602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Botoks i kwas hialuronowy w stomatologii estetycznej

  • 12/10/2023

Botoks i kwas hialuronowy w stomatologii estetycznej to dwa podstawowe preparaty, stosowane w zabiegach medycyny estetycznej przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym.
Botoks w języku medycznym to toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany i jest to substancja wytwarzana przez bakterie Clostridium Botulinum.
Zatrucie tą bakterią zazwyczaj następuję po spożyciu zakażonego mięsa, a efektem tego jest porażenie,niektórych grup mięśni lub ich osłabienie. Medycyna znalazła zastosowanie tego efektu jaki wywiera on na mięśnie podając go w formie bliżej nam znanego botoksu.
A jaki związek ma botoks ze stomatologią? Wbrew pozorom spory a podawany w niewielkich dawkach wykazuje działanie terapeutyczne. Prawdą jest, że botoks głównie kojarzy się wszystkim z medycyną estetyczną a przede wszystkim z wygładzaniem zmarszczek mimicznych i kurzych łapek oraz powiększaniem ust.
W stomatologii swoje zastosowanie znalazł przy leczeniu bruksizmu oraz niekiedy przy zakończonym leczeniu ortodontycznym, jak również sprawdza się przy problemie z migrenami.
Botoks i kwas hialuronowy stanowią także często ważny krok do hollywoodzki uśmiech, stanowiąc uzupełnienie koron porcelanowych, licówek, bądź leczenia ortodontycznego.
Bardzo ważne jest aby stosowane preparaty były jak najwyższej jakości, dlatego w Dental Care 32 używamy marek takich jak Azzalure (toksyna botulinowa) oraz Stylage M (kwas hialuronowy).

Bruksizm

Bruksizm jest to patologiczne tarcie, niekontrolowane działanie mięśni żwaczy.
Zaburzenie funkcjonowania układu ruchu narządu żucia. Dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn a niekiedy i dzieci na całym świecie a objawia się mimowolnym zaciskaniem lub zgrzytaniem zębami. Osoby cierpiące na bruksizm najczęściej dopiero w gabinecie dowiadują się o tej przypadłości, gdyż do zaciskania i zgrzytania najczęściej dochodzi w nocy i Pacjent robi to nieświadomie. Rozpoznać Pacjenta z bruksizmem jest łatwo a widać to po startych zębach oraz poprzez silnie napięte mięśnie żwacze podczas rutynowego badania stomatologicznego.
Terapia przy użyciu zastrzyków z botoksu jest coraz częściej stosowaną i promowaną metodą leczenia tego schorzenia. Powodem nadmiernego zaciskania jest nadaktywność mięśni odpowiedzialnych właśnie za zaciskanie, które zamiast być w spoczynku nieustannie pracują.
Mówimy tutaj o żwaczu, który przebiega od kości szczęki do kości żuchwy.
Jest on bardzo silnym i zwartym mięśniem a jego zadaniem jest unoszenie żuchwy i zaciskanie zębów, należy tutaj wspomnieć, że mięsień ten jest zaliczany do mięśni stresowych(mięśnie te podczas natężenia stresu czy silnych emocji napinają się). Efektem tego jest permanentne napięcie tych mięśni a konsekwencją przeciążenia w stawie i dolegliwości bólowe z czym Pacjenci z bruksizmem muszą zmagać się na co dzień.

Jak w tym przypadku pomaga botox?

Otóż wstrzyknięcie niewielkiej ilości tej neurotoksyny do tych wymienionych wcześniej mięśni zredukuje zaciskanie się szczęk, napięcie a co za tym idzie dolegliwości bólowe. Trzeba tutaj, również wspomnieć o dodatkowym działaniu, oprócz poprawy jakości funkcjonowania naszych mięśni i stawów wizualnie twarz staje się smuklejsza i złagodzone zostają jej kontury. W pakiecie z leczeniem terapeutycznym Pacjent otrzymuję wysmukloną twarz.
Ilość plusów przeważa nad minusami tej metody leczenia bruksizmu. Jak wszystko co stosujemy regularnie a mamy tu na myśli różnego rodzaju preparaty z czasem mogą już nie działać na Nas tak jak kiedyś tak samo i w przypadku botoksu z czasem jego działanie osłabia się, dlatego by podtrzymywać upragniony efekt taki zabieg należy wykonywać co ok 6 miesięcy.

Jak wygląda taki zabieg w gabinecie stomatologicznym?

