602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Szczoteczka do zębów – historia, modele, porady

  • 13/03/2021

W tym artykule odpowiemy na jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez pacjentów w naszym gabinecie – doradzimy Państwu, jak wybrać szczoteczkę odpowiednią do swoich potrzeb i nawyków higienicznych. Przedstawimy i omówimy również rodzaje szczoteczek do zębów występujących na rynku, opiszemy historię tego jakże niezbędnego wynalazku i polecimy jego naturalną alternatywę – Miswak.

Dawne sposoby na czyszczenie zębów

Z perspektywy czasu mogłoby się wydawać, że wszelkie przyrządy służące utrzymaniu higieny jamy ustnej są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak ludzie już od wieków używali różnych metod służących do tego celu .
Zostało to potwierdzone poprzez liczne wykopaliska archeologiczne, w których znaleziono przyrządy do zębów takie jak: gałązki drzew, wykałaczki, lniane nici, ptasie pióra, czy rybne ości.
W starożytnej Mezopotamii oraz Egipcie do pozbywania się resztek jedzenia używano gałązek przypominających nasze dzisiejsze wykałaczki, tylko nieco grubszych, natomiast w krajach muzułmańskich, Ameryce i Afryce, stosowano specjalne kijki do żucia, które zresztą są dostępne również w dzisiejszych czasach w sklepach i mają wiernych fanów.

Eko alternatywa dla plastiku – dobroczynny Miswak

Miswak, czyli naturalna ekologiczna szczoteczka do zębów, jest korzeniem drzewa arakowego.
Jest on od tysiącleci używany do pielęgnacji dziąseł i zębów, a także w profilaktyce wszelkich chorób jamy ustnej.
Patyczki z Miswaka cieszą się ogromną popularnością w rejonie Bliskiego Wschodu – do ich użycia niemal nie potrzeba wody oraz są praktycznie darmowe, co umożliwia troskę o zęby nawet tym, którzy nie mają dostępu do szczotki i pasty.
Miswak bowiem, dzięki swoim unikalnym właściwościom, jest szczoteczką i pastą w jednym – żucie gałązki Miswaka pomaga oczyścić zęby z resztek pokarmu oraz poprawia ukrwienie dziąseł, a jego włókna docierają do przestrzeni między-zębowych nawet lepiej i dokładniej niż syntetyczne włókna tradycyjnych szczoteczek do zębów.
Stosowanie Miswaka pobudza wydzielanie śliny, która działa niczym naturalny płyn do płukania ust, wymywając bakterie i tworząc środowisko hamujące ich rozmnażanie.
Miswak ma także działanie antybakteryjne oraz, co jest w tych czasach najbardziej pożądane – wybielające, dzięki wysokiej zawartości krzemionki, która delikatnie ściera osady z powierzchni zębów.
Dodatkowo ta pożyteczna roślina poprawia wzrok, wzmacnia pamięć, wspomaga trawienie, oczyszcza głos, usuwa przebarwienia z nikotyny, kawy, czy herbaty.

Główne składniki Miswaka to krzemionka, tanina działająca kojąco na bolesne dziąsła, alkaloidy posiadające działanie bakteriobójcze, witamina C, która pomaga w regeneracji tkanek, oraz jony fluoru i wapnia mające działanie mineralizujące i bakteriobójcze, a sporo firm stosuje włókna i żywice z tych roślin przy produkcji past do zębów (o których napiszemy w następnym artykule).

Miswak to bardzo funkcjonalne narzędzie i można go stosować wszędzie, gdzie tylko mamy ochotę, gdyż nie trzeba w trakcie jego używania nic wypluwać, a dzięki małym wymiarom idealnie nadaje się do użycia w podróży, w szkole czy pracy, ponieważ bez dostępu do łazienki oferuje nam:

– precyzyjne usuwanie bakterii,
– odświeżenie jamy ustnej,
– eliminację nieprzyjemnego zapachu z ust,
– zapobieganie próchnicy, odkładaniu się płytki nazębnej oraz zapaleniu dziąseł.
– wzmacnianie dziąseł i korzeni zębów,
– ochronę przed osadem,
– naturalne wybielanie i piękny połysk zębów!

