602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Cena mądrości – chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości (ósemek)

  • 01/02/2024

W naszym gabinecie znajdziecie Państwo w ofercie szereg zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Jest to dział stomatologii łączący zabiegi dentystyczne z chirurgią – chirurg stomatolog
wykonuje pełne spektrum zabiegów w obrębie jamy ustnej i jej okolic.
Najbardziej popularnym zabiegiem jest chirurgiczna ekstrakcja zębów, czyli nic innego jak ich usunięcie, a najczęściej usuwanymi zębami są tak zwane zęby mądrości, czyli ósemki.
W tym wpisie odpowiemy szczegółowo na pytania Pacjentów związane z tą procedurą, opiszemy zalecenia lekarskie wydawane po niej i przekonany Państwa, że z pozytywnym nastawieniem i chwilą odpoczynku sam zabieg okaże się bezbolesny a rekonwalescencja po nim – bezproblemowa.

Cena mądrości

Zęby mądrości, czyli ósemki są to trzecie zęby trzonowe u człowieka po obu stronach szczęk.
Zazwyczaj wyrzynają się między 17 a 21 rokiem życia, a czasem nawet jeszcze później. Stąd pochodzi ich nazwa – uważa się, że z wiekiem człowiek nabiera mądrości.
Wyrzynaniu zębów mądrości zazwyczaj towarzyszy ból, pulsowanie w okolicy zęba, a nawet szczękościsk.
Pozostałe typowe objawy to natomiast zaczerwienienie, obrzęk i trudności z połykaniem lub otwieraniem ust.
Zdarza się, że zęby mądrości prowadzą do infekcji, które objawiają się bólem w okolicy gardła, szyi, czy szczęki.
Ból głowy również może być skutkiem wyrzynających się zębów lub ich zapaleniem, a promieniujący aż do czubka głowy może oznaczać, że ząb mądrości w trakcie wzrostu uderza o zatokę szczękową, wywierając nacisk na czaszkę.

Utrudniony dostęp i kłopotliwe leczenie

Częściowo wyrżnięty ząb mądrości smacznie śpi i naciska na inne zęby.

Zazwyczaj ósemki nie wyrzynają się całkowicie, bądź z dziąsła wystaje tylko ich fragment, a w większości przypadków tkwią w kości, dlaczego zatem się je usuwa?
Powodów jest kilka, a najważniejszy z nich to próchnica.
Zęby mądrości są bardzo na nią narażone dlatego, że znajdują się w głębi jamy ustnej i dostęp do nich jest utrudniony, a czasami niemożliwy.
Doczyszczanie tych okolic podczas szczotkowania jest więc dużo gorsze niż pozostałych zębów, w wyniku czego szybko tworzy się na wystającej z dziąsła powierzchni próchnica. Jeśli więc nie odwiedzamy regularnie dentysty, który podczas zabiegu profilaktyki stomatologicznej oczyści nam dokładnie zęby: https://dentalcare32.pl/uslugi/profilaktyka/ istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy.
Nie tylko jednak doczyszczanie, ale i leczenie zachowawcze, a szczególnie endodontyczne, są kłopotliwe z powodu słabego dostępu narzędzi stomatologicznych, specyficznego kształtu zęba mądrości i różną ilością jego korzeni.
Pacjent nie jest zwykle w stanie wystarczająco szeroko otworzyć jamy ustnej by umożliwić swobodę działania lekarzowi, co skutkuje brakiem suchości pola operacyjnego i brakiem powodzenia całego zabiegu (dodatkowo ekstrakcja takiego zęba kosztuje znacznie taniej niż wspomniane już leczenie endodontyczne pod mikroskopem, a następnie protetyczne.

Uwaga!

Zęby mądrości są częstym powodem stanów zapalnych w jamie ustnej, dlatego nie należy zwlekać z pozbyciem się ich!

Im więcej zębów tym lepiej?

