602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Wybielanie zębów – ciekawa historia pewnego odkrycia

  • 18/05/2022

W dzisiejszym wpisie przedstawimy i opiszemy wybielanie zębów oraz metody, efekty i przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu.

Wybielanie zębów swój początek ma w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to pewien ortodonta z USA zaczął zalecać swoim pacjentom noszenie nakładki na zęby wypełnionej antyseptykiem zawierającym 10% karbamid (jako lek na stan zapalny dziąseł).

Po jakimś czasie zauważył on, że terapia ta przynosi podwójne efekty i powoduje nie tylko łagodzenie stanu zapalnego, ale również powoduje rozjaśnienie zębów.
Przeczytaj również: https://dentalcare32.pl/staly-aparat-ortodontyczny-codzienna-obsluga-praktyczne-porady/.
Na pierwszy artykuł doceniający jego odkrycie i opisujący proces wybielania zębów trzeba było jednak czekać aż 20 lat.
Po publikacji artykułu wybielanie zębów stało się błyskawicznie bardzo popularne ponieważ pragnienie białego uśmiechu jest z nami od bardzo dawna i jedno z najczęstszych pytań zadawanych na fotelu u dentysty brzmi: “w jaki sposób można mieć białe zęby”?

Większość z nas uważa, że białe zęby to zdrowe zęby. Nie wspominając tutaj o większej atrakcyjności uśmiechu oraz całej postawy i pewności siebie.

W XXI wieku wybielanie zębów stało się powszechne i ogólnodostępne należy jednak pamiętać, żeby wybierać preparaty rekomendowane przez lekarzy dentystów, sprawdzone oraz bezpieczne. Nie każdy preparat reklamowany tak prężnie przez różnego rodzaju influencerki czy celebrytów jest preparatem skutecznym oraz bezpiecznym dla Naszych zębów. Skład oraz stężenie chemiczne ogrywają bardzo dużą rolę w całym procesie wybielania.

2 metody wybielania zębów Philips Zoom!

Wybielanie zębów - w gabinecie, czy w domu?

Na rynku istnieje wiele firm produkujących żele, preparaty czy nakładki wybielające. W naszym autorskim gabinecie stosujemy produkty firmy Philips a dokładnie Philips Zoom!. Posiada on dwie metody wybielania gabinetową oraz domową.

Ta pierwsza niejako łączy się z tą drugą, gdyż po wybielaniu w gabinecie Pacjent ma obowiązek spać w nakładkach indywidualnych przez 6 nocy. Ważne jest, by połączyć właśnie metodę gabinetową z tą domową dla uzyskania jak najlepszego efektu wybielonych zębów.

W chwili obecnej środki do wybielania dzielą się na dwie grupy: na te do stosowania w domu oraz przeznaczone tylko do profesjonalnego stosowania w gabinecie. Dlaczego taki podział ? Otóż wybielanie zębów jest procesem chemicznym i tylko preparaty chemiczne takie jak nadtlenek wodoru czy nadtlenek karbamidu można nazwać wybielającymi i niewiedza w tym temacie oraz brak doświadczenia mogą doprowadzić do poparzenia tkanek miękkich w jamie ustnej i być konsekwencją nieodwracalnych zmian w jej obrębie. Dlatego zalecamy, by korzystać ze sprawdzonych materiałów i być pod opieką lekarza dentysty podczas przygody z wybielaniem. A jak wygląda to krok po kroku w Naszym gabinecie ?

Metoda gabinetowa w Dental Care 32 przy użyciu lampy połączona jest jak już wcześniej wspominaliśmy z wybielaniem domowym nakładkowym (Philips Zoom WhiteSpeed + Philips Zoom DayWhite lub NiteWhite).

Jednak zanim Pacjnet przystąpi do całego procesu przed każdym wybielaniem zębów zapraszamy pacjentów na wizytę w celu wykonania pełnej higienizacji jamy ustnej (scaling, piaskowanie, polerowanie), ocenę stanu dziąseł i zębów. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wybielania pobierane są wyciski zębów szczęki i żuchwy w celu wykonania indywidualnych nakładek silikonowych w laboratorium technicznym.