Po zakupie wystarczy wyjąć patyczek z opakowania, a następnie za pomocą noża lub własnych zębów trzeba zdjąć ok 1,5cm kory z jednego końca i namoczyć w gorącej wodzie lub żuć przez dłuższy czas w celu zmiękczenia włókien.
Potem należy miswak rozgnieść i rozdzielić jego włókna tak,by utworzyły coś w rodzaju szorstkiej szczoteczki i już jest gotowy do użycia: https://www.youtube.com/watch?v=3gyLDGaKUGs.
Koszt takiej szczoteczki waha się w granicach 4 zł -15 zł.
Polecamy jako ciekawostkę do wypróbowania!


Pierwsza szczoteczka do zębów

Przyjmuje się, że szczoteczka do zębów została wynaleziona w Chinach ok 1498 roku, a pierwszą szczoteczkę produkowaną masowo stworzył w 1780 roku Wiliam Addis z Anglii (pierwszy patent przyznano w 1857 Hiramowi Nicholsowi Wadsworthowi ze Stanów Zjednoczonych, ale masowa produkcja jego szczoteczki rozpoczęła się dopiero w 1885).

Konstrukcja pierwszego modelu szczoteczki była dość skomplikowana – rączka z kości lub bambusa miała dużą ilość wywierconych otworków, w których z kolei umieszczano sierść niedźwiedzia, świni lub konia.
Z czasem okazało się, że takie naturalne rozwiązanie nie jest najlepsze, ponieważ sierść zwierząt zawierała bakterie i łatwo wchłaniała dodatkowe, schła zbyt wolno, a pojedyncze włosy często wypadały.

Unowocześniając wynalazek zastąpiono więc naturalne włosie zwierzęce materiałami syntetycznymi – zazwyczaj nylonem.
Pierwsza taka szczoteczka została trafiła do sprzedaży 24 lutego 1938 i ta data oznacza początek szczoteczki do zębów jaką znamy, co wciąż jednak nie oznaczało, że świadomość potrzeby dbania o higienę jamy ustnej stała się powszechna.
Tak naprawdę regularną higienę zębów zapoczątkowała II wojna światowa, ponieważ amerykańscy żołnierze mieli obowiązek codziennego ich czyszczenia, a dalsza popularyzacja owego zabiegu przeplatała się z rosnącą świadomością dotyczącą świata mikroorganizmów – dbanie o higienę jamy ustnej zaczynało mieć naukowe znaczenie dla zdrowia ludzi – zarówno cywili, jak i żołnierzy na froncie.

Ewolucja klasycznej szczoteczki do zębów była od tej pory była stosunkowo prosta – pracowano głównie nad optymalnym doborem włosia – jego układem, grubością i długością, a także nad rękojeścią – aby była bardziej elastyczna i wygodniejsza w użyciu.
Z czasem zaczęto również wymyślać szczoteczki dedykowane dzieciom, wyposażone we włosie o różnej twardości, a także z wypustkami do czyszczenia języka. Idea samej szczoteczki pozostawała jednak niezmienna, a ona sama była i jest najważniejszym elementem dbania o uzębienie: https://dentalcare32.pl/profilaktyka-stomatologiczna-lepiej-zapobiegac-niz-leczyc/.

Kolejna rewolucja – elektryczna szczoteczka do zębów

Prawdziwą rewolucją w higienie zębów było natomiast pojawienie się na rynku szczoteczek elektrycznych. Pierwsza została wynaleziona w Szwajcarii w 1939 roku przez Philippe’a Wooga, jednak początkowo nie cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Dopiero 20 lat później trafiła ona do Stanów Zjednoczonych, gdzie w roku 1960, weszła do masowej produkcji pod nazwą Broxodent, zyskując rosnącą popularność. Co ciekawe, jej podstawowym celem była pomoc w myciu zębów osobom z niepełnosprawnościami i była podłączana do gniazdka elektrycznego w ścianie.
Ponieważ bezpieczeństwo używania szczoteczki Broxodent w wilgotnej łazience nad umywalką było mocno dyskusyjne, rok później firma General Electric wprowadziła akumulatorową szczoteczkę do zębów, a w 1987 roku amerykański Interplak zaczął produkować pierwszą elektryczną szczoteczkę rotacyjną przeznaczoną do użytku domowego.

