602 127 974 lub 22 404 89 43 ul. Zwycięzców 32, Warszawa

Język:
Polski

Leczenie endodontyczne – krok po kroku po kanałach

  • 23 października 2022

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane kanałowym, to dział stomatologii zachowawczej skupiający się na schorzeniach miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych.
Istotą leczenia endodontycznego jest dokładne oczyszczenie kanałów zęba z miazgi, odkażenie ich,
poszerzenie, a na koniec wypełnienie za pomocą substancji zwanej gutta-percha (pozyskiwanej z drzewa – gutaperkowca).

Wskazań do leczenia kanałowego jest kilka, przede wszystkim głębokie ubytki próchnicowe, martwica miazgi, zgorzele, urazy mechaniczne zęba, planowane leczenie protetyczne, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych oraz nieudane wykonanie pierwotnego leczenia.
Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne pozwala natomiast na przedłużenie funkcjonowania zęba w jamie ustnej bez ryzyka powikłań zapalnych oraz dolegliwości bólowych.

Co oznacza okreslenie „martwy ząb” ?
Rysunkowy ząb żywy pokazujący, gdzie sięga leczenie endodontyczne. Miazga, unerwienie, kanały zębowe.

Niejednokrotnie słyszeliśmy o martwym zębie, a co kryje się pod tym pojęciem i czy faktycznie ząb po leczeniu kanałowym jest martwy?
Tak, ząb po zakończonym leczeniu kanałowym staje się zębem martwym, a to dlatego, że pozbawiamy go naczyń krwionośnych i nerwów, które go wcześniej odżywiały.
Jednak taki ząb może nadal funkcjonować bez miazgi, a tym samym brać czynny udział w prawidłowym zgryzie i rozdrabnianiu pokarmów.
Jest więc on „martwy” ale dalej spełnia swoje podstawowe funkcje.
Należy pamiętać, że ząb po leczeniu kanałowym może być przez kilka dni zębem wrażliwym.
Nadwrażliwość ta spowodowana może być środkami chemicznymi, które stosuje się podczas leczenia oraz obecnością opisanych już wcześniej materiałów wypełniających ząb.
Jest to odczucie przejściowe, a samo gojenie i regeneracja tkanek po leczeniu może potrwać nawet kilka miesięcy.

Warto zaznaczyć, że często osłabiony po endodoncji ząb jest odbudowywamy na pomocą koron protetycznych (https://dentalcare32.pl/uslugi/protetyka/), po to by po wzmocnieniu u zabezpieczeniu służyć przez lata!

Zapraszamy również na endodontyczne wybielanie matywych zebów, które w połączeniu z wybielaniem klasycznym zapewnią zdrowy i piękny uśmiech w starannie dobranym odcieniu beli!

Endodoncja obecnie – nowoczesne metody leczenia

Endodoncja w coraz większym stopniu opiera się o nowoczesne techniki tj. mikroskop, czy skuteczne znieczulenie miejscowe, które jest istotne przy tym leczeniu, narzędzia maszynowe piłujące oraz penetrujące, endometr i bardzo ważną diagnostykę rentgenowską.
Za sprawą tych rzeczy możliwe jest usunięcie miazgi bez konieczności jej trucia, co znacznie skraca proces leczenia i zapobiega namnażaniu się bakterii w jamie ustnej.
Stomatolog podaje znieczulenie i odkrywa ząb za pomocą wiertła stomatologicznego, a następnie za pomocą miniaturowych narzędzi penetrująco-piłujących wybiera miazgę i poszerza kanały – używa do tego narzędzi ręcznych oraz maszynowych, a w między czasie odkaża kanały stosując do do specjale płyny.
Na koniec tak opracowany ząb wypełniany jest ciekłą gutaperką, czyli twardniejącą masą używaną w stomatologii, która ma na celu szczelne zamknięcie komory zęba.
Wykonywane na miejscu, bezpośrednio po zabiegu cyfrowe zdjęcia radiologiczne pozwalają na skontrolowanie przebiegu leczenia endodontycznego i są dowodem jego poprawności. Ostatnim etapem leczenia jest założenie wypełnienia, czyli plomby na wyleczony ząb lub opracowanie tych wypełnionych kanałów pod wkład korono-korzeniowy, gdy ubytek był zbyt rozległy.
Przez lata leczenie endodontyczne zyskało miano najmniej lubianej formy leczenia wśród Pacjentów ze względu na bolesność stosowanych niegdyś metod oraz długość zabiegu, a w zasadzie ich serii.
Do niedawna leczenie to wiązało się z koniecznością dewitalizacji, czyli chemicznego zatrucia miazgi zębowej.
Miazga zęba to żywa tkanka obfitująca w naczynia i nerwy wypełniająca jamę zęba. Uśmiercenie jej w czasie pierwszej wizyty umożliwić miało wydobycie miazgi w trakcie wizyty kolejnej, jednak dziś tego typu metody odchodzą do lamusa.