Po takiej wizycie Pacjent zapisuję się już na wybielanie i na taką wizytę przeznacza się ok 2h. W tym czasie lekarz bądź higienistka stomatologiczna wykonuje fotografie zębów przed wybielaniem oraz ustala kolor wyjściowy i zabezpiecza tkanki miękkie. Następuje przygotowanie pacjenta do zabiegu wybielania zębów: zakładane są okulary ochronne, specjalny rozwierak do jamy ustnej w celu ochrony tkanek wokół ust i odsłonięcia pola zabiegu a następnie specjalnymi gazikami przykrywane są policzki od wewnątrz, a na dziąsła nakładany jest żel, który po naświetleniu lampą polimeryzacyjną ulega utwardzeniu. Jest to tzw. płynny koferdam stanowiący barierę zabezpieczającą tkanki miękkie przed drażniącym działaniem środka wybielającego. Na tak przygotowane zęby lekarz dentysta lub higienistka nakłada aktywator a następnie preparat wybielający w postaci żelu. Kolejnym etapem jest naświetlanie zębów przy pomocy lampy, która aktywuje działanie żelu. Naświetlanie trwa 15 minut i jest przeprowadzane 4 razy (za każdym razem zużyty żel jest usuwany z zębów i zastępowany świeżym aktywatorem oraz żelem). Postęp każdej sesji będą wskazywać 4 lampki na górnej części głowicy lampy. Na końcu wizyty lekarz z pacjentem wspólnie porównują efekty wybielania z kolorem zębów zapisanym przed zabiegiem,wykonywane jest zdjęcie fotograficzne po wybielaniu, usuwany jest z jamy ustnej koferdam i rozwierak. Ostatnim krokiem jest udzielenie pacjentowi wskazań po zabiegu m.in. dotyczących tzw. BIAŁEJ DIETY.

Wybielanie zębów – Biała Dieta

Bała Dieta to podstawa udanego wybielania!!

Biała dieta jest podstawą do udanego zabiegu przez cały okres wybielania niezależnie czy wybielamy się w gabinecie czy sami w domu obowiązuje Nas ścisła biała dieta. Zakazane jest spożywanie pokarmów barwiących zęby. Unikamy wtedy:

  • kawy (dozwolone jest picie Caffe Latte najlepiej przez słomkę),
  • herbaty (dotyczy wszystkich rodzajów),
  • czerwonego, różowego wina (zastąpić białym),
  • ciemnych owoców (jagody, maliny, borówki, żurawina, wiśnie, czereśnie, truskawki, porzeczki czarne i czerwone, ciemne winogrona, itd.),
  • ciemnych warzyw (czerwone buraczki, szpinak, czerwona kapusta, pomidory),
  • sosów i zup (sos sojowy, sos pomidorowy, barszcz czerwony),
  • barwiących przypraw (curry, kurkuma, papryka, szafran, musztarda),
  • soków owocowych i cytrusowych,
  • owoców cytrusowych,
  • coca – coli i innych napojów gazowanych (zawierają dużo barwników),
  • także wszelkiego rodzaju gotowe „zupki chińskie”- zawierają dużo sztucznych barwników.

Na co w takim razie możemy sobie pozwolić?

  • na spożywanie drobiu, ryb, białych makaronów i pieczywa, sery, mleko, jogurty, ryż, owoce (gruszki, jabłka, banany, jasne winogrona), jasne warzywa (kalafior, ziemniaki, biała cebula, ogórek zielony, biała kapusta, cukinia), pieczarki,
  • spożywanie dużych ilości wody mineralnej.

Tuż po wybielaniu gabinetowym przez 2 h pacjent może a nawet musi pić tylko wodę, by nawodnić zęby i jamę ustną. Powinno unikać się spożywania napojów cytrusowych, lemoniad oraz spożywania cytrusów, gdyż mogą one tylko potęgować nadwrażliwość zębów. Nie wolno palić papierosów, gdyż dym tytoniowy może w znacznym stopniu przebarwić wybielone zęby. Osoby palące powinny zrezygnować z palenia przez co najmniej dwie doby od zabiegu! Nałogowi palacze, chcący mieć piękne białe zęby powinni dogłębnie rozważyć czy w ogóle wybielać zęby czy też zrezygnować z palenia – ponieważ palenie papierosów po wybielaniu zębów może znacznie obniżyć efekt wybielania lub możliwa jest jego całkowita utrata!!!