Z czasem, dzięki kolejnym wynalazkom producentów przyborów do higieny jamy ustnej, rodzina szczoteczek elektrycznych znacznie się powiększyła.
Do szczoteczek elektrycznych aktualnie należy już nie tylko szczoteczka z okrągłą główką, ale również szczoteczka soniczna, ultradźwiękowa, czy jonowa.

Jaka szczoteczka pasuje najlepiej do Państwa potrzeb?

Podstawą higieny jamy ustnej jest regularne szczotkowanie zębów, dlatego wybór szczoteczki do zębów nie powinien być przypadkowy.
Należy dokładnie określić, jakiego rodzaju szczoteczki potrzebują nasze zęby.
Można w tym celu udać się na wizytę do naszych higienistek i zapytać jakie szczoteczki rekomendują odpowiednio indywidualnych potrzeb pacjenta albo spróbować dobrać szczoteczkę samemu, w czym pomoże dzisiejszy wpis na blogu.

Szczoteczka manualna

Mimo mnogości produktów, wszystkie szczoteczki możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: szczoteczki manualne i elektryczne na akumulatorki lub baterie.

Pierwsza grupa reprezentuje to najbardziej znaną i rozpowszechnioną tradycyjną formę szczoteczki, która składa się z uchwytu oraz główki z włóknem syntetycznym.
Oczywiście producenci oferują aktualnie bardzo wiele modeli o różnym kształcie, formie, uchwycie wyposażonych w specjalne powierzchnie do czyszczenia języka, czy nasadki polerujące zęby, ale jej idea od lat pozostaje taka sama, dlatego też wybierając szczoteczkę manualną należy zwrócić uwagę na rzecz najważniejszą, czyli rodzaj włosia, które ma styczność z naszymi zębami i dziąsłami.

Do wyboru mamy włosie: miękkie, średnie i twarde.

– Szczotka manualna z miękkim włosiem (średnica włosia 0,18 mm – 0,20 mm) jest odpowiednia dla dzieci oraz osób z nadwrażliwością zębów po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej, ponieważ miękkie włosie łagodnie czyści zęby nie powodując podrażnień.

– Szczoteczka o średnio twardym włosiu (średnica 0,20 mm – 0,25 mm) jest odpowiednia dla wszystkich, którzy nie mają problemów zębowych i można jej używać na co dzień.

– Szczoteczkę o twardym włosiu (średnica 0,25 mm – 0,30 mm) zaleca się osobom z problemami odkładającej się płytki nazębnej oraz osadów, a w szczególności pacjentom pijącym duże ilości kawy, herbaty, ziół, czy palących papierosy.

Kolejną istotną kwestią podczas wyboru szczoteczki manualnej jest elastyczność jej główki – należy zwrócić uwagę, czy podczas mycia główka szczoteczki sprężyście się odgina.
Jest to ważne, ponieważ pod zbyt mocnym naciskiem możemy poranić sobie dziąsła, a szczoteczka z elastyczną główką z pewnością temu zapobiegnie.
Dodatkowo przed zakupem należy upewnić się, czy szczoteczka jest dobrze wyprofilowana, czy będzie docierała do zębów trzonowych i przymierzyć czy pasuje nam do ręki – dzięki temu będzie łatwiej prawidłowo myć zęby.

Szczoteczki manualne są łatwo dostępne dla każdego, a ich koszt nie jest duży, dlatego każdy z nas może sobie pozwolić na ich zakup i regularną wymianę.
Dobrze sprawdzają się w podróży, gdyż zajmują niewiele miejsca i nie trzeba martwić się o zapewnienie im źródła zasilania, a z odpowiednią pastą potrafią zdziałać cuda i doskonale ochronić nas przed próchnicą!