Skomplikowana reendodoncja

Opisaliśmy tutaj pierwotne leczenie kanałowe. W słowniku stomatologa znajdziemy jednak również powtórne leczenie endodontyczne- reendo.
Jest to nic innego jak ponowne leczenie kanałowe – natomiast jest bardziej skomplikowane. A dlaczego?

Otóż uzupełnienia protetyczne, wkłady koronowo – korzeniowe, ćwieki kanałowe pozostawione podczas wcześniejszego zabiegu złamane narzędzia, zwapnienia i różnej twardości materiały wypełniające kanał znacznie utrudniają przeprowadzenie zabiegu.
Przed podjęciem ponownego leczenia przeprowadzamy wnikliwą analizę kliniczno- radiologiczną, która pozwoli nam na prawidłową ocenę jakości poprzedniego leczenia, ewentualnych wskazań do leczenia powtórnego oraz zrozumienie przyczyny niepowodzenia.

Jakie są wskazania do powtórnego leczenia endodontycznego? Wszelkie dolegliwości bólowe tej okolicy nawet jeśli występują okresowo, ból przy nagryzaniu, obrzęk.
Te dolegliwości najczęściej skłaniają do zgłoszenia się do lekarza dentysty.
Kolejnym wskazaniem do podjęcia działań jest przetoka ropna oraz obecność widocznych zmian zapalnych w kości w okolicy wierzchołka zęba, które pojawiły się po poprzednim leczeniu lub nie wygoiły się po jego przeprowadzeniu.
Często pomimo braku objawów zdjęcie rentgenowskie punktowe lub pantomograficzne ujawnia obecność procesu patologicznego.
Jest to najczęściej tzw. zmiana okołowierzchołkowa, czyli zakażenie i związany z nim stan zapalny kości wyrostka zębodołowego wokół wierzchołka zęba. Ostatnim wskazaniem jest nieprawidłowe wypełnienie kanałów korzeniowych zęba przeznaczonego do leczenia protetycznego nawet, jeśli nie daje żadnych objawów, czy dolegliwości.

Endodoncja mikroskopowa

Coraz bardziej skuteczne znieczulenia to nie jedyne innowacje w świecie stomatologii, a przełomowe dla leczenia endodontycznego okazało się wykorzystanie zaawansowanej optyki.
W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy leczenie endodontyczne pod mikroskopem, co pozwala nam na znacznie większą precyzję działań, dokładne poznanie budowy i ułożenia kanałów zębowych (w szczególności tych dodatkowych wraz z ich odgałęzieniami), a także rozpoznanie ewentualnych perforacji i innych uszkodzeń.
Mikroskop także znacznie ułatwia opracowanie miejsc wąskich, krętych i nietypowych – zwłaszcza w połączeniu z endometrem, czyli urządzeniem do pomiaru głębokości kanałów.
W gabinecie Dental Care 32 staramy się zachowywać najwyższe standardy leczenia endodontycznego (oraz jego komfort).
Wykorzystujemy w tym celu możliwie najlepsze dostępne narzędzia i sprzęty – bazujemy na diagnostyce radiologicznej- radiowizjografii (endodoncja zalecana jest przed, lub po ciąży), co pozwala nam na wykonywanie na miejscu cyfrowych zdjęć przed, w trakcie i po zakończonym leczeniu.

Leczenie kanałowe pod koferdamem

Podczas zabiegu endodontycznego stosujemy również koferdam, co ogranicza przedostanie się płynów odkażających do jamy ustnej, pozwala na zachowanie suchości pola operacyjnego oraz osłania tkanki i pozostałe zęby
A czym jest koferdam ? Jest to cienki materiał wykonany zazwyczaj z lateksu, w którym wycina się otwór na ząb i za pomocą specjalnej klamry i kleszczy odsłania ząb do leczenia, a całość tego materiału rozciąga się na specjalnej ramce.