Cała procedura nie trwa długo. Podstawowym elementem tego zabiegu jest dezynfekcja pola operacyjnego, czyli miejsca w którym lekarz dokona wkłucia i mówimy tutaj oczywiście o skórze.
Po przygotowaniu pola zabiegowego następuje seria nakłuć w okolice żuchwy celem domięśniowego aplikowania botoksu.

Botox w leczeniu ortodontycznym

Najczęściej sięgają po niego Pacjenci, którzy oczywiście dążą do pięknego, równego i pełnego uśmiechu, ale również tacy, którzy pragną się w ten sposób odmłodzić.
W jaki sposób botoks ma nam pomóc w ortodoncji? Otóż sprawdzi się on w wyrównaniu symetrii twarzy (asymetria uśmiechu) lub przy tak zwanym uśmiechu dziąsłowym, aby skorygować mimikę twarzy. W połączeniu z zakończonym leczeniem ortodontycznym mamy efekt pięknego i pełnego uśmiechu, który może nam dodatkowo odjąć kilka lat.

Botox w Medycynie Estetycznej – redukowanie zmarszczek

Botox i kwas hialuronowy - czym wygładzić zmarszczki?

W medycynie estetycznej swoje zastosowanie znalazł przy wypełnianiu zmarszczek i przy ich wygładzaniu jest bezpiecznym produktem stosowanym od wielu lat. Najczęściej używa się go do usuwania zmarszczek mimicznych na czole i do wyeliminowania bruzd przynosowych czy też kurzych łapek ( zmarszczki wokół oczu) oraz przy lwiej zmarszczce powstającej między brwiami.
Coraz bardziej popularne wśród kobiet staję się też unoszenie opadającej powieki lub brwi stosując właśnie ten środek co nadaje twarzy świeży wygląd.
Botoks rozpoczyna swe działanie już po kilkudziesięciu godzinach od zabiegu a pierwsze efekty ostrzykiwania widoczne są już po ok 3-4 dniach. Finalny efekt zabiegu z użyciem toksyny botulinowej zobaczymy jednak po ok 2 tygodniach. I przy tym odstępie czasowym należy wspomnieć, że konieczne jest po tym czasie zgłoszenie się na wizytę kontrolną do lekarza przeprowadzającego zabieg, Efekt utrzymuje się do pół roku a zabieg można wykonywać nie częściej niż co 3 miesiące. Po zabiegu wydawać się może, że nasza mimika jest mocno ograniczona i jak to się objawia w praktyce ? Przy każdym uśmiechu czy grymasie nie tworzą się wokół oczu zmarszczki tak samo przy bruzdach przynosowych ich nie będzie, jednak nie jest tak, że mimika naszej twarzy staje się sztuczna.
Dobrze przeprowadzona procedura zabiegu ma za zadanie sprawić, że twarz będzie promienna i świeża a do tego bardzo naturalna i stanowi ona doskonałe dopełnienie nowego uśmiechu po zastosowaniu leczenia implantologicznego lub protetycznego, a także po wybielaniu zębów i bondingu.

Botox i kwas hialuronowy – czego unikać po zabiegu?

Zarówno botoks jak i kwas hialuronowy Nie wolno schylać się i jest najważniejsze zalecenie pozabiegowe. W dniu zabiegu warto ograniczyć wysiłek fizyczny i unikać nadwyrężenia miejsc, które mają być poddane zabiegowi.
Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się odbywać podróży samolotem oraz nie powinno się korzystać z sauny. Przez tydzień minimum należy unikać spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Ważne jest by podczas wywiadu z lekarzem nie pominąć informacji o przyjmowanych lekach, stosowanym regularnie maściach czy innych substancjach, które mogą wpłynąć na całe leczenie jak również nie należy ukrywać żadnych zaburzeń czy przebytych chorób a w szczególności tych nowotworowych.

Kwas hialuronowy – kiedy i u kogo stosować zamiast botoxu?