Najczęściej pacjenci pytają ile powinna trwać taka dieta ? Biała dieta w procesie wybielania powinna trwać tyle ile się wybielamy, czyli przy wybielaniu gabinetowym do 1 tygodnia a przy wybielaniu nakładkowym do ok 2 a nawet 3 tyg. w zależności jaki efekt chcą uzyskać Pacjenci i jak długo chcą prowadzić wybielanie domowe. Kolor ostateczny zębów widać po około 2 tygodniach do miesiąca od zakończonego wybielania a producent preparatu daje dożywotnią gwarancję, że kolor zębów nie wróci do tego sprzed wybielania, jednak przy zachowaniu pełnej higieny jamy ustnej, systematycznym wykonywaniu pełnej higienizacji oraz niepaleniu papierosów. Po wybielaniu zębów odcień zmienia się od 2 do 7 odcieni, w zależności od zastosowanej metody a także predyspozycji pacjenta. Na zębach mogą pojawiać się przejściowo plamki lub białe kropki, które wynikają z odwodnienia szkliwa. Wszelkie tego typu przebarwienia znikają po nawodnieniu zębów oraz wyrównaniu kolorytu zębów. Niektórzy Pacjenci mają mniej podatne szkliwo na wybielanie i zabieg ten muszą powtórzyć. Po roku lub dwóch od wybielania można kupić w naszym gabinecie strzykawkę z żelem wybielającym w celu odświeżenia efektu 2 noce wystarczą, by uśmiech stał się jeszcze bielszy. Należy jednak pamiętać, by przed taką dawką przypominającą wcześniej zadbać oto, by zęby były czyste bez kamienia i osadu.

Kto może wybielać zęby? Przeciwwskazania i rekomendacje

Dobre wybielanie zębów to jednolita biel na całej ich powierzchni.

Najważniejszą informacją dla osób, które myślą o wybielaniu jest świadomość kto może wybielać zęby, a kto powinien tego unikać. Należy pamiętać, że wybielaniu podlegają tylko i wyłącznie zęby żywe a nie ulegną temu procesowi wszelkie wypełnienia oraz odbudowy protetyczne, mosty, korony, korony na implantach czy licówki porcelanowe czy kompozytowe. Ich kolor będzie taki sam jak przed wybielaniem. Osoby, które posiadają liczne uzupełnienia protetyczne bądź kompozytowe powinny dobrze przemyśleć logistycznie oraz finansowo zabieg wybielania zębów a najlepiej taki zabieg omówić z lekarzem, by mógł krok po kroku zaplanować leczenie. Ważne jest, by takich uzupełnień nie wymieniać wcześniej niż wspomniane już 10-14 dni od momentu zakończenia wybielania z bardzo prostego powodu a mianowicie kolor będzie się różnił i lekarz nie będzie w stanie dobrać odpowiedniej barwy szkliwa. Dla podtrzymania efektu wybielania można stosować pasty wybielające. Zaleca się stosowanie past wybielających działających przede wszystkim na zasadzie chemicznego usuwania przebarwień, do takich past należą: pasty BlanX, pasta Yotuel. Wszystkie inne „pasty drogeryjne” typu „whitening” wykazują właściwości ścierne i mogą powodować występowanie nadwrażliwości zębów, podobnie jak używanie nieodpowiednich szczoteczek do zębów: https://dentalcare32.pl/szczoteczka-do-zebow-historia-modele-porady/ .
Pamiętaj również aby sprawić sobie irygator!

Nakładkowe wybielanie zębów

Drugą metodą o której wspomnieliśmy jest metoda wybielania nakładkowego w domu. Pierwsza wizyta odbywa się w ten sam sposób co przy wybielaniu gabinetowym. Drugie spotkanie natomiast jest instruktażowe. Przekazane zostają pacjentowi indywidualne silikonowe nakładki do wybielania i zestaw żeli do wybielania (Philips Zoom DayWhite lub NiteWhite) oraz objaśnienie jak stosować żel i nakładki. Sposób użycia: do szyny nakładamy niewielką ilość żelu po czym zakładamy na zęby. W zależności od wskazań i ustaleń stosujemy odpowiedni preparat nocą lub w ciągu dnia.

Philips Zoom NiteWhite – przez przynajmniej 4 godziny w nocy lub przez całą noc.

Philips Zoom DayWhite – przez 30 minut dwa razy dziennie.

Nakładki stosujemy zawsze na umyte wcześniej i wynitkowane zęby przed pójściem spać bądź w ciągu dnia najlepiej po posiłku, by zaraz po zdjęciu nie rzucić się na jedzenie. Po zakończonym wybielaniu nocnym czy dziennym, należy zdjąć nakładki, następnie umyć je pod bieżącą wodą i schować do pudełka, które zawsze jest dołączone w zestawie. Zęby po zdjęciu nakładek należy wyszczotkować, aby pozbyć się nadmiaru żelu.

Dieta oraz zalecenia są takie same jak przy metodzie gabinetowej. Należy pamiętać, że przed każdym z wymienionych sposobów wybielania konieczna jest wstępna konsultacja z lekarzem dentystą w celu ustalenia najlepszej dla danego pacjenta metody wybielania zębów. Badanie stomatologiczne wykonuje się pod kątem aktywnych ubytków próchniczych, ubytków przyszyjkowych, rozległych wypełnień w zębach przednich, nieszczelnych wypełnień, odbudów protetycznych.