Zęby mądrości posiada około 65% społeczeństwa, jednak w obecnych czasach nie pełnią już one swoich pierwotnych funkcji.
Na podstawie historii ewolucji wiemy, że miały one za zadanie miażdżyć i rozrywać kawałki mięs, czy innych twardszych i gruboziarnistych pokarmów, których obecnie nie spożywamy.
Budowa szczęk naszych przodków znacznie różni się od tej, którą znamy obecnie – nasze szczęki teraz są dużo mniejsze i brakuje w nich miejsca na trzecie zęby trzonowe.
Przez ten brak przestrzeni pozostałe zęby są stłoczone, krzywe i nachodzą na siebie.
Ósemki potrafią też wywierać nacisk na korzenie sąsiednich zębów, co może doprowadzić do ich utraty lub popsucia, a także skomplikować leczenie ortodontyczne i zmarnować jego efekty, ponieważ zęby są zbyt stłoczone, żeby utrzymać się w łuku zębowym.
Często zatem ekstrakcja ósemek jest niezbędna do prawidłowego założenia aparatu ortodontycznego: https://dentalcare32.pl/staly-aparat-ortodontyczny-codzienna-obsluga-praktyczne-porady/ .
W wyniku wszystkich wymienionych wyżej czynników może być potrzebna chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości (ósemek) – zatem więcej nie znaczy lepiej w przypadku zębów mądrości.

Jak przebiega chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości (ósemek)?

Ząb mądrości Pacjenta (ósemka) naciska na inne.

Przed przystąpieniem do zabiegu Pacjent odbywa konsultację, którą poprzedza wykonanie zdjęcia RTG (Pantomogram).
Jest to zdjęcie poglądowe wszystkich zębów i na jego podstawie lekarz może stwierdzić występowanie lub brak ognisk zapalnych, czy innych niepokojących zmian, których nie widać gołym okiem w jamie ustnej.
Na takim prześwietleniu widać układ korzeni oraz ewentualne zmiany w kości.
Pantomogram pozwala również na sprawdzenie tego, czy Pacjent posiada zęby zatrzymane, które należy usunąć.
Układ zęba i jego korzeni pozwala zaś chirurgowi ocenić, czy przed zabiegiem wymagana jest osłona antybiotykowa, która ma na celu lepsze gojenie po zabiegu.
Jeśli jest ona niezbędna, najczęściej chirurg zleca antybiotykoterapię na dobę przed planowanym zabiegiem (po zabiegu należy antybiotyk przyjmować do 7 dni).

Sam zabieg ekstrakcji zęba mądrości wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jest on bezbolesny.
Zęby, które nie tkwią pod dziąsłem lub w kości zazwyczaj chirurg usuwa w czasie od 15 do 30 min, natomiast te zatrzymane od 45 min do 1h (w zależności od układu takiego zęba i jego dostępności w jamie ustnej).
Do zabiegu chirurg użyje na początku dźwigni chirurgicznej, która ma na celu odseparowanie zęba od tkanek miękkich i jego poluzowanie tak, by użyte później kleszcze chirurgiczne mogły łatwiej wyciągnąć ząb z zębodołu.
Na koniec procedury lekarz użyje łyżeczki chirurgicznej, która ma na celu oczyszczenie zębodołu, a następnie go zeszyje lub jedynie włoży tamponik w celu zahamowania krwawienia.
Tak w skrócie wygląda ekstrakcja ósemki, której korona wystaje poza dziąsło.

Trochę bardziej skomplikowane jest usuwanie zęba zatrzymanego częściowo lub w całości w kości.
Tutaj chirurg musi najpierw dostać się do zęba, a ogranicza go dziąsło i w przypadku zęba całkowicie zatrzymanego, również kość.
Ząb częściowo zatrzymany w kości i dziąśle wymaga nacięcia dziąsła i odsłonięcia jego płatu. Dopiero kiedy ząb jest widoczny po nacięciu lekarz użyje dźwigni i reszty wymienionych wcześniej narzędzi.
Najcięższym dla Pacjenta przypadkiem jest całkowite zatrzymanie zęba w kości, gdyż chirurg musi naciąć skalpelem większy płat dziąsła oraz specjalnymi wiertłami do cięcia kości znieść jej tyle, by odsłonić koronę zęba. Po zniesieniu kości lekarz zazwyczaj rozcina sam ząb na dwie części, po to aby zabieg był jak najmniej inwazyjny dla Pacjenta, a późniejsza rekonwalescencja łagodniejsza i szybsza.
I w tym przypadku lekarz użyje dźwigni by podważyć ząb i wyrwać go z zębodołu oraz łyżeczki, by sprawdzić, czy wszystkie pozostałości zostały usunięte.
Na koniec rana jest szyta, a po noszeniu szwów przez 7-10 dni Pacjent powinien zgłosić się na wizytę w celu ich usunięcia.
Warto podkreślić, że często pozbycie się pozbycie się zepsutych ósemek stanowi niezbędny element sanacji jamy ustnej przed spodziewaną operacją w szpitalu etc., a konieczność ich usunięcia może się pojawić nawet przy prawidłowym dbaniu o zęby przez pacjenta.

