia pochodzące z pożywienia.
Najczęściej spotykane substancje z tej grupy to węglan wapnia i magnezu, tlenek krzemu, hydroksyapatyt czy polimetakrylan, a ścieralność zależy głównie od kształtu i wielkość tych cząsteczek.

Uwaga!
Wbrew powszechnej opinii pasty mocno ścierne (sprzedawane zazwyczaj jako pasty wybielające lub pasty dla palaczy) nie powinny być stosowane w codziennej higienie jamy ustnej.
Jeżeli stosuje się je w połączeniu z twardymi szczoteczkami bardzo łatwo spowodować powstanie ubytków abrazyjnych – klinowych w okolicy dziąseł.
W związku z tym stosowanie past mocno ściernych jest zalecane z przerwami lub naprzemiennie z inną, łagodną pastą, a najlepiej oczywiście rzucić palenie, oczyścić zęby u nas w gabinecie: https://dentalcare32.pl/uslugi/profilaktyka/ i wybielić je opatentowanym systemem Philips Zoom: https://dentalcare32.pl/uslugi/wybielanie-zebow/.

Znak zapytania z niebieskiej pasty do zębów. Tubka.

Substancje pieniące – czy SLS jest potrzebne?

Mogą nam się kojarzyć z miłym dodatkiem – przyjemną pianą podczas mycia, ale są bardzo istotne w składzie pasty, ponieważ poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego ułatwiają usuwanie płytki nazębnej.
Niestety do grupy tych składników należy między innymi, mogący powodować podrażnienie tkanek miękkich, anionowy laurosiarczan sodu (SLS).
Jest to składnik przez wiele osób unikany, pomimo że wraz z SLS do pasty dodawane są jednocześnie inne związki chemiczne łagodzące jego negatywne działanie.

Czy na pewno takiego rozwiązania oczekujemy jako konsumenci?
Na rynku dostępnych jest wiele past nie zawierających w swoim składzie SLS, ponieważ producenci nauczyli się je z powodzeniem zastępować innymi substancjami pieniącymi (niestety droższymi jako substancje służące do produkcji).
Radzimy więc zatem przeczytać dokładnie skład kupowanej pasty i omijać potencjalnie szkodliwe substancje, szczególnie te zawarte w produktach dla najmłodszych.

Triklosan

Jest to środek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym spowalniający proces tworzenia się płytki nazębnej i odkładania kamienia nazębnego. Znacznie ułatwia zachowanie zdrowia jamy ustnej – polecamy pasty z tym dodatkiem!

Chlorheksydyna

To związek o skutecznym działaniu przeciwbakteryjnym stosowany głównie w leczeniu chorób przyzębia. Występuje na przykład w polecanym przez nas płynie do płukania jamy ustnej Eludril, który łagodzi stany zapalne dziąseł i przynosi ulgę pacjentom podczas leczenia protetycznego, endodontycznego, czy implantologicznego: https://dentalcare32.pl/uslugi/implanty/).
Uwaga! Zbyt długo stosowana chlorheksydyna powoduje powstawanie przebarwień na powierzchni zębów i języka!

Zioła i aromaty

Odpowiadają zarówno za poprawę smaku pasty, jak i uczucie świeżości jamy ustnej, które odczuwamy po myciu zębów.
Przeróżne zioła, wykorzystywane od wieków w medycynie naturalnej, wchodzą także często w skład past i są bardzo popularne ze względu na swoje właściwości lecznicze.
Polecamy na przykład pasty zawierające jeżówkę i rumianek stosowane między innymi w leczeniu chorób zapalnych przyzębia, ponieważ oba wymienione zioła mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.
Oczywiście istnieją pasty o różnych, czasami zaskakujących smakach i aromatach, starajmy się jednak do systematycznego stosowania używać past o aromatach naturalnych.

Hydroksyapatyt

Naturalny składnik szkliwa, który odbudowuje strukturę szkliwa, wzmacniając zęby i zapewniając doskonałą ochronę przed próchnicą. Warto kupować pasty mające tą substancję w składzie i używać jej regularnie, ponieważ da to wspaniały efekt w postaci zdrowych zębów: https://dentalcare32.pl/profilaktyka-stomatologiczna-lepiej-zapobiegac-niz-leczyc/.

W niniejszym tekście pozwoliliśmy sobie pogrupować pasty w zależności od ich składu i rodzaju zastosowania, odpowiadając na część pytań, jakie zadają nasi pacjenci.

