602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Porcelanowe korony pełnoceramiczne – dla kogo i kiedy?

  • 5 lipca 2022

W protetyce, czyli dziedzinie stomatologii zajmującej się uzupełnianiem ubytków przy pomocy sztucznego materiału, porcelanowe korony pełnoceramiczne są wyborem o najwyższej estetyce.
To doskonały i naturalnie wyglądający zamiennik korony zębowej, którą z jakichś przyczyn utraciliśmy.

Pierwsze korony protetyczne – kość słoniowa i złota nić

Swój początek odbudowy protetyczne zębów miały już w wielkich cywilizacjach starożytnych, gdzie uważano, że najlepszym sposobem odbudowy zębów jest stosowanie kości słoniowej mocowanej do zębów złotą nicią (przeczytaj również: https://dentalcare32.pl/szczoteczka-do-zebow-historia-modele-porady/).
Dzięki odkryciom archeologów wiemy, że różne konstrukcje protetyczne spełniały wiele funkcji i nie zawsze chodziło o poprawę komfortu żucia. Często miały za zadanie świadczyć o zamożności właściciela oraz pozwalały na godne wkroczenie do świata zmarłych albo pełniły funkcje amuletów (w Europie kość słoniowa była znanym materiałem, jednak bardzo drogim). Jak potwierdzają historycy najbardziej do współczesnych rozwiązań była zbliżona dawna protetyka japońska.
W Kraju Kwitnącej Wiśni tworzono bowiem bardziej złożone rekonstrukcje zębów, a ich wkłady wykonywano z drewna wiśni lub brzoskwini.
Korony protetyczne mocowano wtedy za pomocą gwoździ, a produkowano je z przeróżnych materiałów od krzemieni, marmuru, aż po prawdziwe ludzkie zęby.

Włoski styl, niemiecka precyzja

Przełom w koronach zębowych nastąpił w XIX wieku, kiedy to włoski dentysta Fonzi Giuseppangelo stworzył pojedynczy porcelanowy ząb, który wyróżniał się dużą estetyką wykonania i był trwalszy od swoich poprzedników. Wcześniej stosowano w europejskiej protetyce materiał naturalny, a mianowicie ludzkie, bądź zwierzęce zęby.
Skąd pozyskiwano, wtedy ludzkie zęby?
Otóż z prosektorium, gabinetów, gdzie usuwano zęby, bądź z cmentarzy i transportowano je w beczkach drogą morską do Europy i USA.
Na masową skalę produkcja zębów porcelanowych w Europie rozpoczęła się po 1893r, natomiast pierwsza fabryka zębów sztucznych powstała w Niemczech i założył ją dentysta Friedrich August Wienand.

Korony pełnoceramiczne – w jakich wypadkach je stosujemy?

Kiedy należy zastosować porcelanowe korony zębowe - pełnoceramiczne?

Po krótkiej historii koron protetycznych wróćmy do omówienia współczesnych metod odbudów protetycznych.
Porcelanowe korony pełnoceramiczne są przeznaczone dla Pacjentów, którzy utracili swój naturalny ząb w wyniku rozległej próchnicy, leczenia kanałowego lub mechanicznego urazu, który doprowadził do odłamania znacznej części korony zęba i odbudowa zwykłym kompozytem nie jest już możliwa. Fluoroza, a także przewlekłe leczenie tetracyklinami są również często powodem, dla którego Pacjent sięga po korony.
Przeczytaj również: https://dentalcare32.pl/sanacja-jamy-ustnej-jako-przygotowanie-pacjenta-do-operacji/.

Naturalny wygląd

Oczywiście przy wyborze różnego rodzaju koron ogromną rolę gra ich wygląd – te porcelanowe pełnoceramiczne różnią się od pozostałych wysoką estetyką oraz brakiem części metalowej od strony języka lub podniebienia, co daje efekt najbardziej zbliżony do wyglądu zęba naturalnego.
Korona pełnoceramiczna wykonana jest bowiem w całości z ceramiki (czyli porcelany), co powoduje, że dla osób postronnych jest ona nie do odróżnienia od zęba naturalnego. Odbija ona świtało w podobny sposób, co ząb żywy – jest to najbardziej estetyczne uzupełnienie, jakie może zaoferować lekarz dentysta w tego rodzaju uzupełnieniu protetycznym.

Kiedy estetyczna plomba, a kiedy porcelanowe korony pełnoceramiczne?