Tajemnicza próba Valsalvy

Jest jeszcze jedna rzecz, z którą Pacjent może spotkać się na wizycie chirurgicznej, a dotyczy ona górnych zębów trzonowych i przedtrzonowych.
Chirurg po ekstrakcji zęba zrobi próbę Valsalvy, która polega na zamknięciu skrzydełek nosa Pacjenta i próbę wydmuchania powietrza przez nos.
W tym czasie lekarz obserwuje miejsce poekstrakcyjne, ponieważ jeśli w trakcie zabiegu doszło do powstania połączenia ustno-zatokowego, przez zębodół będzie wydobywać się powietrze.
Niezauważone połączenie większych rozmiarów Pacjent sam odczuje w krótkim czasie po ekstrakcji, gdyż podczas spożywania posiłków, a w szczególności płynów, będą one przedostawać się przez powstały kanał do nosa.
Pozostawienie tego połączenia może prowadzić do problemów z leczeniem przetoki ustno-zatokowej oraz jej stanów zapalnych i jest jednym z możliwych powikłań po ekstrakcji zęba odcinka bocznego.
Jeśli połączenie jest bardzo małe pozostawia się do samoistnego zasklepienia, jeśli zaś jest większe to lekarz zamknie “kanał” poprzez nacięcie płatu śluzówkowo – okostnego, który naciąga tak, by zakryć miejsce połączenia, a następnie zszywając dokładnie powstała ranę.

Chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości – możliwe komplikacje

Chirurgiczna ekstracja zęba mądrości (ósemki) jest potrzebna szczególnie w tym przypadku.

Chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości (ósemek), jak każdy zabieg stomatologiczny, wiąże się z ryzykiem komplikacji.
Jest kilka rzeczy, które powinny skłonić Pacjenta do kontaktu z chirurgiem.
Pierwsza z nich to pojawienie się wysokiej gorączki po zabiegu oraz utrzymujące się obfite krwawienie. Silne dolegliwości bólowe, których nie łagodzą środki przeciwbólowe oraz nie zmniejszają się po czasie jak też zaostrzenie uprzednio łagodniejących dolegliwości bólowych powinny skłonić Pacjenta do kontaktu z lekarzem.

Kolejnym bolesnym powikłaniem, które może spowodować chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości (ósemek) jest utrata skrzepu krwi i stan zapalny kości, czyli tak zwany suchy zębodół. Aby go uniknąć należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie skrzepu w gojącym się zębodole i w tym celu przez 8-12h po zabiegu nie szczotkować zębów.
Ponieważ do utraty skrzepu może doprowadzić podciśnienie, które powstaje w jamie ustnej nie należy dlatego zasysać śliny, czy pić przez słomkę gęste pokarmy i napoje oraz zachować ostrożność przy kichaniu.
Przez kilka kolejnych dnie po zabiegu należy też omijać okolicę po zabiegową i nie płukać jamy ustnej intensywnie, a jedynie przelewać płyn z jednego policzka do drugiego.