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna to zwyczajowa nazwa wersji szczoteczek z okrągłą główką wykonującą mechaniczne ruchy, które bardzo skutecznie wymiatają z naszych zębów resztki jedzenia oraz czyszczą je z osadu i płytki bakteryjnej: https://dentalcare32.pl/czym-sa-osad-nazebny-plytka-bakteryjna/ .
Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych szczoteczek do zębów, najczęściej polecana przez dentystów z bardzo prostej przyczyny- jest skuteczniejsza od zwykłej manualnej.
Dlaczego?
Otóż przez swoją intensywną pracę usuwa ona o ponad 90% więcej płytki niż manualna, jest łatwiejsza w użyciu i z naszej strony nie wymaga dodatkowych ruchów w trakcie stosowania.
Zazwyczaj końcówka szczoteczki jednocześnie wykonuje ruchy pulsacyjne i rotacyjne, a ich ilość może sięgać nawet 48000 ruchów na minutę, podczas gdy tradycyjna szczoteczka manualna może wykonać ich maksymalnie 600.
Okrągła główka zapewnia odpowiedni nacisk na powierzchnię zębów oraz dziąseł, nie podrażniając ich. Pozwala również na dokładne objęcie końcówki zęba i usunięcie z niego osadu i resztek pokarmu.

Wybierając szczoteczkę elektryczną warto również zwrócić uwagę na jej prędkość oraz rodzaje ruchów, które jest ona w stanie wykonać, ponieważ tylko połączenie kilku rodzajów ruchów takich jak oscylacja, rotacja oraz pulsacja zapewni optymalne usuwanie płytki nazębnej.

Do najpopularniejszych producentów szczoteczek elektrycznych zalicza się firmę Oral-B, która w swojej ofercie ma szeroki wybór modeli w różnych przedziałach cenowych (od 100 zł do nawet 1200 zł), w zależności od funkcji, mocy baterii, czy ilości trybów.
Oprócz firmy Oral B, warto sprawdzić także ofertę producentów takich jak: Philips, Seysso, czy Xiaomi na przykład na ceneo.pl, allegro.pl, czy amazon.pl – zakupy nie powinny być drogie, a zaoszczędzą Państwu kosztów stomatologicznych na lata.
Przy wyborze firmy doradzamy jednak wcześniejsze sprawdzenie, czy producent zapewnia możliwość dokupienia różnorodnych rodzajów końcówek – mniej i bardziej miękkich oraz o różnych kształtach (nasze potrzeby wraz z czasem mogą się zmieniać, na przykład kiedy założymy aparat ortodontyczny: https://dentalcare32.pl/uslugi/ortodoncja/).


Szczoteczka soniczna

Technologia soniczna została opracowana po raz pierwszy w latach 60. XX wieku, jednak dopiero rok 1990 datowany jest za początek produkcji tych szczoteczek na masową skalę.

Obecnie ten rodzaj szczoteczek jest bardzo popularny i zaczyna wypierać tradycyjne szczoteczki elektryczne.
Najpopularniejsi producenci tych szczoteczek to Philips Sonicare, Smilesonic, Curaprox Hydrosonic oraz w Polsce – Seysso.
Bez względu na producenta czy model, każda ze szczoteczek działa na takiej samej zasadzie – w oparciu o emisję fal dźwiękowych.
Ponieważ fale dźwiękowe usuwają bakterie znajdujące się nawet w odległości do 4 mm końcówki od włosia szczoteczki sonicznej, używając jej pozbędziemy się z łatwością zarazków nawet z trudno dostępnych miejsc, co znacznie poprawi dokładność naszego mycia zębów.
Dodatkowo szczoteczki te działają również w oparciu o ruch wymiatający, który usuwa z powierzchni zębów osady, przebarwienia oraz pozwala na dokładne rozprowadzenie pasty po zębach.
Połączenie ruchu wymiatającego z falami dźwiękowymi powoduje także dynamiczny ruch pasty, wody oraz śliny w jamie ustnej, co pomaga usunąć bakterie, osad oraz resztki pokarmów nawet z najciaśniejszych przestrzeni między zębami.