Dlaczego przy rozległym ubytku zęba lub często w przypadku zakończonego leczenia kanałowego nie można odbudować go kompozytem, tylko trzeba wykonać koronę?
Spieszymy z odpowiedzią – jeśli ząb jest uszkodzony próchnicą w dużym stopniu to nie nadaje się on do odbudowy kompozytem, ponieważ nie będzie funkcjonował prawidłowo. Korona zębowa pełni bowiem funkcje nie tylko estetyczne, ale i praktyczne – na ząb działają duże siły nacisku podczas żucia i gryzienia (https://dentalcare32.pl/szkliwo-tarcza-ochronna-naszych-zebow-jak-o-nie-dbac-i-czym-grozi-jego-utrata/).
Jeśli ząb jest mocno zniszczony i odbudowany tylko plombą to bardzo szybko dochodzi do jego ponownego złamania.
Podobnie dzieje się w przypadku zęba leczonego kanałowo.
Ząb po takim zabiegu staje się dużo słabszy od zęba żywego, gdyż leczenie kanałowe-endodontyczne polega na “uśmierceniu” zęba, czyli pozbawienia go żywotności poprzez usunięcie miazgi i wypełnienie go później ciekłą gutaperką.
Taki ząb jest bardziej podatny na uszkodzenia i złamania – dlatego musimy zabezpieczyć go przed całkowitą utratą, gdyż później jedyną dostępną opcją do odbudowy braku zęba jest implant (co wiążę się ze sporymi kosztami i dłuższym procesem wykonania takiego zabiegu bez możliwości wyboru alternatywy).
Podobna sytuacja występuje oczywiście w postaci bondingu i licówek – bardziej zniszczone zęby nadają się już tylko do wykonania na nich koron.

Czy korona porcelanowa może uszkodzić pozostałe zęby?

Tego typu odbudowa ma na celu ochronę pozostałości zęba przed czynnikami szkodliwymi i niszczącymi, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Nie ma wpływu na pozostałe zęby, gdyż pełni taką samą funkcję co ząb naturalny. W takim samym stopniu uczestniczy w zgryzie co inne zęby nie objęte leczeniem.
Szkody natomiast przyniesie nam brak korony w danym miejscu, ponieważ pozostałe zęby zaczną się przesuwać i zostanie zaburzona prawidłowego żucia pokarmu.

Ile czasu potrzeba i etapów potrzeba na wykonanie korony zębowej?

Przy założeniu, że nasz ząb będzie filarem dla korony wystarczą 2 wizyty. Wszystko odbywa się oczywiście w znieczuleniu miejscowym i na pierwszej wizycie lekarz opracowuje ząb pod koronę, po czym pobiera wyciski z alginatu – górnego i dolnego łuku naszej szcżęki oraz mierzy wysokość zwarcia tak, aby technik do którego trafi odlew mógł wykonać jak najbardziej precyzyjną pracę.

Porcelanowe korony pełnoceramiczne wykonuje wspomniany już technik dentystyczny na zlecenie lekarza dentysty.
Na podstawie wycisku pobranego od pacjenta technik jak najdokładniej odzwierciedla budowę, kształt, cechy specjalne danego zęba oraz kolor i ewentualne przebarwienia (dla jak najbardziej naturalnego wyglądu).
Przy tworzeniu koron pełnoceramicznych najczęściej kierujemy Pacjenta do pracowni protetycznej na indywidualny dobór koloru aby technik mógł dobrać odpowiedni jego odcień oraz wyodrębnić znaki szczególne i wyróżniające detale widoczne później na pracy ostatecznej.
Indywidualny dobór koloru pozwala również na dodatkowe rozpoznanie potrzeb i oczekiwań pacjenta dotyczących estetyki pracy oraz na finalne omówienie kształtu korony zębowej Pacjentem przy danych wymaganiach medycznych i możliwościach technicznych.

Druga wizyta

Druga wizyta odbywa się po ok 10-14 dniach, gdyż mniej więcej tyle czasu technik potrzebuje na zrobienie korony.
Gotowa już praca jest na tej wizycie przymierzana i lekarz sprawdza, czy nałożona nie ma żadnych szczelin pomiędzy koroną a dziąsłem i czy pasuje ona idealnie.
Następnie Pacjent (jeszcze przed finalnym cementowaniem) oglądając efekt estetyczny w lusterku aprobuje prace, a jeśli wszystko się zgadza następuje tak zwana “koronacja” korona jest umieszczana na swoim miejscu za pomocą specjalnego cementu protetycznego i tak zyskujemy nowy ząb na długie lata.

Korona na zębie leczonym endodontycznie pod mikroskopem

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy nie robimy takiej pracy na zębie żywym, a na zębie leczonym kanałowo. W tym przypadku zazwyczaj wymaga ona 3 wizyt.
Pierwsza wizyta, jeśli ząb jest wyleczony prawidłowo i nie ma żadnych zmian, a lekarz kwalifikuje go do zrobienia wkładu oraz korony polega na opracowaniu zęba pod wkład korono-korzeniowy. Po opracowaniu lekarz pobiera wycisk i po ok 7 dniach cementowany jest wkład, który będzie filarem dla korony. I tak samo jak w przypadku zęba żywego taki wkład jest opracowywany i pobierany kolejny wycisk tym razem już pod koronę.
Na 3 wizycie cementujemy koronę i cieszymy się nowym i mocnym zębem.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania koron zębowych?