Pasta do zębów na szczoteczce do zębów.

1. Pasty Antybakteryjne

Pasty te skutecznie szczotkują zęby nie uszkadzając przy tym szkliwa, a zawdzięczają to dodawanym składnikom aktywnym, które działają „zamiast” mocnego ścierania powierzchni.
Najczęściej spotykane dodatki w pastach antybakteryjnych to opisana już wcześniej chlorheksysyna oraz węglan wapnia, który wykazuje działanie polerujące i remineralizujące oraz dodatkowo pomaga w utrzymaniu równowagi pH jamy ustnej.
Ponieważ pasty te mają zwykle delikatne formuły, służą do codziennego stosowania.

Najpopularniejsze na rynku pasty o działaniu antybakteryjnym to:

* OrthoKIN- pasta o smaku miętowym, która chroni zęby i dziąsła oraz oczyszcza aparat ortodontyczny. Posiada właściwości antyseptyczne, niweluje nieestetyczne przebarwienia, usuwa płytkę nazębną, a dzięki zawartości fluoru także wzmacnia zęby.

* Biała Perła Bamboo Carbon- enzymatyczna pasta do zębów o działaniu wybielającym zawierająca czarny węgiel z bambusa, który doskonale oczyszcza szkliwo i przywraca zębom ich naturalną biel. Pasta ta ma również działanie przeciwpróchnicze, wzmacniające oraz antyseptyczne.
*Splat Wonder White oraz Special Love – działanie wybielające, wzmacniające oraz pielęgnujące. Niwelują nieprzyjemny zapach z ust oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

* Elgydium Perioblock PRO – skuteczna pasta na krwawiące, podrażnione i zaczerwienione dziąsła. Jest to pasta o działaniu antybakteryjnym, która również skutecznie redukuje i ogranicza zaleganie płytki nazębnej będącej główną przyczyną próchnicy oraz zapalenia dziąseł: https://dentalcare32.pl/czym-sa-osad-nazebny-plytka-bakteryjna/ .

* Argital – w 100% naturalna, ściągająco-odświeżająca i przeciwpróchnicza pasta z dość intensywnym aromatem.
Działa ściągająco na dziąsła i kojąco na stany zapalne jamy ustnej, wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą i parodontozą.
Polecana szczególnie osobom z problemami wrażliwych dziąseł.
Pasta ta została stworzona na bazie zielonej glinki oraz 8 esencji olejków: mięty, tymianku, limonki, gerbera, anyżu, eukaliptusa oraz lawendy.
Nie zawiera konserwantów, szkodliwych środków pieniących ani składników pochodzenia zwierzęcego.

* Himalaya Herbals Complete – ziołowa pasta z ekstraktem himalajskich ziół zapewniająca świeżość oddechu i ochronę przed szkodliwymi bakteriami.
Zapobiega powstawaniu przebarwień oraz płytki nazębnej i zawiera 500 ppmF, dzięki czemu wzmacnia szkliwo.

*Vitis Ortohodontic – pasta przeznaczona dla osób noszących aparaty ortodontyczne, która ma działanie przeciwpróchnicze oraz antybakteryjne.
Zawiera fluor oraz chlorek cetylopirydyny, który skutecznie redukuje zalegającą płytkę.

*Gum Paroex – pasta do zębów dedykowana do stosowania w profilaktyce leczenia chorób przyzębia, zapalenia dziąseł oraz do pielęgnacji jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego. Zawiera chlorheksydynę, która działa antyseptycznie i przeciwgrzybicznie.

Pasta do zębów z aktywnego węgla. Sproszkowany węgiel i kawałek węgla w tle.

2. Wybielające pasty do zębów z aktywnym węglem

Czarna pasta do zębów z aktywnym węglem to „must have” ostatnich lat każdego miłośnika białego uśmiechu.
Pokochaliśmy pasty z węglem dlatego, że przynoszą doskonałe efekty w postaci bielszych zębów, a przy tym są delikatne dla dziąseł i szkliwa.
Aktywny węgiel w pastach ma właściwości absorbujące osady i przebarwienia znajdujące się na powierzchni zębów oraz ma działanie antybakteryjne.
Pasty te mają zwykle także w składzie mnóstwo innych ekstraktów roślinnych, enzymów oraz dodatków wzmacniających zęby.