Dobre szczoteczki soniczne powinny posiadać kilka trybów pracy: codziennej higieny, łagodny, wybielający i polerujący.
Popularną funkcją jest też tryb tryb mycia zębów połączony z masażem dziąseł – dzięki temu zarówno osoby mające problemy z nadwrażliwością zębów, jak i te chcące poprawić ich blask będą mogły za pomocą jednego urządzenia osiągnąć pożądany efekt.
Szczoteczki soniczne, podobnie jak zwykłe elektryczne, powinny także posiadać szeroki wybór końcówek, które będziemy mogli wymieniać aby dostosować urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb.
Dzięki temu, jeśli mamy problem z odkładającą się płytką nazębną, możemy używać końcówkę z twardym włosiem, a kiedy potrzebujemy specjalistycznej szczoteczki do wyczyszczenia szczelin między aparatem ortodontycznym, z pomocą nam przyjdzie końcówka z włosiem długim.
Oczywiście producenci szczoteczek sonicznych oferują również modele dla dzieci, które różnią się rozmiarami oraz są bardziej atrakcyjne wizualnie.

Ważna informacja dotycząca szczotki sonicznej – nie posiada ona okrągłej główki, a wyglądem bardzo przypomina szczoteczkę manualną, czyli jest podłużna.
Szczoteczkę soniczną przykładamy zatem do zębów tak samo jak “ręczną”, a główka końcówki wykonuje ruch wymiatający góra – dół około 30 000 – 42 000 razy na minutę (w zależności od marki i trybów pracy).

Komu doradzić takie szczoteczki?
Otóż są delikatniejsze dla zębów i dziąseł niż szczoteczki elektryczne, które czyszczą bardziej mechanicznie, w związku z czym dla osób z nadwrażliwością zębową zdecydowanie polecane są właśnie takie wersje szczoteczek.
Cena szczoteczki sonicznej jest oczywiście zależna od producenta oraz ilości funkcji i wynosi (podobnie jak szczoteczki elektrycznej) od 100 zł do 1200 zł, a już model ze średniej półki za 600 zł zapewni nam zupełnie nową jakość higieny zębów w domu.

Szczoteczka ultradźwiękowa

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy stworzono szczoteczkę soniczną opracowane również szczoteczkę ultradźwiękową.
Ich działanie, podobnie jak w szczoteczkach sonicznych, oparte jest na falach dźwiękowych, ale w szczoteczkach ultradźwiękowych fale te są emitowane na bardzo dużej częstotliwości – nawet do 1000 razy większej niż w przypadku technologii sonicznej.
Taka częstotliwość (1,6 Mhz) jest niemożliwa do usłyszenia przez człowieka, dlatego szczoteczki pracujące na takiej częstotliwości nazywane są ultradźwiękowymi.
która od tej pierwszej różni się natężeniem fal dźwiękowych.

Szczoteczki ultradźwiękowe do mycia zębów nie są tak popularne, jak te soniczne, a są to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie szczoteczek dostępnych na rynku, które nie są wcale o wiele droższe od swoich odpowiedników pracującym w paśmie słyszalnym dla człowieka.