Attractive woman with healthy skin

Kwas ten jest naturalnie występującym składnikiem naszej skóry i odpowiada za jej nawilżenie. Znajduje on w medycynie estetycznej liczne zastosowania między innymi do wygładzania skóry, poprawy jej napięcia i elastyczności oraz do modelowania i powiększania ust.
Kwas hialuronowy, jako wypełniacz zatrzymuje wodę przez co wykorzystuje się go w medycynie estetycznej do nawilżenia cery i niwelacji zmarszczek oraz dzięki swemu działaniu do podnoszenia opadających kącików ust i policzków i do powiększania ust a nawet do konturowania twarzy i modelowania nosa. Można też wspomnieć, że kwas ten służy też do niwelowania blizn potrądzikowych, pooperacyjnych czy pourazowych.
Tak jak wspominaliśmy kwas ten naturalnie występuje w organizmie stąd też zmniejsza się ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych, jako że substancja aplikowana jest podskórnie przy użyciu igły w wybrany obszar.
Efekt i utrzymanie tego efektu zależy przede wszystkim od ilości podanego preparatu, od jego typu, zakresu i przede wszystkim procedury do jakiej był wykorzystany oraz i co najistotniejsze od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej powstał, gdyż z wiekiem stan i kondycja naszej skóry ulega zniszczeniu i osłabieniu przez różne czynniki typu klimat, strefa geograficzna, pielęgnacja itd. Skóra ta traci sprężystość i jędrność oraz gładkość a dzięki zastosowaniu kwasu HA można ją przywrócić. W procesie starzenia się degradacji ulega kolagen i elastyna, które odpowiadają za elastyczność i młody wygląd skóry.
Zabieg wygląda bardzo podobnie co zabieg z użyciem botoksu a pierwszy efekt widoczny jest już bezpośrednio po zabiegu natomiast największe nasilenie jego działania widzimy po ok 3 tygodniach i utrzymuje się on od 12 do 18 miesięcy.
Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy należy powtarzać dla podtrzymania efektu.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

W ofercie gabinetu można znaleźć wypełnianie ust kwasem czy też ich modelowanie za jego pomocą.
Jest to zabieg w pełni estetyczny i ma na celu poprawę uśmiechu oraz niekiedy zmianę kształtu i ułożenia ust. Czerwień wargowa wraz z wiekiem traci swoje nasycenie przez co kontury zacierają się a kąciki ust obniżają. Po zabiegu wypełniania ust stają się one przede wszystkim większe, pełniejsze, nawilżone i jędrne. Oprócz walorów czysto estetycznych dzięki temu zabiegowi można pozbyć się asymetrii ust i dodatkowo po modelowaniu niewielkie zmarszczki wokół ust zostają zniwelowane.
Zabieg ten nie wymaga ze strony Pacjenta większych przygotowań należy jedynie tydzień przed planowanym zabiegiem zaprzestać przyjmowania leków przeciwzakrzepowych oraz przeciwzapalnych i tutaj każde odstawienie leków oczywiście musi być poparte decyzją i zaleceniami lekarza.
Dobę przed zakazuje się spożywania alkoholu a szczegółowe zalecenia i tak przedstawia lekarz na konsultacji, gdyż każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien być poprzedzony konsultacją.
Zabieg ten jest oczywiście odwracalny i usta po jakimś czasie wrócą do stanu sprzed zabiegu. Nie wystarczy jeden zabieg na całe życie i należy go powtarzać raz na kilkanaście miesięcy. Naturalne jest, że po zabiegu usta są opuchnięte i wydają się nam zbyt duże, mogą tak samo wystąpić małe siniaki. Efekt widoczny zazwyczaj jest po kilku dniach po zabiegu a wszystko to zależy w dużej mierze od uwarunkowań danego organizmu. Zaleca się tym czasie picie dużej ilości płynów a mamy tu na myśli wodę niegazowaną oraz ochronę ust przed wysokimi temperaturami i urazami.

Przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej

Wywiad medyczny jest przeprowadzany przed każdym zabiegiem, by wykluczyć pewne działania niepożądane oraz by móc zakwalifikować Pacjenta do danego zabiegu.
Botoks i kwas hialuronowy posiadają przeciwwskazania takie jak ciąża oraz karmienie piersią czy choroby autoimmunologiczne, czy nowotworowe.
W przypadku kwasu wyklucza z zabiegu również hemofilia, czyli genetyczna choroba krwi, powracające stany zapalne skóry oraz różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne. Jednak to wszystko i tak ocenia lekarz specjalista i każdy przypadek jest analizowany indywidualnie.

W ofercie gabinetu Dental Care 32 w Warszawie znajdą Państwo zarówno zabiegi z medycyny estetycznej jak i profilaktycznej, które obejmują i botoks i kwas hialuronowy, a wykonywaniem tych zabiegów zajmuję się dr Paulina Kuźnicka, która swoją pasję do stomatologii oraz ortodoncji przerodziła w pasję do medycyny estetycznej i od pewnego czasu w Naszym gabinecie rozszerzyła zakres swoich usług o te wyżej wymienione zabiegi.

Serdecznie Zapraszamy!
22-404-89-03, 602-127-974, kontakt@dentalcare32.pl – Warszawa

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym - przed zastosowaniem jakiejkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

Powyższy tekst ma charakter czysto informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia.
Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek procedur leczenia należy każdorazowo skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie lekarz jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

+