Najbardziej popularne pasty zawierające aktywny węgiel to:

* Splat BlackWood – oprócz aktywnego węgla posiada ekstrakt z jałowca i biosol (antyseptyk), hamujący rozwój bakterii. Dzięki takiej kombinacji składników pasta przeciwdziała powstawaniu próchnicy, zapaleniu dziąseł i kamienia nazębnego (i zapewnia świeży oddech).

* SEYSSO Whitening Black – aktywny węgiel z drewna bambusowego połączony z hydroksyapatytem, olejem kokosowym i ksylitolem.
Olej kokosowy (tłoczony na zimno) wspomaga bakteriobójcze działanie węgla oraz jest źródłem wielu witamin i minerałów. Czarny żel. Nie zawiera fluoru.

* Curaprox Black Is White – zawiera aktywny węgiel, hydroksyapatyt i fluor oraz enzymy naturalnie występujące w ślinie, które wspomagają utrzymanie równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Czarna z wyczuwalnymi drobinkami.

* Biomed Charcoal – posiada w składzie bromelainę (enzym pozyskiwany z ananasa), która chemicznie rozpuszcza osady z powierzchni szkliwa, cytrynian cynku zwalczający nieświeży oddech, ekstrakty z liści babki oraz brzozy o działaniu przeciwzapalnym i chroniącym dziąsła oraz olejek z mięty pieprzowej, który odświeża oddech.

* WOOM Carbon – w odróżnieniu od pasty SEYSSO zawiera fluor, a ponadto uwodnioną krzemionkę oraz pirofosforany: tetrapotasowy i disodowy, które wyrównują pH w jamie ustnej ograniczając rozwój bakterii chorobotwórczych. Dzięki temu łączy w sobie działanie wybielające, wzmacniające, antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

Dziewczynka szczotkująca zęby w łazience.

3. Pasty dla dzieci i niemowląt

* Elgydium Junior – pasta do codziennego stosowania dla dzieci 7-12 lat, która chroni zęby przed próchnicą i wzmacnia szkliwo.
Posiada bardzo przemyślany skład: fluorinol – aminofluorek drugiej generacji oraz syliglikol – tworzący warstwę sprzyjającą wiązaniu fluorinolu na powierzchni szkliwa).
Zawiera 1400 ppmF i posiada przyjemny, owocowy smak.

* GC Tooth Mousse (płynne szkliwo) – bardzo skuteczna pasta, która wzmacnia szkliwo, chroni zęby przed próchnicą oraz uzupełnia równowagę mineralną w jamie ustnej.
Jej główny składnikiem aktywny to recaldent (fosfopeptydem kazeiny pochodzący z białka mleka, czyli CPP), służący w postaci amorficznego fosforanu wapnia (czyli ACP) jako nośnik jonów wapniowych i fosforanowych.
Co daje takie połączenie? W znacznym stopniu hamuje ono demineralizację szkliwa a nawet wspomaga proces jego ponownej remineralizacji.
Dostępna w 5 smakach – każde dziecko znajdzie odpowiedni dla siebie!

* Apadent Kids – kompleksowa ochrona zębów mlecznych. Hydroksyapatyt przywraca gęstość szkliwa zębów mlecznych, krzemionka w łagodny sposób wspomaga usuwanie osadów, a chlorek cetylopirydyny wspomaga redukcję płytki nazębnej.

* Biorepair Junior – pasta dla dzieci 7-14 lat wzmacniająca i remineralizująca zęby, bez fluoru, z witaminą E.

* Elmex Kids – pasta do pielęgnacji zębów mlecznych dla dzieci 0-6 lat. Może być stosowana już od pojawienia się pierwszego ząbka mlecznego.

*Ziaja Maziajka – łagodny żel bez fluoru dla dzieci powyżej 2 roku życia.

Najważniejsze!
Przed zakupem pasty dla dziecka największą uwagę należy zwrócić na zawartość w niej fluoru i warto najpierw zapytać lekarza dentysty, jakie natężenie fluoru w paście rekomenduje.

Dwie pasty do zębów - dla palaczy i kawoszy na szczoteczkach. Tubka w tle.

4. Pasty dla palaczy i kawoszy

Ten rodzaj past o dość konkretnym przeznaczeniu wyróżnia się mikrocząsteczkami ściernymi, które mają na celu usuwanie przebarwień spowodowanych piciem kawy, herbaty oraz paleniem papierosów.
Pasty te są bardziej polerujące od standardowych ponieważ muszą poradzić sobie z o wiele “grubszym” i szybciej pojawiającym się osadem.
Należy o tym pamiętać przy nadwrażliwości zębów – tak jak pisaliśmy na początku dzisiejszego wpisu, pasty wybielające mają interesujące składniki, które łagodnie traktują zęby, ale i tak głównie dostarczają efektów poprzez większą ścieralność (oprócz części past z aktywnym węglem).