Kto nie powinien wybielać zębów?

Mając te wszystkie informacje zajmiemy się teraz przeciwwskazaniami do zabiegu wybielania. I takie przeciwwskazania są przede wszystkim dla kobiet ciężarnych i tych karmiących powinny one odroczyć zabieg aż do momentu porodu i zakończenia karmienia piersią. Młodzież poniżej 18 roku życia (poza medycznie uzasadnionymi wyjątkami).Osoby uczulone na składniki preparatu wybielającego np. nadtlenek wodoru. Pacjenci leczeni aktualnie z powodu ciężkich chorób i zaburzeń, np. z osłabionym układem odpornościowym, pacjenci chorzy na AIDS itp.Osoby uczulone na światło, w tym osoby przechodzące fototerapię PUVA (psoralen + światło ultrafioletowe) lub inną fotochemioterapię. Osoby przyjmujące jakiekolwiek preparaty lub substancje fotoreaktywne, bez względu na to czy są one sprzedawane bez recepty, na receptę, czy też są to preparaty homeopatyczne. Osób przyjmujących silne leki (psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki).Osób posiadających zęby objęte aktywnym procesem próchniczym, z nieszczelnymi wypełnieniami. Osób z chorobami dziąseł i przyzębia. Względnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów są znacznych rozmiarów wypełnienia / odbudowy protetyczne (korony, mosty), szczególnie w zębach przednich. Wybielanie zębów nie rozjaśnia bowiem wypełnień i uzupełnień protetycznych – należy więc liczyć się z koniecznością ich wymiany. Względnie przeciwwskazany u nałogowych palaczy (Osoby palące tytoń muszą szczególnie rozważyć zamiar wybielania zębów, gdyż poprzez palenie mogą nie uzyskać tak dobrego efektu wybielania jak osoby niepalące, lub mogą paląc tytoń zniszczyć całkowicie efekty wybielania. Wybielanie zębów wyklucza również w trakcie całego procesu wybielania palenie papierosów.
Przeczytaj również: https://dentalcare32.pl/wplyw-higieny-jamy-ustnej-na-ogolny-stan-zdrowia-organizmu-czlowieka/ !

Ostrożnie do wybielania powinny podejść osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi (należy odbyć konsultację stomatologiczną przed zabiegiem wybielania).

Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne w trakcie lub po wybielaniu?

Jednym z najbardziej znanych skutków ubocznych wybielania zębów może być wszystkim powszechnie znana nadwrażliwość zębów. Może pojawić się ona w trakcie wybielania lub po jego zakończeniu. W przypadku zastosowania Philips Zoom WhiteSpeed i Philips Zoom DayWhite lub NiteWhite występuje sporadycznie i jest to nadwrażliwość przemijająca. Jeśli już się pojawi można ją zmniejszyć za pomocą następujących produktów: ACP Relief, Elmex żel z aminofluorkami, Tooth Mousse. Zalecamy użyć wtedy nakładek i nałożyć taki preparat na ok 10min – powinien przynieść ulgę. Nadwrażliwość akurat przy stosowanym przez Nas preparacie jest niewielka i najczęściej pojawia się w 2 bądź 3 dobie wybielania. Do innych skutków niepożądanych mogą dołączyć podrażnienia dziąseł i błony śluzowej. Alergia na środek wybielający, substancję smakową, bóle głowy czy bóle stawów skroniowo – żuchwowych przy metodzie nakładkowej.

Licówki, bonding, korony pełnoceramiczne - przed wybielaniem zębów warto zastanowić się nad ich kolorem!

Wybielanie, licówki, bonding

Podsumowując, utrzymanie wspaniałego efektu wybielania zależy w dużym stopniu od samego pacjenta. Aby utrzymać jak najdłużej efekt wybielania zębów należy wykonywać stomatologiczne badanie kontrolne nie rzadziej niż co 6 miesięcy, regularnie usuwać złogi nazębne oraz dbać o higienę jamy ustnej według zaleceń lekarza. Przed podjęciem decyzji o zabiegu najlepiej skonsultować się z lekarzem dentystą i omówić wszelkie możliwe sposoby wybielania i jego etapy. Pamiętać, by korzystać ze sprawdzonych źródeł i kierować się profesjonalnymi opiniami oraz wiedzą przy doborze środka.
Warto podkreślić, że przy bardziej zniszczonych przednich zębach proponujemy również bonding oraz licówki aby Twój uśmiech był jak nowy!

+
W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach opisanych w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. View more
AKCEPTUJĘ