Charakteryzują się one działaniem leczniczym oraz terapeutycznym i wykorzystywane są do leczenia poważnych problemów z dziąsłami oraz stanami zapalnymi jamy ustnej, ponieważ fale ultradźwiękowe wytwarzają drgania, które przenoszone są głęboko do komórek w tkankach. Drgania te powodują mikromasaż tkanek, podczas którego wydziela się ciepło.
Z kolei efekt cieplny powoduje powstanie procesów wzmacniających ścianki komórkowe oraz polepszających odżywianie komórek, co pozwala na ograniczenie krwawienia dziąseł podczas szczotkowania.
Dodatkowo połączenie ruchów wymiatających i ultradźwiękowych okazuje się być skuteczne w walce z poważnymi problemami dziąseł, dlatego też szczoteczki te będą doskonałym wyborem dla osób, które posiadają zaawansowane stany zapalne w jamie ustnej lub problemy z dużą nadwrażliwością i odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Oczywiście, szczoteczki ultradźwiękowe skutecznie także oczyszczają zęby, usuwają bakterie i poprawiają ogólną kondycję jamy ustnej, a dodatkowo robią to wszystko w czasie krótszym niż poprzednio przedstawione wersje szczoteczek, ponieważ ilość ich ruchów może sięgać nawet 1 600 000 na sekundę.
Jak są emitowane aż tak duże fale dźwiękowe?
Co zaskakujące, ich źródłem jest kryształ, na którym montuje się wymienne końcówki szczoteczki – podczas swojej pracy emituje on fale, które przekazywane są za pomocą końcówki do wnętrza jamy ustnej.
Cena szczotki ultradźwiękowej zaczyna się od 350 zł i może wzrosnąć nawet do 1500 zł, a do popularnych producentów, których możemy polecić, należą firmy Megasonex oraz Emmi-Dent.

Szczoteczka jonowa

Szczoteczki jonowe to najczęściej szczoteczki soniczne wzbogacone o technologię jonową, czyli mówiąc technicznie wyposażone dodatkowo w część elektrodową, dzięki której podczas mycia zębów wytwarzane są ujemne jony w jamie ustnej (powstają w wyniku reakcji światła ultrafioletowego z płytką tytanową).
Dzięki temu bakterie będą nie tylko szybko usunięte, ale zahamowany zostanie ich dalszy rozwój (ujemne jony, które są emitowane w jamie ustnej, przyciągają bakterie do główki szczoteczki).
Połączenie technologii jonowej z soniczną oraz ruchami wymiatającymi powoduje najbardziej dokładne usuwanie bakterii nawet z najmniejszych szczelin zębowych, co sprawia, że skutecznie możemy zapobiec powstawaniu chorób jamy ustnej.
Ten rodzaj szczoteczek będzie więc bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z gromadzeniem się dużej ilości płytki nazębnej.

Szczoteczki jonowe zazwyczaj wykonują około 31 000 drgań na minutę (czyli mniej od ultradźwiękowych), a ich najciekawszą cechą dla użytkownika jest to, że możemy je używać bez użycia pasty do zębów z równie dużą skutecznością.
Pamiętajmy zatem, że regularne mycie zębów szczotką jonową nie tylko usunie obecną płytkę bakteryjną, ale znacznie ograniczy namnażanie się nowej. Zwróćmy więc na nią uwagę przeglądając dostępne w sprzedaży wersje szczoteczek, szczególnie, że cena takiej szczoteczki waha się od 350 zł do 1200 zł.


Na co zwracać uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczki elektryczne potrzebują prądu by działać, dlatego należy zwrócić uwagę na akumulator w jaki są wyposażone. Warto także zainwestować we wskaźnik poziomu naładowania baterii (w droższych modelach), ponieważ zapobiegnie on nieprzyjemnym niespodziankom w trakcie szczotkowania zębów i umożliwią optymalne ładowanie baterii.

I druga ważna sprawa, na którą przy zakupie nie zwracamy czasem uwagi – wybierz szczoteczkę, której rozmiar i rodzaj główki będzie dopasowany do Twoich potrzeb.
Pamiętajmy, o tym że szczoteczka elektryczna jest tak zaprojektowana, by służyć nam przez wiele lat, a w tym czasie mogą pojawiać się różne problemy w jamie ustnej.
Jest ważne by główka ta docierała do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej (tylne zęby) i dokładnie je czyściła (stąd tak istotna jest jej odpowiednia wielkość).
Dodatkowo główki nowoczesnych szczoteczek do zębów oferują również różne funkcje takie jak: wybielanie, dokładne szczotkowanie, czyszczenie języka, czy delikatny masaż dla wrażliwych dziąseł.
Dobrze jest zatem wybrać taki model, który będzie odpowiedni bez względu na zmieniające się okoliczności, jak pojawienie się nadwrażliwości, problemy z dziąsłami, założenie aparatu ortodontycznego.
Kolejnym ważnym elementem, który wpływa na komfort używania szczoteczki do zębów szczególnie podczas podróży jest futerał, który zagwarantuje jej łatwiejsze pakowanie i bezpieczniejszy transport.