Przykłady skutecznych past dla palaczy aktualnie znajdujących się w sprzedaży:

* Apacare Polish – pasta polerująca przeznaczona do intensywnego usuwania uporczywych przebarwień i płytki nazębnej. Zawiera o fluor w stężeniu 1450 ppm oraz hydroksyapatyt.
Ostrożnie – duża ścieralność (RDA180)!

* Elgydium Brilliance – pasta polerująca do zębów z naturalną krzemionką oraz fluorinolem, związkiem chemicznym opatentowanym przez firmę Pierre Fabre (1350 ppm fluoru), który silnie wiąże się ze szkliwem wspomagając jego remineralizację.

* Biała Perła „bez przebarwień” – produkt do codziennego stosowania o niskim współczynniku ścieralności (RDA 11) z dodatkowo wspomagającym efektem ekstraktu z cytryny.
Zawiera fluor 1300 ppm i działa bakteriostatycznie.

* Blanx Market „przeciw osadom” – zawiera wyciąg z porostu islandzkiego oraz mikrogranulki z bambusa. Zapewnia ochronę przed próchnicą, kamieniem nazębnym i chorobami dziąseł. Skuteczna w usuwaniu uporczywych osadów z herbaty, tytoniu i czerwonego wina.

*Rocs Coffee&Tabacco – naturalna pasta do zębów, która zawiera tlenek krzemu i bromelinę- naturalny enzym uzyskiwany z ananasa sprzyjający usuwaniu pigmentów z powierzchni szkliwa. Dodatkowo w jej składzie występują ksylitol, wapń, fosfor oraz magnez, czyli tzw. budulce szkliwa, które w połączeniu z enzymami zawartymi w ślinie wzmacniają zęby.
Nie posiada fluoru i antyseptyków oraz jako jedna z niewielu past dla palaczy ma niski współczynnik ścieralności – nadaje się do regularnego stosowania.

Naturalna pasta z zielonej glinki wyciśnięta na szczoteczkę.

5. Pasty z naturalnych składników

W 100% naturalne powstają najczęściej na bazie zielonej glinki i mogą mieć w składzie wiele dobroczynnych i poszukiwanych składników: olejków eterycznych, ekstraktów z liści szałwii, łodyg róży, anyżu, cytryny lub naturalnych wyciągów z malwy, oczaru wirginijskiego, zielonej herbaty, czy skrzypu.
Najbardziej poszukiwane naturalne pasty do zębów zawierają wyciągi z eukaliptusa oraz mięty i pozbawione są jednocześnie dyskusyjnych substancji typu SLS.

Przykłady past naturalnych dobrej jakości to:

* Coslys

* Argital

* Langelica

* Lavera Natural

* Azeta Bio

Wybielanie zęba. Ząb szary. Wybielanie. Ząb biały.

6. Pasty wybielające

Pasty do wybielania, podobnie jak zwykłe pasty do zębów i omówione już pasty dla palaczy działają powierzchniowo – usuwają osad, ponieważ mają właściwości ścierne i polerujące.
Zawierają substancje, które w sposób enzymatyczny lub mechaniczny usuwają z zębów osad, poprawiając ich wygląd.
Producenci dodają do składu również sól morską, olejki eteryczne z lawendy, rozmarynu i tymianku oraz wiele innych substancji aromatyczno-zapachowych.
Aktywne składniki, które działają poprzez ścieranie osadów i przebarwień to najczęściej wodorowęglan sodu, nadtlenek wodoru oraz uwodniona krzemionka.
O tym jak mocno dana pasta wybiela decyduje jednak głównie RDA, czyli współczynnik ścieralności.
Jeśli chcemy pastę stosować codziennie to RDA powinno wynosić ok 45, lepsze efekty daje pasta o współczynniku powyżej 80, ale taką pastę można stosować maksymalnie 2 razy w tygodniu!

Na rynku jest dostępnych wiele skutecznych rodzajów past do wybielania, a są to na przykład:

* Blanx White Shock

* Kin Whitening

* Biała Perła

* Elmex Sensitive Whitening

* Opalescense

* Elgydium Whitening

* Youtel (zawierająca nadtlenek karbamidu)

Czerwone tubki pasty do zębów.