Ciekła gutta-percha

Do ostatecznego wypełnienia kanałów zęba używamy termoplastycznej gutaperki co zapewnia szczelne i trwałe zaopatrzenie kanałów.
W tym celu do każdego kanału wkładany jest specjalnie skalibrowany ćwiek, który po rozgrzaniu specjalnie dopasowanym pluggerem dopasowuje się idealnie do ścian kanału i wnika nawet w boczne jego odnogi.
Po zakończeniu uszczelniania ćwiek na odpowiedniej długości zostaje odcięty, a pozostała część kanału jest wypełniana gorącą gutaperką za pomocą specjalistycznej sterowanej elektronicznie końcówki.

O reszcie narzędzi już wcześniej wspominaliśmy zatem wszystkie razem składają się na sukces leczenia kanałowego w bezbolesny dla Pacjenta sposób.

Czy w zębie leczonym kanałowo może powstać próchnica?

Niestety tak. Leczenie kanałowe ma na celu pozbawienie zęba jego żywotności (miazgi z jego wnętrza), ale ponieważ zarówno szkliwo, jak i zębina pozostają nadal w jego budowie stąd też próchnica może zaatakować ząb wyleczony kanałowo.
Próchnica w takim zębie nie będzie dawała objawów jak w przypadku zęba żywego, stąd jej rozwój może postępować, a my nawet nie będziemy tego świadomi.
Jak uniknąć ponownego leczenia?
Zgłaszaj się na wizyty kontrolne raz na 6 miesięcy, regularnie poddawaj się zabiegom higienizacji, szczotkuj zęby 2 razy dziennie, używaj płynów do płukania jamy ustnej, stosuj irygacje oraz używaj nici dentystycznej.

Jak w każdym leczeniu i zabiegu stomatologicznym istotną rolę odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej, dlatego na każdym kroku o niej wspominamy, gdyż żadne leczenie czy zabieg nie będzie skuteczne bez zaangażowania i świadomości Pacjenta w sferze higieny jamy ustnej i jej profilaktyki. Zaniedbania i niewiedza w tej dziedzinie są główną przyczyną niepowodzeń oraz niezadowolenia Pacjentów z efektów leczenia.

Podstępna próchnica

Często również bywa tak, że Pacjent odczuwa silny ból zęba, który po kilku dniach mija, a w tym czasie nie zgłosi się do stomatologa i bagatelizuje ten stan: https://dentalcare32.pl/uslugi/stomatologia-zachowawcza/.
Jest to najczęściej popełniany błąd, gdyż bakterie zainfekowały tkanki i choroba może się pogłębiać.
Istnieje zalążek prawdy, w tym że ząb sam z siebie przestał boleć jednak dzieje się tak, gdy nerwy ulegają zniszczeniu, ale uwaga… infekcja postępuje dalej.
I mamy sytuację w której ząb przestał nas boleć, zapominamy więc o nim, po czym za jakiś czas ból wraca i pojawia się przewlekły stan zapalny.
Odczuwamy wzmożony ból, na który nie pomagają żadne środki przeciwbólowe, a na wizycie dowiadujemy się, że ząb jest zaklasyfikowany do leczenia endodontycznego, czyli do oczyszczenia go z miazgi.
Warto zrozumieć, że leczenie kanałowe połączone z leczeniem protetycznym to często ostatnia deska ratunku aby uratować ząb – jeśli nie zgłosimy się do dentysty na tym etapie pojawią się już wskazania do leczenia implantologicznego: https://dentalcare32.pl/uslugi/implanty/.

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Najprostszy sposób to regularne wizyty u stomatologa od 3-18 miesięcy w zależności od stanu zębów oraz zdrowia jak i poziomu higieny jamy ustnej (zapraszamy, przeczytaj także nasze porady dotyczące: past, szczoteczek, irygatorów oraz podstaw dbania o zęby).
Drugim istotnym rozwiązaniem jest bieżąca kontrola aktualnych wypełnień oraz ich wymiana, jeśli poczujemy, że coś zaczyna się dziać w danej okolicy zęba.
Szyba reakcja i regularna profilaktyka stomatologiczna pozwolą nam zahamować proces rozwoju próchnicy, a co za tym idzie unikniemy leczenia kanałowego, które jest czasochłonne, wymaga zaawansowanych narzędzi i generuje wysokie koszty: https://dentalcare32.pl/cennik/

Leczenie endodontyczne wymaa pewnej i doświadczonej ręki lekarza oraz specjalistyczneo sprzętu, wszystko to znajdziecie Państwo w abinecie stomatoloicznym Dental Care 32: https://dentalcare32.pl/uslugi/leczenie-endodontyczne/.

Serdecznie Zapraszamy!

+
W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach opisanych w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. View more
AKCEPTUJĘ