Oprócz suchego zębodołu po ekstrakcji bardzo rzadko istnieje możliwość uszkodzenia nerwu czuciowego, a powodem zazwyczaj jest budowa anatomiczna zęba i jego ułożenie.
W zależności od stopnia uszkodzenia nerwu Pacjent będzie odczuwał różne dolegliwości, takie jak zaburzenie smaku oraz niewrażliwość czuciowa języka, a także zaburzenia czucia w obszarze dolnej wargi.
Wielokrotnie Pacjenci z uszkodzonym nerwem zgłaszają odczucie mrowienia, czy też pieczenia w tej okolicy. Najczęściej cofanie się tych objawów następuje w okresie 4-6tyg od zabiegu, a całkowite wyleczenie może trwać 6 miesięcy.
Fakt wystąpienia powyżej opisanych odczuć należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi, ponieważ w celu przyspieszenia rekonwalescencji może być konieczna suplementacja witaminami z grupy B.

Opieka przed i po chirurgicznej ekstrakcji zębów mądrości

W gabinecie stomatologicznym DC32 dbamy o Państwa zarówno w trakcie wizyty chirurgicznej, jak i po niej – jeśli zatem coś Pacjenta niepokoi – zapraszamy do kontaktu.
Podczas wizyty po zabiegowej zdiagnozujemy możliwe komplikacje i pomożemy w pozbyciu się ich!
Co ważne, już podczas wstępnej konsultacji przygotowującej do zabiegu lekarz oceni, czy potrzebna jest ewentualna osłona antybiotykowa, która pomoże w gojeniu się rany i zapewni naszemu organizmowi oręż niezbędny w walce z pojawiającymi się bakteriami!
Warto równocześnie zaznaczyć, że przygotowując się do takiego zabiegu należy mieć na uwadze swoje zobowiązania zawodowe czy prywatne po to by czas rekonwalescencji po wyrywaniu ósemek był dla Pacjenta spokojny – trzeba więc przewidzieć w swoim kalendarzu chwilę odpoczynku i relaksu.

Jakie zalecenia są najistotniejsze po ekstrakcji ósemek?

Zaraz po usunięciu zęba Pacjent przez ok 30 min zaciska tamponik w celu zahamowania krwawienia – po tym czasie, należy go wypluć (w jamie ustnej może jednak pozostać posmak krwi i jest to jak najbardziej normalny objaw).
Nie należy jeść 2 godziny po zabiegu, a przez 24 godziny nie wolno spożywać gorących pokarmów i napojów, a także płukać jamy ustnej. Przede wszystkim zaś należy unikać wyrobów tytoniowych oraz alkoholu!
W okresie rekonwalescencji należy również unikać wysiłku fizycznego oraz spożywania twardych, ostrych i gorących pokarmów.
Po usunięciu zęba, a szczególnie po jego chirurgicznym dłutowaniu, może pojawić się obrzęk narastający stopniowo do 3 dni po zabiegu. W tym czasie zaleca się zimne okłady (kompresy żelowe oraz suchy lód).
W razie potrzeby po zabiegu chirurgicznym można zażyć leki przeciwbólowe, a jeśli ból po wzięciu leków nie mija i nie daje nam w nocy spać, należy zgłosić się do lekarza.

Uwaga!

Istotne jest by chłodzić okolicę po zabiegową, jednak okładu nie należy stosować bezpośrednio na skórę, a zawinąć go na przykład w ręcznik aby uniknąć odmrożenia chłodzonej okolicy!

Nie taki diabeł straszny…

Chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości (ósemek), jest najbardziej owianym złą sławą zabiegiem właśnie ze względu na okres gojenia, ponieważ sam zabieg trwa czasami krócej niż założenie zwykłej plomby i jest bezbolesny, a rekonwalescencja po zabiegu czasami trwa do miesiąca ze względu na różne powikłania po zabiegowe. Jest ona zależna od zdolności danego organizmu do gojenia, dlatego jeszcze raz na zakończenie podkreślimy, że bardzo ważne jest wcześniejsze jest zaplanowanie tego zabiegu i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości wolnego czasu i odpoczynku.
Nasz chirurg, doktor Przemysław Piaszczyk, zaraz po ekstrakcji (jak tylko zejdzie znieczulenie) zaleca zimne lody tylko te bez bakalii i kawałków czekolady oraz odpoczynek i minimum wysiłku fizycznego przez kilka dni.

Serdecznie Zapraszamy!
22-404-89-03, 602-127-974, kontakt@dentalcare32.pl – Warszawa

+