Jedynymi przeciwwskazaniami jest nadmierne zniszczenie uzębienia, przez co korona może nie utrzymać się na zębie oraz zmiany przy wierzchołku korzenia, gdyż wykonanie korony na słabym filarze będzie tylko tykającą bombą w naszej jamie ustnej. Nowy ząb z estetyczną koroną pełnoceramiczną (E.max lub Lava) podziała tylko chwilę, a my stracimy pieniądze oraz cały ząb i jedynym wyjściem będzie implant. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o uzupełnieniu braku zęba w ten sposób zbadać, czy ząb na pewno nadaje się do takiej odbudowy.
Dlatego w naszym gabinecie fachowo oceniamy dany ząb, a gdy zwykłe zdjęcie punktowe RVG nie daje 100% pewności zlecamy tomografię wycinka, którego dotyczyć ma praca i na jego podstawie podejmowana jest finalna decyzja o zabiegu.

Ostatnim przeciwwskazaniem jest zaawansowana choroba przyzębia, która jest przeszkodą w wielu procedurach stomatologicznych.
Pacjent z tym schorzeniem musi być dokładnie przebadany, a finalną opinię wydaje zazwyczaj kilku lekarzy specjalistów po to aby być pewnym sukcesu leczenia i podjąć jak najlepsze kroki dla Pacjenta.

Jak trwałe są porcelanowe korony pełnoceramiczne?

Trwałość koron w dużej mierze zależy od dbałości Pacjenta o ich stan oraz od precyzji lekarza i jego umiejętności w tej dziedzinie.
Szacuje się, że korona pełnoceramiczna ma swoją żywotność 10-15 lat, jednak jest to umowny czas, gdyż tak jak wspominaliśmy wszystko zależy od dbałości oraz staranności wykonania pracy oraz materiałów, z których korzysta technik protetyk i lekarz dentysta (stąd nasz wybór najlepszej porcelany dostępnej na rynku E.max lub Lava 3M, z której wykonujemy również licówki porcelanowe, których kolor idealnie zgrywa się z koronami zębowymi).

Korony pełnoceramiczne a profilaktyka stomatologiczna

W przypadku koron Pacjent nie musi martwić się o zmianę ich barwy, przebarwienia czy innego rodzaju ubytku.
Jednak podstawą ich dobrego wyglądu i trwałości, jak w każdej pracy protetycznej jest odpowiednio utrzymany stan higieny jamy ustnej. Regularne wizyty, profilaktyka gabinetowa oraz domowa są głównym filarem, który pozwoli cieszyć się nam pięknym uśmiechem na długie lata. Sztuczny ząb to nadal ząb i dbamy o niego jak o resztę zębów w naszym uśmiechu!

Hollywoodzki uśmiech – korony, licówki, wybielanie, ortodoncja

Często aby osiągnąć tak zwany Hollywoodzki Uśmiech Pacjentowi potrzebne są różne nowoczesne rozwiązania stomatologiczne.
Prawdziwą sztuką jest na przykład rozpoznanie potrzeb i marzeń Pacjenta a także właściwy dobór koloru rozwiązań protetycznych do Państwa zębów własnych, szczególnie jeśli zdecydujecie się Państwo na wybielanie zębów aby rozjaśnić swój uśmiech.
Również w przypadku leczenia ortodontycznego warto zdać się na fachowość i doświadczenie lekarza prowadzącego aby przewidział efekt leczenia i ułożenie zębów w łuku – po to aby rezultat był naprawdę olśniewający.
Dlatego tak ważna jest jakość leczenia na wszystkich jego etapach oraz korzystanie z najlepszych dostępnych materiałów i rozwiązań (na przykład wybielanie Philips Zoom, czy materiałów American Orthodontics, Damon Clear oraz 3M Clarity przy ortodoncji oraz najlepszej jakościowo porcelany podczas wykonywania licówek.
W zależności od tego, czy potrzebny Państwu jest bonding, rekonturing zębów, czy innego rodzaju korekta uzębienia – możemy pomóc każdemu!

Oczywiście zachęcamy Państwa do samodzielnego dbania o zęby publikując na naszym blogu porady dotyczące nadwrażliwości zębów, doboru odpowiedniej pasty, czy wpływu uzębienia na zdrowie całego organizmu jednak jeśli będziecie Państwo musieli podjąć leczenie koronami porcelanowymi lub po prostu chcieli mieć olśniewający uśmiech – serdecznie zapraszamy!

+
W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach opisanych w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. View more
AKCEPTUJĘ