Dodatki przydatne na początek

Przydatnymi dodatkami, w które wyposażone są wybrane modele szczoteczek elektrycznych są na przykład wskaźniki, przy pomocy których będziemy myć zęby prawidłowo.
Jeśli jest to nasza pierwsza szczoteczka warto wybrać taką, która ma w sobie czujnik nacisku, gdyż z jego pomocą będziemy lepiej kontrolować siłę z jaką przyciskamy szczoteczkę do powierzchni zęba i dziąseł zapobiegając ich uszkodzeniu.
Kolejną użyteczną funkcją jest informowanie o czasie mycia zębów (najczęściej sygnalizujące umycie jednej ćwiartki), za którą przepadają także dzieci, ponieważ podczas szczotkowania mogą same kontrolować czas jego trwania.

Najlepiej po zakup szczotki elektrycznej wybrać się osobiście do sklepu i wziąć kilka modeli do ręki i wybrać dla siebie najwygodniejszą i taką z którą czujesz się najlepiej.


Najważniejsze jest odpowiednie użytkowanie

Podsumowując dzisiejszy wpis chcielibyśmy podkreślić, że sam wybór szczoteczki do zębów to nie wszystko, równie ważne jest jej późniejsze prawidłowe użytkowanie.
Przedstawiamy je każdemu pacjentowi w gabinecie https://dentalcare32.pl/ podsumowane w czterech niezbędnych, ale łatwych do zapamiętania punktach:

1. Utrzymywanie szczoteczki do zębów w czystości.
Po każdym użyciu należy umyć główkę szczoteczki pod bieżącą wodą pozbywając się w ten sposób z niej drobinek jedzenia czy pasty. Warto również zdjąć główkę z rękojeści w przypadku tych elektrycznych i wytrzeć do sucha okolice trzpienia. Niektóre firmy, zalecają by po użyciu końcówkę przechowywać oddzielnie a nie zamontowaną na rękojeści.

2. Regularna wymiana główki.
Bez względu na twardość włosia powinno się ją wymieniać co około 3 miesiące, by móc zapewnić swoim zębom jak najlepszy efekt szczotkowania. Nowa końcówka do szczoteczki to włosie ułożone pod odpowiednim katem i świeżość bez bakterii i osadów, które gromadzą się na używanej główce!

3. Częstotliwość i długość szczotkowania zębów.
Prawidłowo powinno się myć zęby rano i wieczorem, jednak zaleca się, by dbać o zęby również w ciągu dnia (jeśli mamy taką możliwość), szczególnie po spożyciu pokarmów.
Długość jednego mycia powinna wynosić minimum 2 minuty, które powinny być rozłożone równomiernie pomiędzy ćwiartki zębowe.

4. Wybór odpowiednich środków do pielęgnacji.
Zębów nie myjemy na sucho, a przy użyciu pasty, którą również należy starannie dobrać do swoich potrzeb (polecamy następny wpis na naszym blogu). Oprócz tego należy stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną, a w szczególnych przypadkach irygator: https://dentalcare32.pl/jak-wybrac-odpowiedni-dla-siebie-irygator/, o czym również informujemy naszych pacjentów.

Pamiętajmy na koniec, że do pięknego i zdrowego uśmiechu niezbędne są również regularne wizyty kontrolne u dentysty raz na pół roku bądź raz na rok, a jeśli chcielibyście Państwo przeczytać więcej na ten temat zapraszamy również do przeczytania wpisu: https://dentalcare32.pl/jak-prawidlowo-dbac-o-zeby/.

+
W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach opisanych w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. View more
AKCEPTUJĘ