7. Pasty na zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł objawiające się zaczerwienieniem i obrzękiem może być oznaką początku sporych problemów, ponieważ jeśli nie jest odpowiednio leczone może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych z utratą zębów włącznie.
Powinno być jak najszybciej skonsultowane, bez względu na wiek pacjenta, z lekarzem dentystą na przykład w naszym gabinecie: https://dentalcare32.pl/ .

Przyczyny stanu zapalnego dziąseł mogą być wielorakie i czasem trudne do zdiagnozowania, a są to: płytka nazębna, afty, abrazja dziąseł, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dieta, urazy mechaniczne oraz nieprawidłowo przystosowane do jamy ustnej protezy zębowe.
W sytuacji kiedy zapalenie dziąseł jest w początkowej fazie warto jak najszybciej zamienić pastę na specjalistyczną – o właściwościach mających na celu właśnie pielęgnację dziąseł.

Polecane przez nas pasty na zapalenie dziąseł to:

  • Ajona – koncentrat pasty (krwawienia, stany zapalne dziąseł, parodontoza)
  • Splat Organic – wzmocnienie szkliwa i ochrona dziąseł dla kobiet w ciąży
  • Ziaja Szałwia – pasta do zębów z ekstraktem z szałwii i prowitaminą B5
  • Elgydium Perio Block
  • GUM
  • Meridol
  • Curasept ADS
Pasta do zębów biała z zielonymi liśćmi roślin.


8. Pasty bez fluoru

Jeśli natomiast poszukujecie Państwo dla siebie lub swoich dzieci pasty bez fluoru, to mamy dwie następujące propozycje:

* GC Tooth Mousse – specjalistyczna pasta do zębów zawierająca bioaktywny wapń i fosforany, które wbudowują się w strukturę szkliwa skutecznie wzmacniając zęby.
Pasta neutralizuje negatywne działanie kwasów na szkliwo i przywraca równowagę mineralną w jamie ustnej.

*JACK-N-JILL- organiczna, naturalna pasta do zębów dla dzieci z dużą zawartością xylitolu.

Pozostałe warte uwagi pasty to:
*Himalaya
*Lavera
*R.O.C.S.
*ALFA.

Naturalna biała pasta do zębów na szczoteczce. Biały ręcznik, wstążka, roślinka, kwiat.


9. Pasty homeopatyczne

Ten rodzaj past został stworzony, ponieważ pacjenci stosujący leki homeopatyczne powinni unikać produktów higieny zawierających w składzie wszelkie niepotrzebne dodatki, na przykład olejek mięty pieprzowej lub mentol.
Dlaczego?
Otóż zaleca się przyjmowanie leków homeopatycznych do czystej jamy ustnej (leki te wchłaniają się przez śluzówki pod językiem), a wszelkie intensywne w smaku napoje typu mięta, mocna herbata, lub pikantnie przyprawione potrawy obkurczają śluzówkę jamy ustnej – stąd w składzie homeopatycznej pasty do zębów nie powinno być tych ekstraktów.

*Przykładem pasty, która spełnia wymogi homeopatii jest biała pasta Elmex Menthol Free.

Lusterko stomatologiczne, płyn do płukania ust, kubeczek, szczoteczki, ząb, nić dentystyczna. Model szczęki, przegląd.

Regularne stosowanie podstawą sukcesu!

Przedstawiliśmy w dzisiejszym wpisie wiele rodzajów past, które mogą pomóc przy różnych dolegliwościach związanych z zębami.
Poza powyższą teorią istnieje jednak, podobnie jak w przypadku szczoteczek do zębów, jedna praktyczna zasada.
Pasty należy przede wszystkim używać regularnie (nie dotyczy past mocno ściernych)i poświęcać swoim zębom odpowiednią ilość czasu podczas ich mycia minimum 2 razy dziennie (rano i wieczorem): https://dentalcare32.pl/szczoteczka-do-zebow-historia-modele-porady/ .

Używanie nici dentystycznych, past, szczoteczek, irygatorów: https://dentalcare32.pl/jak-wybrac-odpowiedni-dla-siebie-irygator/ oraz płynów do płukania jamy ustnej pomoże nam na długo zachować zdrowy i piękny uśmiech: https://dentalcare32.pl/jak-prawidlowo-dbac-o-zeby/ , czego serdecznie Państwu życzymy!

+
W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach opisanych w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. View more
AKCEPTUJĘ